schimbare anticonceptionale

15-07-2011
Diana06
Nu este medic/terapeut
Diana06
Buna ziua.am luat o luna anticon. Karissa si nu m-am simtit prea bine cu ele, iar acum as vrea sa le schimb cu altele.Cum ar trebui sa procedez?sa fac o luna pauza sau sa iau alte anticonceptionale in continuare?ast un rasp urgent...:D multumesc
9 comentarii
0
15-07-2011, ora 20:15
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
intre anticonceptionale nu se face pauza
dar nu trebuie sa le iei de capul tau
mergi la medic sa iti faca un control si iti prescrie el cele potrivite pt corpul tau
la inceput iti e rau din ele trebuie sa se obisnuiasca corpul cu ele
eu le iau de foarte multi ani stiu cum e
dar tot timpul cu recomandarea medicului
0
16-07-2011, ora 12:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu fa pauza..poti inlocui cu Mercilon sau Novynette.au si acestea concentratie mica de hormoni, au compozitie asemanatoare si fac parte din aceeasi generatie de contraceptive..sa nu fumezi si citeste bine contraindicatiile de pe prospect [ adica situatiile in care nu ai voie sa iei pilule contraceptive ].
0
14-08-2011, ora 11:34
lavytzu
Nu este medic/terapeut
lavytzu
buna ziua! am luat sase luni karissa, dupa care nu am mai luat timp de un an. luna trecuta am inceput sa iau yasmin dar nu mi-a fost foarte bine de la ele, iar in ultimele 3 zile nu le-am mai luat. acum sunt in pauza de 7 zile dar as vrea sa iau din nou karissa. pot sa le iau imediat dupa pauza? dupa cate pastile as fi protejata?
0
15-08-2011, ora 18:03
georgiana2011
Nu este medic/terapeut
georgiana2011
buna ziua! sunt la prima folie de diane35, dupa terminarea menstruatiei am mai avut sangerari dupa care mi s-au oprit cateva zile, acum iar si mai am 4 pastilute pana la terminarea foliei..nu fumez si nu sunt consumatoare de alcool...as vrea sa le schimb dupa pauza de 7 zile.. este vreo problema daca le schimb? tin sa precizez ca ma dor si sanii de cand le iau... astept un raspuns.. multumesc
0
16-08-2011, ora 12:44
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Ti-a recomandat cineva diane? Diane de regula nu se foloseste ca si contraceptiv pe perioada indelungata, se foloseste mai mult ca tratament impotriva acneei. Daca vrei anticonceptionale strict pentru contraceptie, fara a trata alte probleme, mergi la un cabinet de planning - discuti acolo un medic si in urma discutiei despre tine si istoricul tau medical iti recomanda niste pilule. Este posibil ca si de la acelea sa apara spottingul, caci asta ai tu acum - acea sangerare - nu are legatura cu alcoolul sau tutunul. De asemenea sanii este normal sa te doara in primele 3 luni, indiferent ce anticonceptionale iei, caci hormonii din pilule provoaca niste modificari in organism. Important este ca spottingul si durerea de sani sa nu dureze mai mult de 3 luni.
Mergi la un planning si schimbi diane-le. sanatate!
0
16-08-2011, ora 14:14
georgiana2011
Nu este medic/terapeut
georgiana2011
multumesc pt raspuns...
0
16-08-2011, ora 15:13
lavytzu
Nu este medic/terapeut
lavytzu
imi raspundeti si mie, va rog ? multumesc !
0
16-08-2011, ora 15:35
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Lavy, poti lua karissa din prima zi de menstruatie si esti protejata din prima zi, sau poti lua din oricare alta zi si esti protejata dupa primele 7 pastile inghitite. Dar de ce ai luat yasmin? Ti le-a recomandat un medic? Te intreb caci este posibil ca dupa pauza de 1 an sa nu-ti mai priasca nici karissa...dar merita incercat.
In primele 3 luni este posibil sa apara spotting, si alte neplaceri, , , dar daca vezi ca iti esti bine cu ele, si spottingul dispare usor usor de la sine continua cu karissa.
0
16-08-2011, ora 15:58
lavytzu
Nu este medic/terapeut
lavytzu
multumesc pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  •