Schimbare inexplicabila a functionarii tractului digestiv

20-04-2010
Liliana Negoi
Nu este medic/terapeut
Liliana Negoi
De cateva luni deja am niste probleme foarte urate cu scaunul, in sensul ca eu aveam un scaun regulat, in fiecare dimineata, insa de ceva vreme, aparent fara nici un motiv concret, am si 5 scaune diareice pe zi. Am incercat sa imi rezolv problema cu Imodium, dar desi aceasta era solutia perfecta atat in cazul meu cat si in al sotului, acum este complet ineficient. Mai ciudat este ca, desi am senzatia ca tot ce mananc trece prin mine fara sa apuc sa asimilez ceva, nici nu slabesc, eu avand in jurul a 100 de kilograme (sunt supraponderala). Are cineva vreo idee cu privire la aceasta situatie?! Multumiri anticipate!
3 comentarii
0
20-04-2010, ora 20:12
aura.b
Identitate neconfirmată
aura.b
Trebuie sa va adresati unui nutritionist pt o dieta personalizata, pt boala d-voastra si pt gradul de obezitate. -*


(*modificat de administrator)
0
20-04-2010, ora 20:44
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Faceti analize de scaun: coproparazitologic, coprocultura, analiza de digestie, plus ce v-ar mai recomanda gastroenterologul pentru a elimina o infectie virala. Nu luati Imodium, ca nu face bine daca exista anumite tipuri de infectie care intretin diareea. Mai bine luati Normix, nu se asimileaza aproape deloc in organism, dar este foarte eficient la nivelul intestinelor, sau Hidrasec capsule sau pliculete.
Mancati orez fiert, inclusiv zeama si tineti regim cat de cat.
Poate aveti sindrom de colon iritabil, dar trebuie vazuta cauza, sunt multe afectiuni care trebuie eliminate si care par simple, dar devin serioase abia cand se manifesta mult mai zgomotos.
Sanatate!
0
22-04-2010, ora 20:20
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Ar putea fi o manifestare a bolii celiace. Indiferent de diagnostic, preventiv mergeti cat de repede si testati Ac Anti gliadina.
Dupa care la modul cel mai serios eliminarea cel putin temporara a produselor ce contin gluten, lactoza si chiar cazeina. Mai multe detalii aici.
http://www.emcb.ro/article.php?story=20060726145933325

In rest cu siguranta aveti o disbioza, deci cu atat mai mult ar trebui sa eliminati fainoase, paine, excesul de proteine, excesul de fibra solubila etc
Proteina nedigerata provoca un proces fermentativ - triptofanul?, fibra solubila (din fructe sau inulina de exemplu) baloneaza.

este foarte recomandat un enterolactis plus (nu buvabil) + ecoflorina, 1 din fiecare timp de 7 zile. Eventual erceflora.
Probioticele cu mai putin de 3 mld de microorg//cps nu sunt eficiente.

Un remediu foarte eficient si ieftin pt diaree este argila, se gaseste la plafar.

Nu uitati de echlibrarea raportului acido-bazic, respectiv capacitatea org de a folosi glutamina, un aminoacid ESENTIAL pt buna functionare a tractusului digestiv, stomac, intestin subtire, colon.

iata si o varianta de tabel alcalin acid
http://www.rense.com/1.mpicons/acidalka.htm

Paradoxal, toate "placerile" lumii moderne, scad ph-ul sanguin, provocand o multime de dezechilibre:
painea, orezu alb, carnea, cafeaua.
Doar nucile mai sunt totusi sanatoase, chit ca acidifiaza.
Varza DA! Ofera glutamina, dar si alcalinizeaza sangele. Este o mana cereasca pt digestie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.