schimbarea Sertralinei cu Coaxil?

24-09-2010
stela lie
Nu este medic/terapeut
stela lie
Buna ziua,
tatal meu asuferit o operatie de sold despre care am vorbit cu Dl Dr Uscatu aici pe forum (proteza de sold, 4 saptamani de la operatie)
pe langa asta la cei 84 de ani ia din 2008 Sertralina si Aricept- da, probabil are o dementa senila...
Pe tomografia din 2008 Dr Onaca (Bucuresti ) nu a vazut chiar asa de rau dar
aici, in orasul nostru (fara a consulta prea mult pacientul, ci pe baza acelei tomografii, asta e diagnosticul) am primt o opinie noua, schimbarea Sertralinei cu Coaxil.
SA O FACEM?
operatia a fost un soc, recuperarea merge incet (umbla cu cadrul etc)
tratamentul ptr psihic mai contine pe langa Stimuloton si Aricept, Pramistar si Sermion, toate le ia din 2008.
Sa trecem pe Coaxil???
5 comentarii
0
25-09-2010, ora 12:19
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Nu pe baza tomografiei s-a facut schimbarea medicatiei, Stimulotonul ca si Coaxilul este un antidepresiv, probabil ca au aparut unele modificari ale dispozitiei.La varsta asta este posibila o dementa senila sau o dementa Alzheimer, nu puteti sa-mi spuneti care este concluzia tomografului?I s-a facut un scor la testul MMSE?Si care este acesta?Din faptul ca are deja clorhidrat de donepezil(Aricept), as putea sa trag concluzia ca este vorba de maladia Alzheimer.
Faptul ca inca merge, cu toata aceasta problema la sold, specifica varstnicului, e un semn bun.
Va rog sa-mi dati detalii despre imagistica creierului, despre starea psihogica si test, despre dispozitia lui afectiva, eventual si despre functiile mnezice.
Cu stima
0
25-09-2010, ora 12:50
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Am luat si eu Stimuloton, cu toata consideratia pentru medicul respectiv, eu n-as pune semnul egal intre sertralina produsa de Egis si Coaxilul produs de laboratoarele Servier, mi se pare mai potent Coaxilul.In fine, s-ar putea ca totusi ca tatal dvs sa fi tolerat bine stimulotonul, nu stiu, dar mie mi se pare ca nu degeaba este inlocuit cu Coaxil.Aveti incredere in medic si cereti explicatii, de ce ati plecat nelamurita de la dumnealui?Nu mi se pare normal.Nu mi se pare in regula nici faptul ca nu stiti inca un dg precis, eu zic ca e vorba de maladia Alzheimer.Si tatal meu sufera de asta, in momentul asta stau cu el si mai imi fac de lucru pe laptop.Astept sa-mi scrieti.Despre tot.Sa incercam sa lamurim lucrurile.Cu bine!Sa va ajute Dumnezeu!
0
25-09-2010, ora 20:30
stela lie
Nu este medic/terapeut
stela lie
Apreciez toate sfaturile si mai ales grija si omenia cu care mi-ati raspuns,
va multumesc mult, dar...
sunteti medic?
0
26-09-2010, ora 14:22
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Doamna Stela,
veti rade, dar sunt de formatie jurist, am si ceva cunostinte medicale, pentru ca inca mai practic profesia de asistent medical.Psihiatria e fascinanta si citesc literatura de specialitate destul de mult, zilnic.Sufar de depresie, asa ca e necesar s-o fac, iar tatal meu are Boala Alzheimer, alt motiv de studiu.Poate va raspunde si un medic, era pe aici un domn dr., Dr.T si pe topicul cu TOC, domnul dr.Valentin Matei, acesta din urma este insa in concediu.
Alzheimerul e o afectiune care e inca putin dg, foarte multi varstnici sufera de aceasta cumplita boala.Cu ingrijire adecvata, boala se poate opri putin din evolutie, dar este progresiva.De aceea ziceam ca tatal Dvs e intr-o stare buna, daca inca merge singur, cu toata luxatia, zic eu, de sold.Daca boala se va agrava, e utila administrarea Ebixa, pe langa Aricept.Egreu insa si cu procurarea medicamentelor.
I-ati facut formele pentru indemnizatie de handicap?Se poate incadra, cred, la handicap accentuat.
Daca incercati sa-mi spuneti ce este cu dumnealui, mai detaliat, ar fi bine, as sti ce sa va raspund.
Cu stima!
0
27-09-2010, ora 15:43
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Am citit si vechile Dvs postari si da, in cazul Alzheimerului apare si incontinenta urinara, agravata si de vechea afectiune.Pentru tatal meu folosesc pampers pentru adulti si pleduri absorbante(cu toaleta riguroasa, pentru a preveni escarele).
Eu zic sa-i faceti formalitatile pentru pensia de handicap, asta inseamna si medicamente gratuite si proteze in regim de urgenta, adica in 30 de zile si scutiri de taxe si impozite.Necesita un oarecare timp pentru formalitati, nu mult, dar eu zic ca e important, sunt drepturile dumnealui.Ca statul nu se preocupa ca a fost medic...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul