schizofrenia si obsesia

26-08-2007
bela.n
Nu este medic/terapeut
bela.n
este vorba despre tatal meu.
eu locuiesc le 600km de orasul unde locuieste el. ne vedem o data pe an. acum a ramas singur pt ca mama a murit. nu am frati sau surori.
cu o luna inainte sa moara mama mi-a spus ca tata are schizofrenie.
nu are nici un diagnostic de la medic. are 75 ani.
de la moartea mamei a avut numeroase conflicte cu vecinii. scandaluri cu urlete si vorbe urate, batai cu cutitul. a primit si amenda de la politie.
pana aici pare a fi vorba de un scandalagiu, dar ceea ce ma face pe mine sa cred ca mama a avut dreptate este ca el are o obsesie:crede ca pe mama a omorat-o o vecina si fratele ei facandu-i farmece.
de f multe ori am incercat sa-i explic ca nu are logica ceea ce spune.
este hotarat sa o omoare pe vecina pe care el o banuieste ca a facut asta.
am fost in orasul unde locuieste cu speranta ca voi lamuri totul. vecina si unchiul meu nici nu au vrut sa discute cu mine de parca eram ciumata. am mers la politie sa le spun ca tata este bolnav si ca reclamatiile care i se fac e posibil sa faca mai rau pt ca il intarate si este posibil sa se ajunga la crima. politistii nu au avut nici o reactie. sa-l duc eu la medic.
daca as increca sa fac asta ar crede ca si eu sunt dusmanul lui( dupa inmormantare nu a vorbit cu mine mult, pt ca ma invinovatea si pe mine de ceva imaginar).
cum sa procedez totusi?
7 comentarii
0
26-08-2007, ora 00:00
bela.n
Nu este medic/terapeut
bela.n
am revenit cu cateva amanunte din viata sa.
la varsta de 3 ani, in plin razboi, a asistat la omorarea mamei sale de bunicul, tatal sau.
tata nu recunoaste;spune ca mama vitrega ia facut farmece(exact asa cum crede si despre mama, )
mama sa vitega si restul familiei s-au refugiat in timpul luptelor care se desfasurau destul de aproape de locul unde ei locuiau, dar pe el l-au lasat acolo. era destul de mic, a luat contact chiar si cu soldati nemti si rusi.
casatoria dintre el si mama a fost una aranjata;deci mama nu la iubit. din acest motiv a avut numeroase amante, dar mama a ramas rece la aventurile lui. discutii existau pe tema indiferentei mamei mele, dar tata credea ca ea il inseala, inventand tot felul de amanti.
a mai existat ceva cumplit in viata lui:cand mama era gravida cu mine a murit sora mea de 3 ani.a fost un accident ;a ars.
nu cred ca el si-a revenit psihic niciodata. tot timpul vorbea despre asta.binenteles ca o acuza pe mama de neglijenta, desi el a fost cel care a aruncat cu gaz sau nu stiu ce intr-un foc. nu a vazut-o pe Adela si chiar atunci ea trecea pe acolo.
dupa moartea mamei a dezgropat-o pe Adela si i-a mutat mormantul.vorbeste intruna despre "copil" de parca ea ar trai.
am citit despre schizofrenie si marea majoritate a simtomelor se potrivesc cu exceptia faptului ca el personal nu se izoleaza, este chiar prea vorbaret.
cred ca ar putea vorbi 24 de ore neancetat.cand merg acasa aproape ca il evit pt ca este prea obositor.
ma doare ca este asa, dar recunosc ca nu fac nimic. imi este frica sa abordez acest subiect, pt ca ar crede ca si eu sunt dusmanul lui, dar nici nu mai pot indura sa repar prostiile pe care el le face.
0
04-04-2008, ora 00:00
coseru madalina
Nu este medic/terapeut
coseru madalina
aproximativ ma aflu in aceeasi situatie ca si tine.doar ca tatal meu e alcoolic, nu poate fi ajutat decat cu permisiunea lui, i-am devenit cel mai mare dusman si nu pot sa-ti povestesc ororile prin care am trecut.partea rea e ca locuim impreuna...
0
13-06-2008, ora 00:00
an
Nu este medic/terapeut
an
Nu toti schizofrenicii se izoleaza. Am citit ca unii pot fi excesiv de vorbareti. Nu stiu din ce oras esti tu, insa la noi, in Iasi, in cazuri extreme se cheama politia. Asa ar trebui sa procedezi si tu. Vorbesc in cunostinta de cauza pentru ca prietenul meu cel mai bun, a trecut printr-o perioada proasta si refuza sa mai iasa din camera sau sa mai manance... asa ca parintii lui au chemat politia, iar acestia l-au dus la spital.
0
26-07-2009, ora 23:18
LoRy1989
Nu este medic/terapeut
LoRy1989
Buna tuturor.Cunosc si eu un caz de genul insa nu sunt sigura daca este sau nu vorba de schizofrenie, as vrea dak se poate sa imi dati voi o mana de ajutor!! Este vorba de tatal meu.e foarte ciudat, si asta de multa vreme insa acum se inrautateste!!! Sa va explic: acum injura si ameninta k se omoara fara motiv ca dupa 5 minute sa rada si sa glumeasca ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat!! plus ca in afara de starea asta.a incercat de 2 ori sa ma omoare tot fara motiv, apoi a doua zi se comporta normal.cu toate ca isi amintea ce a vrut sa faca!! nici nu stiu cum sa va explic, are momente in care ochii lui sunt foarte ciudati, sunt tulburi si ma ingrozesc!! in privinta iesirilor lui, eu am kemat politia insa s-a lasat doar cu amenda pe care tot mama o plateste, eu as vrea sa stiu daca e posibil sa fie internat la nebuni sau macar daca exista un tratament pentru asta!! si...este sau nu schizofrenie (se mai numeste parca si dubla personalitate) ?ce sa fac? el e periculos, este un om cu sange rece, omoara animale fara motiv.ma tem ca daca chem salvarea si-l trimite inapoi acasa ne omara pe toti :-S
0
26-07-2009, ora 23:30
LoRy1989
Nu este medic/terapeut
LoRy1989
Acum am citit cu atentie ce a scris Bela dar acelasi lucru face si tata, ii inventeaza mamei mele amanti peste amanti.(in opinia lui si varul mamei i-a fost ei amant) !! pentru tata nu conteaza gradul de rudenie, tata a incercat sa ma violeze cand aveam 14 ani insa nu a reusit si acum subiectul asta este uitat de toata famila.!! e foarte greu sa traiesti cu un om de genul in casa.
0
27-07-2009, ora 19:41
clean
Nu este medic/terapeut
clean
@LoRy 1989
plecat de langa el, stati in siguranta, internatil la nebuni
0
27-02-2010, ora 20:39
cora2
Nu este medic/terapeut
cora2
am o verisoara diagnosticata cu schizofrenie si desi face tratament inclusiv pentru efecte secundare in aceasta perioada nu se simte deloc bine. doresc sa stiu daca este normal si daca se poate face ceva.
mentionez ca este in stabilita in Canada de 15 ani unde s-a si imbolnavit dealtfel dupa ce a fost parasita de prietenul ei de atunci. multumesc frumos pentru orice raspuns si multa, multa sanatate si iubire!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: