Schizofrenie Coduri : F23.1, F 20.00 ce semnifica?

07-03-2017
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Salutare.Ce semnifica codurile :F23.1 si F20.00?Stiu ca F 20.5 inseamna schizofrenie reziduala.Intreb deoarece scrie pe fisele mele de externare aceste diagnostice.Va multumesc!!!
8 comentarii
1
07-03-2017, ora 15:44
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună ziua!
În momentul în care vi se pune un diagnostic, e normal să întrebați medicul care vi l-a pus, ca să vă explice. Nu are nimic de ascuns, eu consider că explicându-vă vă motivează să vă luați medicamentele.

În ICD- 10(clasificarea tulburărilor mentale și de comportament)găsiți :
-F20.0 - Schizofrenie paranoidă
- F23-1-Tulburare psihotică acută polimorfă cu simptome de schizofrenie
Dar repet, discutați cu medicul dumneavoastră să vă dea informații detaliate și să vă confirme diagnosticul, pentru că unii psihiatri folosesc ICD-10, alții DSM IV, sau chiar DSM V, ultimul apărut.
1
07-03-2017, ora 17:26
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Multumesc pt raspuns.Am observat ca pe biletul de externare scrie F20.00 nu F20, 0 cum ati spus dvs.Oare este acelasi lucru?Credeti ca, cu diagnosticul F 23.1:''Tulburare psihotică acută polimorfă cu simptome de schizofrenie '' pot primi pensia aceea care se primeste daca am facut schizofrenie inainte de 26 ani?E incadrata si ''Tulburare psihotică acută polimorfă cu simptome de schizofrenie '' la categoria de schizofrenie?Va scriu mai jos cdurile de boala scrise de medic la externare pe care le am avut de a lungul timpului:
23 ani F 23.1
24 ani F 20.00
26 ani F 20.5
27 ani F 20.5.
Ce parere aveti as putea primii pensia aceea care se i a daca am facut schizofrenie inainte de 26 de ani?


Ceva care poate cnteaza: scrie asa pe biletul de externare: Diagnosticul in CIM 10 este : F 2000.
1
07-03-2017, ora 18:50
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
În ICD-10 scrie așa cum ți-am transmis.
În legătură cu pensia, interesează-te la Casa de pensii sau la Primăria de care aparții pentru că ei lucrează cu legislația în vigoare.
0
07-03-2017, ora 18:56
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Multumesc frumos pt raspuns.Cand mi a pus codul F2000 la externare scria ca diagnostic :
Sx. dezorganizata cu evolutie continua refractara terapeutic.Oare ce inseamna asta?E ceva legat de schizofrenie?
0
07-03-2017, ora 19:05
Dr. Ungureanu Elena
Psihiatrie, Iasi
Dr. Ungureanu Elena
Conform istoricului si diagnosticelor mentionate va puteti depune dosarul in vederea pensionarii.Veti avea nevoie de toate biletele de externare si de un referat medical eliberat de psihiatrul care va are in evidenta.Dosarul dumneavoastra va fi evaluat de o comisie care va aprecia daca sunteti in incapacitate de munca.
0
07-03-2017, ora 19:40
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Doamna Dr. Ungureanu Elena v am trimis doua mesaje in privat.
0
07-03-2017, ora 20:03
Dr. Ungureanu Elena
Psihiatrie, Iasi
Dr. Ungureanu Elena
V-am raspuns.
0
07-03-2017, ora 20:04
Dr. Ungureanu Elena
Psihiatrie, Iasi
Dr. Ungureanu Elena
Sper sa va fie de folos informatiile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •