schizofrenie de patru ani

1217 comentarii 1 2 ..... 313233 ..... 40 41 Înainte ›
0
21-04-2011, ora 12:27
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Mutumesc DrT de raspuns, dar vreau sa va intreb de ce mai sunt depresiva in conditiile in care iau si 20mg zyprexa si 30 mg mianserin? Sa-i sugerez de sa-mi mareasca doza de antidepresiv? M-am saturat de atata depresie.
0
21-04-2011, ora 14:06
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Robymat: ar trebui vorbit cu medicul serios despre depresia asta refractara...eventual incercat ECT.
0
21-04-2011, ora 17:15
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
the_eye Din cate stiu eu cainii spre exemplu cand se imbolnavesc incep sa manance iarba. Cica e pentru durerea de cap asa se spune, asa ca e posibil sa fi fost ceva similar si in cazul pisicii tale daca lua frunze de pe jos in botic! Nu sunt veterinar de profesie, nu pot sa iti zic mai multe :).
0
23-04-2011, ora 23:31
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Domnule doctor cu ocazia zilelor de Paste doresc sa va intreb daca sucurile ingrasa sau nu? Si ma refer la zahar in mod special aici!
0
23-04-2011, ora 23:33
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Daniel: Da, raspunsul este afirmativ deoarece ele contin glucide (tot ce e Coca-Cola, Fanta etc)...de preferat sunt fructele mancate ca atare.
0
24-04-2011, ora 01:10
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Paste fericit tuturor membrilor forumului!
0
24-04-2011, ora 13:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sarbatori fericite tuturor si din partea mea !

http://www.youtube.com/watch?v=Pp4JHFZ49jYfeature=player_embedded#at=13

Cu pace,

Clara
0
26-04-2011, ora 22:07
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Dr T: Risperidona si Depakine pot avea drept efect secundar aplatizarea afectiva si pierderea libidoului, pe langa ingrasare?
0
26-04-2011, ora 22:13
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@The_Eye: Aplatizare afectiva nu dau, ci doar un sindrom de apatie poate sa apara...si sigur ca afecteaza libidoul; toate antipsihoticele il afecteaza.
0
26-04-2011, ora 22:19
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Uau, multumesc pentru raspunsul foarte prompt!
0
29-04-2011, ora 20:03
13ionela
Nu este medic/terapeut
13ionela
Hristos a inviat !
Dr T va rog sa-mi raspundeti la o intrebare care ma framanta de ceva vreme.
De abia 5 min m-am inregistrat pe site, am 29 de ani si acum 4 ani am facut o psihoza post-partum, i-au tratament de atunci, acum i-au seroqel 450mg si cymbalta de 30 mg pe zi, nu mai am depresie, ma simt bine de cand i-au tratamentul pe care l-am mentionat mai sus, adica de 2 ani si jumatate.
Intrebarea este daca se poate incerca vreodata sa intrerup gradual tratamentul chiar daca inca m-ai am seara inainte sa adorm pseudohalucinatii auditive mai dese ( uneori careva zile in fiecare seara, o fraza insesizabila de reprodus a doua zi pt ca aproape adorm, alteori o seara la 2 saptamani) si ff rar vizuale( destul de sterse si imposibil sa spun ce vad). Mentionez ca aceste pseudoh au aparut dupa un an de tratament si de atunci cand le am, cand nu le am. Ma simt excelent, imi plac f multe lucruri, sunt vioaie, si aceste stari de bine se datoreaza apropierii si strigatului meu launtric la Dumnezeu si gasirii unui tratament bun pt mine. Atat nu pot sa fac, sa plang cu disperare ca apar pseudohal. cu mai mare frecventa si necesit sa dorm mai mult. Pana sa ma apropii de Dumnezeu, primul an si jumatate de boala am fost o ruina, un om distrus, gol launtric, cu depresie, aveam ganduri de sinucidere si voiam sa-mi i-au si fiul cu mine in mormant, nu-mi placea nimic, eram o epava, si asteptam cu gura cascata sa ma vindec din senin fara sa fac nimic si nu intelegeam atunci ce-mi spunea doctorul meu psihiatru ca in aceste boli f mult face relatia cu Dumnezeu. Cu Domnul si ajutorul preotilor ortodocsi am reusit sa vad partea plina a paharului, partea buna si cu mana pe inima o spun ca am mai mare bucurie, pace, liniste acum, decat inainte cand eram inginer silvic, eram mandra si ingamfata. Doamne ajuta! Ionela
0
29-04-2011, ora 22:40
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@13iONELA: Acele "pseudohalucinatii" auditive la adormire si la trezire sunt normale (puteti da un google search la halucinatii hipnagogice si hponopompice). Ar fi bine sa incercati cu medicul psihiatru sa reudceti dozele.
0
30-04-2011, ora 01:22
gil
Nu este medic/terapeut
gil
Dr T, va rog sa-mi spuneti parerea dvs privind administrarea concomitenta a depakinei si lamotrixului. Va multumesc!
0
30-04-2011, ora 10:33
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@gil: Lamotrigina si acidul valproic sunt doua antiepileptice ce nu e bine sa fie administrate concomitent deoarece acidul valproic inhiba metabolizarea lamotriginei; in plus ambele sunt toxice pentru ficat, asa ca mai bine se administreaza numai unul (de preferinta acidul valproic - Depakine - care e un acid obtinut din acidul valeric din valeriana oficinalis).
0
30-04-2011, ora 20:37
13ionela
Nu este medic/terapeut
13ionela
Pentru DrT:
Va multumesc din suflet pt raspuns si pentru vestea ce am aflat-o, aceea ca sunt normale aceste halucinatii. Sincer in sinea mea credeam ca este semn inca de boala nevindecata si asteptam sa dispara aceste haluc ca sa incerc vreodata sa scad tratamentul pana a nu mai lua deloc. Stiu ca tratamentul e in jur de 5 ani, in iulie am 4 ani, sincer parca mi-e teama sa scad acum tratamentul, inca vreau sa ma obisnuiesc cu aceasta idee ca Dumnezeu prin oameni mi-a mai dat o sansa am sa incerc, cred cand am sa implinesc 5 ani de tratament, sunt f fericita de veste. N-am sa va uit niciodata.
Bunul Dumnezeu sa va dea putere, sanatate in continuare in a ajuta oamenii care au nevoie, e un lucru minunat ceea ce faceti si aici pe site.
Sa cautam sa vedem partea plina a paharului, sa invatam a ne bucura de ceea ce avem si sa ne gandim ca nu toate sunt intamplatoare si atunci cand osa simtim ca nu mai putem sa strigam la Dumnezeu si el o sa ne ajute, pt ca orice suspin poate insemna o rugaciune.
Hristos a inviat si o saptamana luminata sa aveti!
0
30-04-2011, ora 22:10
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@13Ionela: Multumesc pentru dorintele de bine, si eu sper ca Dumnezeu sa va binecuvanteze cu vindecare si viata lunga si fericita.
0
01-05-2011, ora 17:21
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Dr T. :

1) Daca grasimea contine mai multa energie decat glicogenul si in plus este principala energie folosita in sportul aerob, de ce alergatorii de distante lungi nu mentin un oarecare strat adipos pe ei. Stiu ca fibrele rosii, cu contractie lenta din organism folosesc ca principal combustibil grasimile.

2) Am citit in mai multe locuri cum ca inima are un numar destul de fix de batai pana se opreste, sau alta teorie in cartile de Yoga cum ca fiecare om are o cantitate de aer pe care o inspira pana moare si ca daca doreste sa isi prelungeasca durata de viata sa faca anumite exercitii pentru a inspira mai rar si mai putin. Cu alte cuvinte, probabil cu cat sunt arderile mai intense in organism cu atat acesta se uzeaza mai rapid. Acum intrebarea mea este, de ce e considerat in acest caz antrenamentul aerob o activitate atat de sanatoasa pentru organism, daca si cantitatea de oxigen utilizata si pulsul se maresc foarte mult?!

Stiu ca sunt intrebari foarte naive la care ar trebui sa am singur raspuns, dar la nivelul meu, ce va asteptati?! :))
0
01-05-2011, ora 20:55
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Daniel:

Grasimea arde cu mai multe calorii si este in principal arsa de organism in efort. Ei nu mentin un strat adipos deoarece i-ar ingreuna in alergare si adipocitele se golewsc de grasime cand se face sport sistematic, asta fiind cauza principala pentru care nu se mentine un strat de grasime.

Asa este, cu cat e oxigen mai mult inspirat, cu atat arderile sunt mai intense (daca oxigenul atmosferic ar creste, spun savantii, ca noi am trai mai putin); antrenamentul aerob este sanatos pentru ca el este facut pe o anumita perioada a zilei - in general 1-2 ore, si nu e un aport de oxigen sustinut si constant, asadar arderile nu au cum sa fie la acelasi nivel tot timpul.
0
02-05-2011, ora 02:43
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Probabil ca au totusi un strat minim de grasime care o ard pe durata cursei, iar daca ar fi o cantitate in plus probabil ca ar fi inutila. Oricum din cate stiu eu grasimea nu iese din tesuturi in mod liniar de la un cap la celalalt al activitatii fizice. E in valuri cumva procesul!
0
02-05-2011, ora 16:17
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Celule adipoase avem cu totii, chiar si ei au cateva - mult mai putine decat sedentari :)).
0
02-05-2011, ora 20:14
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Am inteles de la cineva cum ca cei bolnavi de schizofrenie sau TAB traiesc in medie cu 20 de ani mai putin. In statistica asta intra si cei care se sinucid ? La ce sa ne asteptam? Ca pe la 50 inchinam steagu datorita lungului tratament cu antipsihotice ? Ce boli, in afara de cele de inima apar datorita tratamentului prelungit? Si cam cum putem preveni aceste boli?! Totusi John Nash e bine mersi la peste 80 de ani si a stat in spital vreo 10 ! Daca nu doriti sa speriati pe nimeni imi puteti trimite mesaj pe privat, eu sunt tare curios sincer!
0
03-05-2011, ora 11:21
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Datorita tratamentului care afecteaza si alte organe, un bolnav cronic traieste in medie mai putin decat restul...din pacate; nu este o certitudine pentru toti, insa asa spun unele studii.

Boli asociate cu antipsihoticele: obezitate, diabet, cardiovasculare, diskinezie tardiva, sindrom neuroleptic malign uneori etc.

John Nash nu a mai luat tratament de vreo 30-35 de ani, el traieste cu halucinatiile pe care le ignora (in filmul a Beautiful Mind e sugerat ca ar lua antipsihotice de ultima generatie deoarece producatorul filmului e fiu de psihiatru - dar Nash a declarat ca el nu a mai luat nimic). Unii bolnavi pot sa repita si sa isi stapaneasca singuri boala si asa scapa de medicatie.

Prevenirea bolilor asociate cu antipsihoticele se face usor tinand o dieta saraca in glucide si lipide; sa se manance cat mai natural (alimente verzi - legume si fructe); suplimente alimentare cum ar fi vitamine (C, A, E - in special) si ulei de somon etc.
0
03-05-2011, ora 14:02
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
***
Prevenirea bolilor asociate cu antipsihoticele se face usor tinand o dieta saraca in glucide si lipide;
***
Ma scuzati sefu. Propozitia asta ascunde un nonsens. Omul ca sa traiasca bine (asa cum ne-a urat Basescu), trebuie sa aleaga o anumita proportie PGL. Dar avand in vedere ca sunt putine variabile, ar fi absurd sa afirme cineva:
saraca simultan in glucide si lipide, fiindca atunci ar fi nevoit sa creasca implicit aportu proteic.

Oricum, unul care se plimba intre pat, bucatarie, baie si biroul computerului, poate lejer sa aleaga o dieta cu putini carbo si multe grasimi:
- adica frunze verzituri + seminte crude
-juma de nuca de cocos etc etc
se poate afirma ca este importanta calitatea grasimilor (fara trans, hidrogenate din margarina, polinesaturate incalzite din peste
0
03-05-2011, ora 14:06
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
sau polinesaturate din prajeli cu ulei de floarea soarelui si alte surse de omega 6.

Insa se vehiculeaza acu niste grasimi hipolipidice cu pui si salata d-asupra - vai de rinichiu si pancre. Bun asa...
In timp ce aia cu boli autoimune se rezolva cu low carb sau keto.
0
03-05-2011, ora 19:04
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
John Nash nu mai are halucinatii din spusele sale in interviul acordat. A zis ca nu mai ai nevoie de medicamente dupa o anumita perioada de tratament. Sincer nu stiu cum poti sa ignori pe cineva care iti sufla in ureche tot timpul anumite cuvinte si sa mai si predai la Princeton sau chiar sa gandesti formule matematice.Vocile devin, din experienta spun, din ce in ce mai dese in episodul psihotic. Eu nu mai puteam dormi noptile aproape deloc in ultima saptamana a episodului meu psihotic datorita vocilor care nu imi dadeau pace! Asa ca sa zici ca ignori si poti duce chiar o viata normala, nu cred acest lucru! Filmul nu a exprimat adevarul cu privire la boala sa, el neavand niciodata halucinatii vizuale spre exemplu. 90% din film e pura fictiune, eu asa cred!

http://www.youtube.com/watch?v=UiWBWwCa1E0
0
03-05-2011, ora 19:32
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Da, exact, Daniel D., si eu stiam acelasi lucru, filmul este pura fictiune in cea mai mare parte, asa ca referintele la el, asa cum am vazut pe acest forum, nu prea isi au rostul. Citisem inca de acum 10 ani, de cand a aparut A Beautiful Mind, ca este povestea nereala a vietii lui John Nash. Halucinatiile vizuale sunt foarte rare, halucinatiile auditive sunt cele care au loc de obicei in timpul bolii. Eu una am avut si ceva senzatii fizice mai ciudate in perioada acuta a episodului meu psihotic, in afara de voci.
0
03-05-2011, ora 19:57
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Eu am avut miscari ale maxilarului si senzatii ca cineva ma scuipa pe fata sau ma stropeste cu ceva! La un moment dat simteam ca parca ma eviscereaza cineva. Lucrurile astea m-au facut sa cred ca sunt in comunicare telepatica cu alte persoane. Dupa inceperea tratamentului totusi am renuntat la orice gand de acest fel pentru a fi cu picioarele pe pamant. Am zis ca intrebarile mele din timpul bolii sunt menite sa imi provoace mai mult rau decat bine si nu isi au rostul, oricum nu voi primi raspuns vreodata la ele! Nici medicina nu stie exact ce se intampla cu psihicul omului, daca ar sti s-ar scoate un medicament unic si vindecator!
0
03-05-2011, ora 20:25
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Eu tot timpul am crezut ca vocile pe care le auzeam sunt ganduri ale altor persoane. Nici prin cap nu imi trecea ca erau doar voci si ca eram bolnava! Si eu am avut tot felul de senzatii ciudate, o data de penetrare, de cateva ori ca e cineva cu mine in camera, intr-o noapte m-am trezit cu temperatura si batai foarte dese si puternice ale inimii si credeam ca e Victor (agentul de legatura al Serviciilor secrete) cu mine in camera si ca se pregatea pentru vivisectie (da, credeam ca urma sa mi se faca vivisectia!). Intr-o noapte am visat ca niste doctori imi schimbasera toate organele interne, iar tot de cateva ori am avut impresia ca sunt iradiata prin satelit - intr-o noapte n-am putut inchide un ochi si imi paralizase un brat si de-asta credeam ca exact acel brat mi-era iradiat. Am auzit si zgomote, ca de bisturiu care taie prin carne si zgomote de porti in care se arunca cu ceva greu (la momentul respectiv credeam ca Victor taia oameni ai strazii si arunca cu membrele lor in portile oamenilor). Deci, in fine, multe idei trasnite si macabre. Eu am renuntat de mult la a mai imi pune intrebari cu privire la tot ce s-a intamplat cu psihicul meu in timpul episodului psihotic.

Si sincer, Clara, cred ca episoadele tale psihotice nu au cum sa se compare cu cele ale unui schizofren paranoid..
0
03-05-2011, ora 21:48
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Imi pare bine ca mi-ai spus lucrurile astea The Eye, credeam ca doar cu mine a fost atat de dura boala. M-a linistit oarecum mesajul tau, credeam ca episodul meu psihotic e iesit din comun dar vad ca e pe undeva similar cu al tau!
0
03-05-2011, ora 22:22
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@Daniel D: Exista unele asemanari, e adevarat. Dar nu ti-am povestit - Victor era canibal si urma sa ma manance dupa vivisectie si tortura (deci pe bune, nu stiu de unde imi veneau toate ideaile astea! vocile sunt de vina...) si ar fi prea multe de povestit, dar nu cred ca ai nici timp nici chef sa asculti tot. Daca nu l-ai citit deja, poti sa citesti mai multe despre episodul meu psihotic pe topicul meu "Tulburare psihotica acuta" de la pagina 3.

Ceea ce ma mira pe mine este ca nu avem inca diagnosticul de schizofrenie paranoida de la medicul psihiatru curant. Eu cel putin nu il am, ultima data mi-au scris pe reteta "Tulburare psihotica persistenta" si doctorita mea nici nu a stat sa asculte tot ce aveam de povestit, mi-a cam taiat macaroana, mi-a pus cateva intrebari, dupa care mi-a dat reteta si m-a lasat sa plec. Asta dupa ce initial m-a intrerupt in timp ce vorbeam si m-a scos afara ca sa-l las sa intre pe tipul care venise dupa mine la cabinet (ma rog...). Sunt sigura ca asta este diagnosticul, ca nu are ce altceva sa fie! In schimb, din cate am inteles, sunt o gramada de bolnavi psihic inchipuiti care, contra unei spagi, au primit diagnostice greu de combatut la o contraexpertiza psihiatrica, numai ca sa se poata pensiona pe caz de boala si probabil si pentru indemnizatia de handicap. Sincer, si mie mi-ar prinde bine banii astia, mai putin pensia pentru ca nu am vechimea necesara si oricum nu cred ca mi s-ar putea acorda.
Adaugă un comentariu / răspuns
1217 comentarii 1 2 ..... 313233 ..... 40 41 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul