Schizofrenie - diagnostic gresit?

22-01-2016
korra
Nu este medic/terapeut
korra
buna
am fost diagnosticat cu schizofrenie dar eu nu sunt sigur de decizia medicului mai ales ca am inteles ca acest diagnostic e pus de o comisie medicala
intrebarea este daca un certificat medico-legal anuleaza acest diagnostic pus de doctor?
23 comentarii
0
22-01-2016, ora 22:20
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Un certificat medico-legal poate stabili starea de sanatate mintala a unei persoane intr-un anumit moment; acesta este eliberat pe baza unei evaluari psihologice.
Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
22-01-2016, ora 22:47
korra
Nu este medic/terapeut
korra
dar cu aceasta expertiza pot contesta decizia medicului psihiatru?
sau ce etape trebuie sa parcurg sa se dovedeasca ca nu am aceasta boala?
din ce am inteles din raspunsul dvs aceasta expertiza este temporara si diagnosticul initial va ramane mai departe
0
23-01-2016, ora 17:00
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
La debutul unei boli, sau atunci cand nu exista precedente, este vorba de un diagnostic temporar care va fi confirmat sau infirmat ulterior. In cazul bolilor grave trebuie sa se treaca prin niste etape: diagnostic initial, internari si tratamente, diagnostic final.
La debutul unei boli examenul psihologic/diagnosticul reprezinta starea constatata la momentul evaluarii. Exista unele situatii in care niste simptome de la un moment dat nu vor evolua intr-o boala, ci au fost o reactie de moment.
Expertiza medico-legal va poate ajuta in acest moment sa contestati un diagnostic pus anterior.
0
23-01-2016, ora 21:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ joshy

Diagnosticul de schizofrenie se pune cand ai la activ cel putin 3 episoade psihotice sau un episod psihotic cu o durata mai mare de 6 luni.
Un episod psihotic consta in deliruri plus halucinatii vizuale, auditive, vizuale, olfactive, tactile etc.
0
23-01-2016, ora 23:30
korra
Nu este medic/terapeut
korra
@clara_p
am avut 2 episoade si au avut loc la diferenta de un an, fara sa am deliruri si nici halucinatii
la externarea din primul episod am avut in fisa la externare anxietate si idei deformate si episodu asta a fost asemanator cu cel precedent
0
24-01-2016, ora 13:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Episod fara delir nu exista. Schizofrenie fara episoade cu delir nu exista.
Ce diagnostic v-au scris pe biletele de iesire din spital ?
In ce a constat episodul ?
0
24-01-2016, ora 14:52
korra
Nu este medic/terapeut
korra
pe biletul de iesire am primit diagnosticul de schizofrenie a doua oara cand am fost internat, iar prima data tulburare psihotica
dar intre aceste 2 episoade am plecat in strainate si m-am simtit foarte bine si cand am venit din nou in tara aveam senzatia ca oamenii se uita ciudat la mine, dar nu am avut halucinatii
si la prima internare am primit tulburare psihotica ca diagnostic principal, iar ca diagnostic secundar anxietate si idei deformate
probabil depresie sigur am dar pana la schizofrenie mai e mult, sa nu mai zic ca tratamentul nu-l mai iau de 3 luni si nu am nici-o problema
0
24-01-2016, ora 16:06
korra
Nu este medic/terapeut
korra
dar vreau sa aflu daca printr-o expertiza medico-legala pot obtine schimbarea diagnosticului, dar din ce am inteles de la dl.doctor Pescaru Valentin aceasta expertiza doar arata discernamantul de moment al solicitantului
0
24-01-2016, ora 16:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
La ce iti foloseste ?
0
24-01-2016, ora 16:43
korra
Nu este medic/terapeut
korra
Imi foloseste cand vreau sa dau pentru permis si chiar pentru angajare, dar si sa primesc un tratament corect care sa ma ajute.
0
24-01-2016, ora 17:30
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
In cazul unei tulburari psihice exista perioade de remisie (cand simptomele sunt mult reduse) si perioade de decompensare. Indiferent ce doriti Dumneavoastra este cazul sa luati in considerare ca exista niste simptome care descriu o tulburare psihica. Faptul ca sunt multe simptome diferite, specifice unor tulburari diferite s-ar putea sa indice faptul ca este vorba de o tulburare aflata in faza de inceput (la debut). Daca veti face lucrurile in continuare cum doriti, fara sa urmati sfaturile si tratamentele prescrise nu veti face decat sa va complicati situatia.
Exista si o alta perspectiva: poate ca simptomele sunt declansate de anumiti factori; cand apar se declanseaza si simptomele.
1
24-01-2016, ora 17:56
korra
Nu este medic/terapeut
korra
Cred ca aveti dreptate in ce priveste aceei factori, mai ales ca ambele caderi le-am avut in zonele in care mi-am petrecut tineretea si cat am fost plecat in strinatate m-am simtit bine
0
24-01-2016, ora 19:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca va intrerupeti medicatia, riscati sa faceti a treia recadere. Si atunci nu va mai scapa nimeni de acest diagnostic.
Reluati tratamentul si tineti legatura cu medicul psihiatru. Reduceti numai dupa schema data de el.
0
25-01-2016, ora 10:37
korra
Nu este medic/terapeut
korra
Am inteles ce spuneti, voi avea o discutie cu psihiatrul dar v-as ruga sa-mi raspundeti la intrebarea initiala: se poate cu un certificat medico-legal sa se schimbe diagnosticul?
sau mai trebuie si alte demersuri facute pentru acest lucru?
0
25-01-2016, ora 13:23
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Un certificat medico-legal se elibereaza tot pe baza unei evaluari psihiatrice-psihologice complexe. Daca rezultatul ei este diferit va poate folosi. Daca nu, si aceasta evaluare va arata existenta unor probleme, acela va fi (cel mai probabil) si diagnosticul final.
0
25-01-2016, ora 14:14
korra
Nu este medic/terapeut
korra
Daca merg la IML este nevoie sa iau cu mine si externarile de la psihiatrie sau nu este nevoie de ele?
va multumesc frumos pentru raspunsuri
0
25-01-2016, ora 14:37
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Da, este nevoie de orice document medical pe care il aveti
1
25-01-2016, ora 15:22
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Mergi si fa-ti carnetul cu testare psihologica simpla altfel risti sa-ti diminuezi sansele singur ! Dupa cate am inteles in prezent nu sunt centralizate datele medicale personale dar in viitorul apropiat vor fi iar atunci ti se va retrage carnetul probabil, depinde de ce criterii de gravitate a bolii se vor impune !
0
25-01-2016, ora 15:32
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
"Felicitari" stevens pentru recomandarile responsabile. Daca este totusi bolnav si il apuca o criza la volan si accidenteaza cateva persoane (sau chiar mai rau)?
Este mai important sa detina permis de conducere sau sa afle care este cu adevarat situatia in care se afla (daca este bolnav)?
Pe de alta parte, daca nu intelege care sunt declansatorii simptomelor/crizelor pe care le are, sofatul poate fi el insusi unul, avand in vedere felul in care se sofeaza pe la noi...
0
25-01-2016, ora 15:50
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Multumesc ! :) Ca soferi ai masinilor proprii cred ca sunt niste oameni foarte resp[onsabili, doar sa nu le dai pe mana autobuze sau avioane, cum a fost cazul pilotului psihotic german ! Aia chiar n-au fost deloc vigilenti ! De fapt au fost campioni ai neglijentei !
1
25-01-2016, ora 19:10
korra
Nu este medic/terapeut
korra
@stevens
Am fost la testare psihologica simpla pentru permis si nu am avut nici-o dificultate sa o obtin, , dar la testarea psihiatrica era o doctorita din spitalul in care m-am internat si a spus sa vorbesc cu doctorul care m-a diagnosticat si daca isi da acceptul e ok dar nu a fost de acord.
Eu vreau sa merg la IML sa vad daca intradevar am schizofrenie sau nu, pentru ca citind pe internet am ajuns la concluzia ca nu am simptomele pentru schizofrenie.
Vreau sa vad ce spune expertiza, am sau nu discernamant, si daca diagnosticul a fost pus gresit sa se remedieze
ps.nu am de gand sa conduc avioane sau autobuze chiar daca se va dovedi ca nu am o boala psihica grava
0
16-08-2018, ora 15:37
mortales
Nu este medic/terapeut
mortales
Buna ziua,
m consumat marijuana o perioada de timp si am fost internat de mai multe ori in spital si dupa mi-a fost facut IML timp in care eram in starea de sevraj si doctorii nu s-au chinuit sa imi puna diagnostic de schizofrenie paranoida cum as putea sa contest diagnosticul orice ajutor ar putea fi de folos!
0
23-08-2018, ora 12:08
User13
Nu este medic/terapeut
User13
Da se poate sa fie gresit pt ca exista cazuri in care cei sanatosi sunt convinsi de cei din jur ca sunt " nebuni ". Un caz real familia a incercat sa o omoare, bineinteles ca ei nu sunt prosti sa recunoasca. Nu o crede nimeni si pana la urma intra nevinovata in spital ecc. S-au persoana nu ii vine sa creada ca este real faptul ca rudele au incercat sa o omoare si accepta fantezia cum ca ea are probleme nu vrea sa accepte realitatea cruda. Asta a fost un exemplu real. O prietena de a mea nu a crezut o nimeni si ei vroiau sa scoata bani de pe urma ei bineinteles ca a acceptat realitatea si vrea sa ii dea in judecata. Multe cazuri care provin din familii traditional romanesti tarani prosti needucati. Doctori care iau spagi mari si habar nu ai cate. Imi este scarba sa mai vb
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •