Schizofrenie paranoida

28-08-2017
Pysy182003
Nu este medic/terapeut
Pysy182003
As dori sa stiu daca un bolnav de schizofrenie cu gr2 ar avea dreptul la insotitor...prb.e in felul urmator:fratele meu sufera de 5 ani de schizofrenie paranoida, diagnostic pus in italia, dupa o internare de3saptamani, si confirmat in Romania de alti2 doctors, inca imi e greu sa accept diagnosticul asta.el de aproape 3 ani sta la o matusa de a noastra, mai nou s a apucat de jucat pacanele, din acest motiv sotul ei nu il mai accepta sub nici o forma la el acasa, plus a mai stat la mine vreo 2 ani, asta inainte sa am copii( am 2 copii mici, 1, 6l si 3, 5 l), noi avem o casa parinteasca unde am mai incercat sa l ducem dar de fiecare data cand statea acolo sg o lua pe aratura rau- gen nu se mai spala, nu mai manca, isi facea nevoile in fata usii, etc, cand ne duceam sa i ducem mancare fugea de noi, amvrut sa l ducem la un centru de reucperare dar dupa cum bine stim cu totii in romania centrele astea numai de recuperare nu sunt :(, asta si doctorul lui ne a confirmat o cu centrele de recuperare 
ar avea dreptul la un insotitor si daca da ce e de facut? 
am uitat sa precizez ca este tanar abia are 29 de ani, am incercat si sa l angajam dar la primul servici s a dus o zi, si la al 2 o spalatorie 2 dar nu l a mai primit din cauza ca nu facea nimic, mai mult se incurcau de el.nsh cand ma uit la el cat e de barbat si e in toata puterea si cu toate astea nu face nimic, se misca in reluare, agresiv nu este chiar l am si batut cand mi a furat bani din geanta si din casa pt pacanele, l am si certat ii am si fost alaturi dar nsh ce sa mai fac, nici eu nu ma pot sacrifica la infinit!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul