schizofrenie - recomandare un camin/spital

21-09-2009
anais8206
Nu este medic/terapeut
anais8206
Eu as dori sa va cer ajutorul intr -o situatie similara, mama mea acum cativa ani a facut o depresie s a lasat cu internare la Balaceanca si cu pensionare pe caz de boala. de un an lucrurile s au agravat este din ce in ce mai rea, mai violenta din cauza ei fratele meu mai mic satul de toate a plecat de acasa.

Desi este mama, si poate va fi pacatul meu as dori sa o internez, face fffffff mult rau in jurul ei, este diagnosticata cu schizofrenie.

Daca imi puteti da un sfat unde este un camin-spital in Bucuresti, in jurul Bucurestiului unde sa fie condiiti ok si unde as putea o interna.

Va multumesc si astept raspunsurile voastre.
8 comentarii
1
21-09-2009, ora 18:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată doamnă Anais,

Vă rog să sunaţi la Camera de Gardă - Psihiatrie Adulţi a Spitalului de Psihiatrie - "Alexandru Obregia" din Bucureşti ( Şos. Berceni nr. 10, Sector 4, 041914, Bucureşti, e-amail : alex_obregia@yahoo.com, Tel. 334.42.66 / 334.51.75 / 334.70.65 - int. 399) pentru a afla exact care sunt condiţiile care trebuiesc respectate pentru internare. Trebuie să o internaţi pentru că vă poate face deosebit de mult rău - 100% involuntar, pentru că funcţia mentală a dânsei este serios periclitată...

P.S. Multă sănătate şi toate cele bune...vă rog mult să-mi scrieţi prenumele întreg al mamei dumneavoastră! Mulţumesc anticipat...Dumnezeu să vă ajute!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
1
28-12-2011, ora 02:50
OvidiuUngureanu
Nu este medic/terapeut
OvidiuUngureanu
Faceti ce spune Mr Nick. repede ca sa depindeti de el si sfaturile lui total inutile.
1
28-12-2011, ora 11:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ anais8206

O internare intr-un camin de batrani cu boli psihice, in jurul Bucurestiului, costa peste 1.600 lei pe luna dar oricum nu v-a primi-o acolo deoarece mama dv. este in episod psihotic.

Mama dv. este in aceasta stare deoarece ori nu isi urmeaza tratamentul corect ori nu si-l mai ia deloc.

Faceti ce a spus domnul Nick si internati-o la Obregia unde si tratamentul si cazarea sunt gratuite deoarece mama dv. are asigurare medicala (are pensie). Va sta in jur de o luna timp in care isi va reveni si va constientiza cat de rau s-a comportat din momentul in care nu si-a mai luat tratamentul.

Ideea centrala este ca ea trebuie convinsa sa isi ia medicatia zilnic pentru a nu mai avea recaderi.
Dar daca nu doreste de buna voie, singura cale pe care o aveti la dispozitie este sa o internati la Obregia.
1
30-12-2011, ora 08:46
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Cine a deschis acest topic macar a multumit anticipat si nu l-a mai accesat, altcineva se impiedica de @Mr.Nick, iar @clara_p vine cu solutia..tirzie, au trecut 2 ani si ceva luni, mai mult ca sigur aceea persoana a facut ceva pt.a solutiona problema., dar, , mai bine mai tirziu decit niciodata, ,
1
30-12-2011, ora 19:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu am observat data la care e scris primul mesaj.
Imi cer scuze.
1
04-01-2012, ora 03:15
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve/Sărut mâna!
@OvidiuUngureanu, ♥; @k.v, ♥; @clara_p, ♥.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
La mulţi ani cu/în Lumină.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
1
04-01-2012, ora 13:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
La multi ani si tie, Nick si tuturor !
Dumnezeu sa va ajute sa realizati tot ceea ce va propuneti si tot ceea ce este spre mantuirea sufletului !

Cu pace,

Clara
1
05-01-2012, ora 15:17
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Amin!
Mulţumesc, mulţumesc, mulţumesc, @clara_p.
Pup şi îmbrăţişez frăţeşte,
Mr. Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •