schizofrenie - sfaturi

27-11-2013
ergi22
Nu este medic/terapeut
ergi22
Buna, am suferit de schizofrenie, de la varsta de 13 ani si am fost tratata pana acum 5 luni cu leponex. Dar din pacate vad k inca mai am efecte adverse, tremurat in interiorul corpului, acatizie, salivat excesiv, rigiditate, simt uneori ca nu este corpul meu in special la maini.
As dori sa stiu daca o sa scap de aceste efecte adverse sau ce as putea face.
11 comentarii
1
27-11-2013, ora 11:08
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ai aceste simptome deoarece aceste medicamente mai exista inca in organism ! De fapt asta se si urmareste in tratarea acestei boli, ca organismul sa fie un fel de camara sau frigider pt aceste neuroleptice pt a preveni recaderea pe timpul puazei de tratament !

Ca sa scap[i de aceste efecte nedorite trebuie sa adopti o dieta care sa contina cat mai multe vegetale in stare cruda, plus niste ceaiuri detoxifiante ( papadie, urzica, sanziene..) ! In acest fel organismul se va curata de resturile de medicament si pe viitor va deveni mai sensibil la doze mai mici, ceea ce este un mare avantaj pt orice terapie !
1
27-11-2013, ora 12:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ ergi22

Mi-e foarte greu sa cred ca ai fost diagnosticata la aceasta varsta cu acest diagnostic si ca ti s-a dat acest tratament.

Schizofrenia insemna de la 3 in sus episoade pshototice consecutive sau un episod psihotic care sa dureze mai mult de 6 luni.

Un episod psihotic cuprinde deliruri, halucinatii auditive, vizuale, olfactive etc.

La ce varsta s-a declansat boala de fapt si ce tratamente consecutive ai primit ? Cum ai reactionat la ele ?
1
27-11-2013, ora 19:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ ergi22

Ca sa gasesti mai multe raspunsuri, fa topicul cu schizofrenia la SectiuneaTulburari psihice.
Schizofrenia este o afectiune psihica, nu neurologica.

Neurologic e, sa zicem, cand ai un accident vascular si iti paralizeaza jumatate din corp.
1
15-01-2014, ora 23:11
ergi22
Nu este medic/terapeut
ergi22
@ stevens
Dar deja am mai mult de jumatate de an de cand nu le iau insa tot mai am starile astea, in special atunci cand nu dorm noaptea a 2 zi le simt foarte tare, in special tremur in interior si imi este foarte cald.Am luat leponexul timp de 6ani, si sper sa nu mai am niciodata treaba cu el.
1
15-01-2014, ora 23:15
ergi22
Nu este medic/terapeut
ergi22
@ clara_p
La mine a durat timp de vreo 3-4 ani in care o data pe luna aveam crize, auzeam voci, incercam sa ma sinucid, consumam alcool pana ajungeam in coma la spital, si ma taiam cu lama pe maini, fata.la varsta de 13-14 ani si totul a inceput foarte ciudat nici acum nu pot sa ii gasesc o explicatie logica la acea chestie, am mers timp de 2 ani la toti medicii in cluj bucuresti, tg mures pana cand intr-un final am dat de dna dr conferentiar dobrescu din bucuresti si la ea am reusit sa aflu exact ce am si sa imi gasesca un tratament care sa functioneze
1
16-01-2014, ora 00:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ ergi22

Schizofrenia este o boala pe care trebuie sa o tratezi toata viata, ca sa iti treaca acele manifestari urate (voci, taieturi etc).
Din cele descrise de tine in ultimul mesaj, diagnosticul este pus corect.
Incearca sa treci pe injectia de Rispolept, care are mult mai putine efecte secundare decat Leponexul.
Se face o data la 2 saptamani si apoi lunar.

Schizofrenia si tulburarea afectiva bipolara sunt boli cronice. Adica nu trec. Sunt ca diabetul.

Pur si simplu le tratam si mergem mai departe cu pastilute.
1
19-01-2014, ora 23:08
ergi22
Nu este medic/terapeut
ergi22
clara_p
Da eu acum nu mai aud voci, nu am mai avut niciun episod de 5ani si din vara am renuntat la tratament la indicatiile medicului, si acum simptomele care le am sunt din cz lipse de tratament, si unele dintre ele efecte adverse a atator ani de tratament, sper sa imi treaca cat de curand aceste stari sa pot sa am mai multa incredere in mine, sa fiu mai flexibila, sa imi pot controla mai bine corpul, crezi ca e posibil?
1
18-04-2014, ora 21:57
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Ai putea sa iei Romparkin. Este un medicament folosit in boala Parkinson dar care se da si in sindromul extrapiramidal indus de neuroleptice (asa cum il ai tu de exemplu). Si atentie daca nu mai iei tratament psihiatric sa te feresti de stres, oboseala, epuizare, ca sa nu reapara boala! Sanatate!
1
22-04-2014, ora 13:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ ergi22

Inseamna ca ai avut o remisie de 5 ani, ceea ce e un lucru foarte foarte bun. Foarte rar au loc in cadrul bolilor cronice remisii.

La cel mai mic semn ca reincepi sa auzi voci trebuie sa reiei tratamentul, sa il ai pregatit.

Cu cat ai un mediu in jurul tau care sa nu te oboseasca si sa te faca sa te integrezi si sa te simti bine, cu atat starea ta se va imbunatati si vei fi mai flexibila - cum te exprimi tu.

Fa lucrurile care iti plac, ocupa-ti timpul intr-un mod placut, converseaza cu prietenii si totul va fi ok.
1
05-07-2014, ora 20:29
marinelavalentina
Nu este medic/terapeut
marinelavalentina
Buna!In anul 2010 am fost diagnosticata cu episod psihotic acut, iar dupa 3 ani mi-a mai aparut un episod nu atat de grav ca primul si mi s-a pus diagnosticul tulburare schizo afectiva.Am intrebat medicul de ce mi-a pus acest diagnostic si mi-a zis ca sa pot beneficia de trtament gratuit.Acum urmez cu rispolept consta de 25 mg, 250 mg depakine seara si jumatate de triapidal seara.Pot sa zic ca ma simt cat de cat bine.As vrea sa stiu daca ma pot vindeca si sa nu imi mai apara acele episoade ca sunt groaznice.Astept sa-mi dati un sfat.
1
05-07-2014, ora 22:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ marinelavalentina

Cu 2 episoade psihotice, ar trebui sa iei minim 3 ani tratament neintrerupt, dupa al doilea episod.
Apoi, de comun acord cu doctorul, de scazut dozele.
Daca dupa 3 ani minim te simti bine cu dozele scazute, poti sa reduci pina la eliminarea totala.

Ai doze foarte mici, oricum. Ia-le ca iti prind bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •