Schizofrenie si depresie

15-07-2017
Radion77
Nu este medic/terapeut
Radion77
Buna, am de un an o stare care s-ar descrie asa, simt un gol total sufletesc si mental, am parca o dedublare nu sint sigur, adica o minte foarte constienta care vede dintr-o parte comportamentul, felul meu de a fi.Am o perceptie ca nu sint ca toti oamenii, sinele meu e lipsit de unele emotii, sau capacitatea de a forma emotii, sentimente.Si ca a fost lipsit dintotdeanu.Adica nu m-am putut integra in colective, n-am avut ce vorbi cu oamenii, doar cu prietenii care ei au initiat prietenia cu mine, adica n-am nici n-am avuy capacitatea de a initia o prietenie cu cineva.Am obsesii ca capul mii mic si l-am masurat si lungimea lui din profil e mica ca la 2 procente din populatie, dar eu am 1.93, si obsesie ca sinele, sufletul ce se citeste pe fata mea e unu anormal.Psihiatru i-a zis mamei ca poate fi un inceput de schizofrenie la mine.Am fost azi chiar la psiholog si am atins chestiile acestea cu obsesii putin, ea mi-a zis ca arati a om absolut normal si ca trebuie sa schimb mediul ca este unul nu prea bun, adica am o mama cu probleme psihice si depresie care se trateaza de 5 ani.As vrea sa aud parerile dumneavoastra va rog frumos.
1 comentarii
0
18-07-2017, ora 20:47
vioreli
Nu este medic/terapeut
vioreli
Asa e psihiatrul are dreptate! Nu a vrut probabil sa grabeasca verdictul! Schizofrenie cronicizata! E unul f dur! Probabil ti-a dat si tratament pt a diminua simptomele care te chinuie!

Si psihologul are dreptate! Mediul din jur poate duce la o acutizare a simptomatologiei/cauza o criza!

Chestia cu trasaturile e relativa am vazut sa arate a nebuni si sa nu fie, sau pe dos! Probabil boli gen oligofrenia pot fi citite dupa trasaturi gen marimea craniulii ei probabil au microcefalie, in rest nu arata nimic trasaturile!

Dumnezeu sa te ajute sa faci fata la asa boala grea! Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK