schizofrenie simpla sau tulburare afectiva indusa de o substanta?

12-01-2012
gissele
Nu este medic/terapeut
gissele
buna seara

Intrebarea mea vine dupa ce mi-am recunoscut o parte din simptome in cele care apartin de schizofrenia simpla( cea fara halucinatii, paranoia etc)si anume atentia si concentrarea diminuate (ca sa focalizez un obiect imi trebuie cateva secunde desi ochii mei nu au nimik)mie greu sa urmaresc o discutie desi inteleg cuvintele mie greu sa inteleg ideea(cred ca din cauza concentrarii diminuate)nu am interes pt absoluut nimik...f greu de explicat.De ex ma uit la un serial si nu ma implic deloc in actiunea lui, decat privesc fara sa simt nimik si aceasta apatie(cred ca asta e) se reflecta in absolut tot ce fac, nu pot sa interactionez cu absolut nimeni si nimic.Cu starea asta ma trezesc si cu starea asta ma culc, ma simt ca un robot.Intercatiunea cu alti oameni mie dificila, orice dialog chiar si o discutie simpla mie greu sa o duc si nu e vb de anxietate e din cauza acestei stari permanente de confuzie, ceatza in care ma aflu.Nu pot focaliza nici obiectele cum trebuie si nu-mi pot focaliza nici gandurile.parca si muschii fetzei imi sunt oarecum imobili, asa am io senzatia, si oarecum nu-mi simt corpul in totalitate. MA SIMT CA UN ROBOT EFECTIV.Incerc permanent cand sunt in compania altor persoane, inclusiv familia, sa am un aspect de om normal:sa fiu ok si prompta in reactii(desi asta mie f greu pt ca totul am tendintza sa fac intarziat)si in raspunsuri(si asta mie greu pt ca imi simt mintea vida).
Mentionez ca am consumat regulat canabis 3 ani iar aceasta stare am simtit ca se instaleaza de la sfarsitul lui 2009, asta la un an jumate dupa ce ma apucasem de fumat.Sa instalat progresiv, incet, incet fara sa-mi dau seama.starea sa accentuat in 2010 culminand cu ianuarie 2011 cand efectiv atunci a fost punctul 0, simteam ca traiesc ca intr-un borcan:vedeam ce se petrece in jurul meu dar nu puteam sa interactionez parca cu nimic( f ciudata senzatia)Atunci am suspectat normal ca e din cauza consumului practicat in ultimii ani si nu am mai fumat deloc de la sf lui ianuarie.In februarie am fost la un psihiatru care in urma unei investigatii superficiale mi-a prescris un antidepresiv pe care l-am luat pana la inceputul lui mai, starea inrautatindu-se pana la idei suicidale moment in care am intrerupt tratamentul. O zi 'normala' din aceea perioada era: culcat noaptea tarziu(5-6 dim)si trezit ziua pe la 5-6.nu mai aveam niiici un chef de nimic si eram total deznadajduita ca desi am stopat consumul de canabis nu-mi revenisem deloc ci se inrautatise.drept urmare am fumat o saptamana intreaga in fiecare seara( stiu probabil o decizie tampita)dar asta e.In iunie mi-am revenit cat de cat din depresie si mi-am zis ca trebuie sa lupt
Am facut 5 luni terapie cu un psiholog care desi era f bine intentionat nu ma ajutat sa ajung la nici o concluzie.Intre timp am incercat tooot felul de tratamente naturiste( variante la medicamentele clasice care se dau in psihiatrie), , sa fac sport regulat(oricum asta fac cam de 11-12 ani)am incercat sa-mi impun o gandire pozitiva dar e ffffff greu cand senzatia mea e ca nu pot sa gandesc...suna extrem de aiurea dar altfel nu pot sa explic
In decembrie 2011 am fost la un al 2-lea psihiatru care m-a diagnosticat cu tulburare afectiva indusa de o substanta si mi-a prescris bupropion 150 de mg pe zi(acesta e un un inhibitor selectiv al reabsorbtiei neuronale a catecolaminelor :noradrenalina si dopamina )culmea a fost ca a avut efect de la prima administrare (am simtit ca si cum as fii fost bagata in priza)si pt aproximativ 2 ore(in prima zi pe urma efectul sa prelungit) am fost un om normal.Efectul acesta pozitiv sa mentinut aproximativ 8-9 zile.dar de vre-o 4 zile( intre timp am marit doza la 300mg) am revenit fiiix in aceasi stare de letargie :(
Azi cand am citit pt prima data despre schizofrenia simpla m-am ingroziiiit :m-am indepartat intr-o oarecare masura de societate, ma simt singura, fumez 3 pachete de tigari (slim) pe zi si de un an de zile parca nu mai pot sa gandesc si mie greu sa-mi organizez diverse activitati
Imi poate da cineva un sfat ceva plsssssss.Nu stiu cat mai pot indura starea asta:(imi cer scuze ca am scris atat si sper sa aibe cineva rabdarea sa citeasca:)

ps:bunica din partea lui mama a avut afectiune maniacala sau ceva de genu':tin minte ca vb pe strada, avea impresia ca o urmaresc vecinii etc.era sub tratament psihiatric si tin minte ca avea perioade cand era spitalizata
2 comentarii
0
14-01-2012, ora 11:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Puteti fi in aceasta stare si din cauza vietii pe care ati dus-o si din cauza consumului de canabis.
Dar nu cred ca aveti schizofrenie.
Ca sa aveti schizofrenie trebuie sa treceti printr-un episod psihotic (delir, halucinatii, voci, scenarii) pe o perioada mai mare de 6 luni.
Luati-va tratamentul asa cum v-a sfatuit medicul psihiatru si nu mai puneti mana pe droguri niciodata daca vreti sa va reveniti. Dumneavoastra deja aveti o bunica ce a prezentat o boala psihica. Sansele de a face o boala psihica sunt deci mai mari. Dati dovada de discernamant si nu le mai "ajutati" si prin consumul de droguri. O boala psihica este foarte greu de purtat. Vedeti bine cum va simtiti si cat de rau va e.
Igiena somnului este foarte importanta in aceste cazuri. La 22.00 trebuie sa fiti in pat si sa dormiti toata noaptea.
0
14-01-2012, ora 19:52
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
http://forum.romedic.ro/prod/Simptome_negative?_062416.html

probleme similare, desi nu am consumat niciodata asa ceva
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •