schizofrenie.manifestari

01-04-2007
anaaa
Nu este medic/terapeut
anaaa
care sunt manifestarile importante din care se poate diagnostica aceasta boala?
196 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›
0
02-04-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Schizofrenia e o boala serioasa si nimeni nu o diagnosticheaza dupa cateva simptome. Din contra, pentru a pune un astfel de diagnostic, trebuie sa ai trei internari la activ pentru episoade psihotice. Fiind o boala care are momente de remisiune si crize, multi bolnavi de schizofrenie nu ajung la medic in trei randuri si o duc asa o viata intreaga, chinuindu-si familiile. De altminteri, si pentru familie e greu de acceptat faptul ca cineva de-al lor poate avea o asa boala si, de multe ori, nu accepta si nu cred diagnosticul. Deci, dupa cum vezi, e o problema foarte delicata, cu implicatii asupra vietii intregii familii.
Daca te ingrijoreaza niste simptome, sau daca vrei sa vorbim mai pe larg, poti pune intrebari in continuare, dar mi-ar fi greu sa iti ofer cateva simptome pe care tie sa ti se para ca le recunosti, si sa dam drumul la un bulgare de zapada care, poate, nu e real.
0
10-04-2007, ora 00:00
anaaa
Nu este medic/terapeut
anaaa
Multumesc! Mai inainte v-am raspuns mai amplu dar nu s-a transmis, Nu mai am putere sa reiau. Sunt multe de spus dar nu mai pot. Simptome... instabilitate, obsesia rugaciunii si al ritualului ei, plecatul de acasa pe distante mari in momente nepotrivite si cu imbracaminte neadecvata timpului, stari de vlaguiala (nici sa vorbeasca nu este in stare), refuza medicatia, are momente cand isi analizeaza situatia si solicita ajutor dar insista ca nu este de competenta medicilor...
0
10-04-2007, ora 00:00
anaaa
Nu este medic/terapeut
anaaa
Intre timp am reusit s-o internez. Imi pun mari sperante in asta. Cu siguranta e greu de diagnosticat si e greu si pentru cei care au in familie astfel de cazuri. Nu am specificat. Este o fata 21 de ani si manifestarile sunt de aproape un an. Au survenit in urma unei schimbari de mediu ( a fost plecata la tatal ei in America). O atitudine mai speciala a avut din totdeauna. A mai fost internata odata fara nici un rezultat ( medicatie Depakin si diagnostic nestabilit)
0
10-04-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Chiar ma intrebam ce mai faceti, ca nu ati mai scris nimic. E mare realizare asta, cu internarea, si e drept ca boala se declanseaza pe la varsta ei, in urma unei schimbari de mediu sau a unui soc. Insa orice ar fi, sa nu va invinovatiti (ca daca nu ar fi plecat..., ca daca.). Daca s-a declansat, s-ar fi declansat oricum, ca niciunul dintre noi nu traim intr-un glob de sticla. Mai devreme sau mai tarziu, trecem in viata prin momente in care ne putem dezechilibra. Va doresc rezolvare cat mai rapida si pe puterile dvs!
0
15-04-2007, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
pt doamna al_dumitru as vrea si eu va rog sa stiu in ce constau aceste episoade psihotice.si km la ce varsta se poate declansa schizofrenia ?????si kre ar fi primele simptome ????
0
16-04-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Unele dintre cele mai grele diagnostice de pus sunt cele din psihiatrie, si asta din mai multe motive. In primul rand, sunt foarte stigmatizante, iar cand ai pus omului un diagnostic, acest lucru are implicatii asupra intregii lui vieti si asupra intregii lui familii. In al doilea rand, daca experienta iti spune, ca medic, ca un simptom pe care il vezi la cineva ar putea fi semn ca se va declansa o boala psihica si spui acest lucru familiei, familia nu iti da crezare. E foarte greu sa accepti, sufleteste, ca unul dintre ai tai are asa ceva, mai ales ca el se comporta aproape norma la inceput, doar cu mici "ciudatenii". De asemenea, acelasi lucru pe care un om il poate face si e perfect normal, la altul poate fi semn ca se va declansa o boala psihica. Totul depinde de motivatia celui care o face precum si de capacitatea lui de a se raporta la realitate. Cu alte cuvinte, aceleasi lucruri facute de doi oameni diferiti, la unul poate insemna boala psihica, la altul e perfect normal. De obicei, primul semn ca ceva e in neregula e faptul ca persoana in cauza nu se mai raporteaza la realitate. Face lucruri pe care nu le poate explica, nu si le explica nici lui insusi, iar cand vorbesti cu el, expresia din ochi nu iti arata faptul ca persoana e "prezenta". E ori prea lipsit de energie (fara motiv) ori prea agitat (si asta tot fara motiv, adica din senin). Nu are capacitate de concentrare, adica nu il mai intereseaza nimic, nu poate citi un paragraf si nu poate asculta o propozitie pana la capat. Schizofrenia, ca atare, apare la varsta tanara, in jur de 20 de ani, de obicei dupa un soc sau un eveniment foarte stresant de viata (in armata, dupa o iubire neimpartasita, dupa anul 2 de facultate, dupa o calatorie in strainatate in care omul s-a confruntat cu dificultatea adaptarii la un mediu stresant, etc). Insa schizofrenia e o boala endogena. Nu orice om ajuns intr-o situatie dificila poate face aceasta boala, ci boala pre-exista in anumite persoane si se poate declansa in aceste momente. Cat despre "episoadele psihotice" ele nu sunt specifice numai schizofreniei, ci multor boli psihice si sunt foarte urate, multi dintre oameni nu au vazut niciodata in viata lor asa ceva si nici nu au ocazia sa vada vreodata. O persoana in plin episod psihotic urla, darama mobile prin casa, sparge lucruri cu o forta pe care, in mod normal, nu o are, bate pe cineva din senin (ca i s-a parut lui ceva), are privire tulbure, etc. Nu neaparat toate acestea, insa in orice caz, face lucruri extreme fara o motivatie pe care sa o inteleaga majoritatea celor din jur. A nu se confunda cu betia (in care omul are privire tulbure si sparge lucruri) sau cu oligofrenia (in care omul face lucruri pe care ceilalti, de obicei, nu le inteleg si pe care nu le poate explica).

PS: a fost ieri pe Animal Planet un documentar "Monstrii din mintea noastra", sa il urmaresti, poate il vor mai relua. Era vorba despre fobii (in film, la animale) si despre faptul ca in proportie de 99% ele sunt tratabile prin desensibilizare, doar ca lumea refuza, in general, sa se confrunte cu propriile frici si investeste mai mult timp in a evita subiectul fricii decat sa ia taurul de coarne.

Cele bune!
0
16-04-2007, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
multumesc.am o rugaminte...dak puteti sa-mi lasati un id de messenger sau eventual dak puteti trimite un mail - .as mai avea niste mici intrebari si sunt sigur k dvs m-ati putea ajuta din vasta experienta pe kre o aveti si din intamplarile prin kre a-ti trecut de-a lungul vietii.Va rog din suflet pt k sunt disperat.La revedere
1
16-04-2007, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
p.s: msg anterior l-am postat pt doamna al_dumitru
0
05-01-2008, ora 00:00
monicavasilica
Nu este medic/terapeut
monicavasilica
aveti vreo cunostinta diagnosticata cu schizofrenie afectiva?
0
05-01-2008, ora 00:00
monicavasilica
Nu este medic/terapeut
monicavasilica
astept raspuns ptr.monicavasilica
1
05-02-2011, ora 13:48
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Am si io o mare problema cu depresia cronica pot sa zik pt ca de cateva luni de zile, vreo 7 luni am intrat intr-o depresie cronica cu stari de anxietate si atacuri de panica, mie frika sa mai ies din casa si sa mai iau contact cu prieteni si nu mai am incredere in nimeni si toate astea pt ca am patit ceva inimaginabil acum mai bine de un an cand am fost la o prostituata si de-atunci viata mea s-a schimbat radical si am obsesie ca sunt infectat si ca am Sida si tot felul de boli ca Sifilis si alte boli cu transmitere sexuala si nu stiu ce sa ma mai fac. Am fost mintit de toti doctorii pe unde m-am dus sa-mi fac analizele, mi s-a zis ca am hepatita B ca sa bage frika in mine ca as avea vreo boala, am fost otravit de catre prieteni si de catre cei cu care am baut o bere in oras si asta eeste crudul adevar si ceea ce zik acum nu este o imaginatie de-a mea, este purul adevara, m-au otravit intentionat ca sa cad in depresie si sa nu mai am niciun prieten si sa stau singur, sa ma izolez de societate si si sa ma excluda in felul asta din societate, asta este credul adevaar care mi se intampla de peste 7-8-9-10-11-12 luni de zile si toata lumea are ceva cu mine simt asta si-mi face bucata mereu, ma ataca pshihic si nu mai stiu ce sa ma mai fac pt ca toti prietenii m-au otravit intentionat cu o substanta de mi-a cazut tot parul din cap in ultimul an de zile si asa ceva e inimaginabil, cum sa-ti bati joc in halul asta de un om si sa-l faci cu capu ca sa o ia razna de tot, chiar o iei razna dk toti se poarta asa cu tine si vor sa-ti faca ceva, este de nedecrsi in cuvinte situatia prin care trec si nu mie pare deloc, asta este crudul adevar si ma repet pt ca exact asta mi se intampla si cineva vrea sa ma innebuneasca de tot, deja simt ca o iau complet RAZNA si nu mai suport atata bataie de joc din partea tuturor !!!!!!!!!!!

Imi vine sa ajung la puscarie pt tot ce mi-au facut nenorocitii timp de mai bine de un an de zile si nu mie se pare REPET pt a 2-3 oara, am si io o facultatea facuta am niste studii, nu sunt un incult, sunt din parinti de intelectuali dr simt ca toata lumea care ma cunoaste are ceva cu mine si vrea sa-mi faca rau sau sa ma innebuneasca, ma ataca psihic adika si din cauza asta m-am izolat de toti "prietenii" falsi si nu mai vreau sa iau contact cu nimeni, nici in oras nu mai ies, nici pe-afara la gasca cu baietii, stau singur mereu, ma duc in oras singur si ma plimb fiind somer pt ca nu am gasit un loc de munca in orasul unde stau, se gaseste foarte greu si asta mai rau imi face simt ca innebunesc, ai mei nu ma inteleg deloc si zik ca am luat-o razna complet si ca e bine sa consult un psiholog sau psihiatru dar stiu ca toate astea vin de la cei care mi-au facut rau si m-au otravit si de la substanta aceea am si starile astea de anxietate, frika, nervozitate, somnolenta si alte stari care nu le aveam pana acum mai bine de 1 an jumate si asta ma enerveaza foarte rau pt ca am ajuns rau de tot si sunt intr-o situatie foarte nasoala din pct de vedere psihic si nu stiu ce sa ma mai fac !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dk ar putea cineva sa-mi dea niste sfaturi cu privire la problema mea as fii recunoscator pt ca nu stiui ce sa ma mai fac !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
05-02-2011, ora 15:45
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@ Cosmyn C:
Nu vrea nimeni sa te otraveasca, e totul doar in mintea ta. Din pacate treci printr-un episod psihotic. Stiu ca nu ma crezi, ca totul pare foarte real, dar asa credeam si eu cand auzeam voci si aveam impresia ca serviciile secrete vor sa ma tortureze si sa ma omoare si ca toata lumea comploteaza impotriva mea, inclusiv familia mea. Cand imi spunea mama ca am o problema si ca trebuie sa ma duc la psihiatru ziceam ca sunt ei toti nebuni si ca nu e nimic in neregula cu mine. Sfatul meu este sa te duci la medicul de familie si sa ceri o trimitere la un medic psihiatru, caruia sa ii povestesti ce ne-ai povestit si noua aici pe forum. Probabil ca o sa iti prescrie un tratament dar nu e un capat de lume, nu e ceva grav si nu e o rusine sa te duci la psihiatru, cum avem tendinta sa credem cu totii la inceput.

Sper sa tii cont de sfatul meu pentru ca trebuie sa constientizezi care este realitatea altfel poti da in altele mai rele, eu de exemplu din cauza psihozei am incercat sa ma sinucid si daca nu era tata chiar reuseam. Succes si sanatate multa!
1
05-02-2011, ora 19:20
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Lasa-ma frate in pace ca am fost otravit timp de 1 an de zile si mi-a cazut parul din cap de am ramas chel, asta e o tehnica veche pt a linistii un om sau pt a-l face nebun sau ca i se pare, ca toata lumea are ceva cu el, ca vrea sa-i faca rau..etc. Exact asta mi s-a intamplat si sunt sigur de asta 100% si am curaj sa-mi pariez viata acum in mometul asta cum zic e si Mircea Badea ca m-au lucrat unii bine de tot si m-au otravit in mortii lor ca pe animal, cum otravesti un soarece exact la fel mi-au facut si mie si totusi si nu am cazut in plasa de multe ori dar e de ajuns sa te otraveasca de 3-4 ori intr-un an si gata iti cade parul si ramai chel la fel ca Mitoseru si altii care au mai patit asa ceva si stiu foarte bine ce zik pt ca am auzit asta la TV si asa se procedeaza peste tot in UE si mai ales in ultimii 20 de ani de cand au aparut tot felul de substante toxice care iti dau peste cap tot organismul si dk nu treci prin asa ceva nu crezi, facem o incercare dk te tin bosele dk zici ca nu m-a otravit nimeni si incercam pe tine sa vezi dupa aia cum e, cum te simti ca devii foarte nervos, irascibil, asociabil, ai atcuri de panica, depresie cronica care poate sa dureze mult timp, am avut in diaree, am slabit 3 kg. Astea sunt semne clare de intoxicatie cu metale grele sau substante foarte toxice sau Doamne fereste de la vreo boala, dar asa ceva ar fi deja prea mult si nu infectezi niciodata premeditat un om si sa-l faci sa sufere toata viata sau chiar sa si moara din cauza asta, de la Sida sau hepatita sau sifilis...etc.

Am patit mult prea multe si sunt absolut lucid si stiu tot ce mi s-a intamplat ca sunt destukl de tanar am de-abia 27 de ani si nu sunt un om care sa ma stresez asa tare ca nu am de ce, o ducam bine inainte de toate astea si dintr-o data viata mea s-a schi8mbat radical de cand am injurat si am jignit pe cineva si am si amenintat si mi-au facut bucata rau de tot, s-au razbunat pe mine in ultimul hal zicandu-mi ca am Hepatita B, mi-am facut toate testele posibile si am dat peste 40 mil pe elesi am aflat ca am hepatita B la mistoo si ca ma fac bine dar ei ma otraveau ca sa am aceleasi simptome ca de la hepatita, diaree, eram galben la fata, am slabit 3 kg, sunt si nervos si foarte revoltat pt tot ce mi s-a intamplat si nu as vrea sa treceti niciodata prin ce am trecut io si sunt foarte lucid si toata lumea stie ce am patit, absolut toata lumea care ma cunoaste stie, ca se vede dracu ca nu am par in cap si de la stres nu cade parul asa rau niciodata, nu esti galben, nu ai diaree, nu slabesti subit 3 kg ca ma enervez si vb urat aici pe forum !!!!!!!!!!

Asta e o tehnica veche de pe vremea comunistilor, sa enervezi un om pana in stadiul de nebunie, pana il faci cu capul ca sa-l dereglezi psihic si asa ceva se practica in Romania asta si cam peste tot in toate tarile si poate merit asta io stiu ca nimeni nu se ia de tien fara motiv mai ales la nivelul asta, sa vb cu toti dr sa te minta, fa analize peste analize unde puteau sa ma infecteze intentionat fara nicio problema, dute la Bucuresti la spitalul de boli infectioase Matei Bals unde mi-a zis ca nu am nimik, deci a fost totul o mare vrajeala, ca nici nu mai stiu dracu cate mi-au facut astia toti in ultimul an ca sunt bulversat complet, am ajuns la limita, oricine are o limita iar eu am depasit-o prin noiembrie 2010 si am inceput sa amenint ca dk mai ma otravesc fac ceva urat de tot, m-am si inarmat ca sa le demonstrez ca sunt in stare de orice pana la urma, dk se joaca cu viata mea si NU MI SE PARE, punct !!!!!!!!!

Si dk eram nebun si totul era doar in imaginatia mea de ce mi-a cazut ma parul din cap bagabontule ce esti, sa ma exprim la nivelul tau de educatie, intrasi rpd sa dai mesaj ca mi-ati spart casuta de e-mail si stiti tot ce fac pe net, nenorocitilor, exact asta faceti, pe Mircea Badea il mai auzeam pe la tv de asa ceva si nu credeam vreodata in viata mea sa ajung in situatia asta de a fi urmarit mereu non-stop, chiar si pe strada sau cand am fost sa-mi fac analizele in alte orase si mi-am dat seama de asta imediat si trebuie sa fie un motiv de a urmarii un om, ori vrei sa-i faci ceva sa-l infectezi, ori vrei sa-l faci cu capul, ori vrei sa-i arati ca e urmarit si ca nu poate face nimik, ca le e frika la bagabonti ca as putea face ceva urat ca am niste arme pregatite special pt asta, in razboiul asta io sa nu am nimik chiar asa, ei lupta parsiveste cu mine si io sa stau pur si simplu, mai rezist eu mult la bataia asta de joc inimaginabila, si sa stiti ca un nebun nu stie sa se exprime si sa vb asa cum vb eu si nu as vrea niciodata sa ma sinucid, pt nimik in lume, prefer sa stau numai in casa, sa am atacuri de panica mereu, sa ma izolez de toti, sa nu mai vb cu nimeni si tot nu ma voi sinucide pt ca sunt un om puternik si am trecut si eu prin cateva la viata mea dintre care asta e cea mai neplacuta experineta din viata mea si am invatat multe din ea dar vreau sa se termine odata circul asta ieftin ca mi s-a luat de tot, nu mai suport, eram un om foarte calm inainte, nu ma enervam, eram pasnic, nu aveam nimik cu nimeni si de cand m-au otravit nenorocitii peste tot in orasu asta cand beam o bere sau pe la chefuri am innebunit si prima data am crezut ca mi se pare pana mi-am dat seama ca astia chiar ma otravesc sau cine stie ce boala vor sa-mi dea de ma nenorocesc de tot pe viata dar DUMNEZEU e mare si o sa-i pedepseasca pe toti cei care mi-au facut rau si au vrut sa faca nebun un om perfect lucid si care a invatat ceva si s-a descurcat singur in viata mereu fara niciun ajutor de la nimeni si un om foarte luptator atunci cand are dreptate si cand cineva il calca pe coada si il batjocoreste in halul asta peste tot !!!!!!!!!!!!!!!! SANATATE FERICIRE SI IUBIRE !!!!!!!

DUMNEZEU SA NE OCROTEASCA PE TOTI SI SA NE BINECUVANTEZE !!! AMIN
0
05-02-2011, ora 19:40
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Cosmine...de unde esti?
0
05-02-2011, ora 19:44
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Imi povestesti putin viata ta cum era inainte de cele 12 luni de cand ai fost otravit. Ce facultate ai facut? Ce iti placea sa faci? orice poti sa imi spui...totul inainte de otravire...si eventual chiar inainte de de episodul cu otravirea si cu prostituata (multi barbati merg la prostituate...stai linistit ca nu esti singurul) de acum un an, ai avut vreun eveniment mai neplacut?
0
05-02-2011, ora 19:50
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
******
prefer sa stau numai in casa, sa am atacuri de panica mereu, sa ma izolez de toti, sa nu mai vb cu nimeni si tot nu ma voi sinucide
*******
Nu oricine poate sa se adapteze singuratatii, este necesar un echilibru interior. Este posibil sa te sinucizi lent (fara sa realizezi), evoluand intr-o directie gresita, daca nu intervii intr-un fel sau altul.

Da, sistemul poate actiona in sensul distrugerii tale, dar intr-un mod tacit, prin acordul tau implicit, din cauza propriei tale ignorante.

daca ai mers la laborator si ti-au spus ca ai hepatita B, probabil ca asta e rezultatul. Fara sa te lamentezi atat, poti sa mai repeti testele la alt laborator, pentru orice problema ai avea.

Putem discuta in particuler mai pe larg. lasa un id de messenger pe privat daca esti interesat.
0
05-02-2011, ora 21:02
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Da asa este sistemul mi-a facut toate astea si m-au scos din schema actionand asupra mea si atacandu-ma psihik si recunosc ca eu am ingaduit asa ceva si nu am facut nimik ca sa opresc asta si am stta asa pur si simplu fara sa fac nimik suparand pe cineva de la o fabrika si amenintand si vorbind urat, stiu ce am facut dar nu ma asteptam sa patesc asa ceva niciodata in viata mea, sa ajung sa ma izolez singur in casa fara prieteni fara nimik ca nu mai am incredere in nimeni dk m-au otravit sau mi-au pus cine stie ce virus in bautura si m-au nenorocit de tot asa zisii " prieteni " si doar cand ma gandesc ca poate Doamne fereste si-au batut joc de mine rauu de tot si m-au infectat sau m-au otravit cu substante foarte toxice ca Uraniu, Benzen, metale grele, radium, thaliu si alte substante foarte toxice ca nu stau acum sa le enumar pe toate dar care pot provoca boli foarte grave organismului in timp si nu ai cum sa le elimini asa repede si asa ceva este inimaginabil, eu am stat si m-am gandit mult la tot ce mi s-a intamplat si nu gasesc o explicatie logica, cata ura sa ai pe un om sa-i faci asa ceva sau sa-i dai vreo boala incurabila ca Sida, Sifilis, HPV..., te ia capu direct numai cand te gandesti la asa ceva, e de nedescris in cuvinte si mi-am facut toate testele posibile pt cateva boli si am aflat ca am hepatita B inactiva, dar bineinteles ca este o vrajeala asta !!!!!!!!

In legatura cu viata mea inainte de toate astea, era una pasnica, stateam la calculator in timpul saptamanii, cu prietenii seara prin cartier, in oras, in weekend si in timpul saptamanii, aveam o viata absolut normala ca a oricarui om normal la cap, ca doar nu stateam toata ziua in casa, ieseam mereu, ma distram, chefuiam, dar dintr-o data intr-o vara am patit episodul ala cu prostituata care mi-a schimbat viata radical si mi-am dat seama ca am fost batjocorit de acea prostituata in ultimul scotandu-mi prezervativul, e de nedescris asa ceva si dupa aia normal ca am facut teste pt HIV, Sifilis, hepatita B si m-au lucrat pe la toate clinicile particulare si sunt absolut sigur de asta si de-asta am intrat azi si am scris sa vada toti ce am patit eu intr-o tara din UE cu pretentii sa intre in Senghen dar poate ca merit asa ceva io stiu, dk am suparat pe cine nu trebuie, asta e, am luat-o rau de tot si sper sa nu am de suferit fizik toata viata Doamne fereste din asta si stiu ca au mai patit-o si altii ca mine, unii de sunt vedete la TV si vad ca au scapat si sunt bine sanatosi !!!!!!!!!!!! Sanatate la toata lumea !!!!!!!!
0
05-02-2011, ora 21:04
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Profesia este una de REAL in domeniul industrial. Sanatate !!!!!
0
05-02-2011, ora 21:05
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Ar fi bine sa povestesti cu un medic psihiatru tot ce ne-ai spus noua pe forum.
0
05-02-2011, ora 21:28
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Si anul trecut in vara inainte de a merge sa-mi fac iar analize medicale pt HIV si Sifilis ca doar trebuie sa te testezi de cateva ori dk vrei sa fii sigur ca nu ai asa ceva, am mers la psihiatru aici in oras unde stau si mi-am dat seama dupa privire ca stia cu cine sta de vorba si ce am patit si mi-a zis ca dk raman chel o sa seman cu Bruce Willis, cand am auzit asa ceva mi-a cazut fata pt ca actorul asta a jucat in multe filme foarte bune de actiune in care era politist si era urmarit de toti dintr-un oras si exact asta mi s-a intamplat mie, asta e, avem politie aici klumea in tara, am vazut pe pielea mea sau poate m-a urmarit mafia si asta e nasol, se schimba datele problemei si e naspa pt mine Doamne fereste, dar n-am suparat eu pe nimeni niciodata, nu m-am bagat peste nimeni doar ca sunt impulsiv si prost de gura sa zik asa si din cauza asta am patit atatea, poti sa-ti pierzi viata din cauza unor cuvinte, asta nu mai e libertate si nici democratie, asta e alta forma de conducere, capitalismul este doar un mit si v-a disparea cat de curand sau poate a disparut deja dar nu ne dam seama, asta e, sau am primit o lectie ca sa nu mai vb prostii sau sa vb urat dk cineva se poarta urat cu mine prima data, ca doar nu sunt nebun sa jignesc lumea fara motiv !!!!!!!!!!!
0
05-02-2011, ora 21:37
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@cosmyn

Parul ti-a cazut ori pentru ca te stresezi tu ingrozitor, ori pentru ca suferi de calvitie pur si simplu (multi barbati tineri au asa ceva). Si stai linistit, prietenii au lucruri mai bune de facut decat sa stea mereu sa te otraveasca. Imi pare rau ca ai contactat hepatita B, dar macar e inactiva, asa ca mai bine nu ti-ai mai face atatea probleme si ai incerca sa te linistesti. Daca vrei sa fii sigur de asta mai fa-ti inca o data/de doua ori testul si vezi care sunt rezultatele (si mie mi s-a intamplat sa-mi greseasca analizele de sange in spital, mi-au zis ca aveam alcool etilic in sange cand am incercat sa ma sinucid desi sunt sigura ca nu mai bausem absolut nimic de multa vreme, deci de unde alcool??). Sanatate multa si ai grija de tine!
0
05-02-2011, ora 21:40
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Cosmin, nu esti nebun...dar ai nevoie de ajutor, si ar fi bine sa mergi la medicul psihiatru si sa ii povestesti toate aceste lucruri, eventual mergi impreuna cu parintii tai. Ei ce spun cand le povestesti astfel de lucruri?
0
05-02-2011, ora 22:01
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Dk sunt neumblati in lume nu ma cred deloc ce zik, ca mi se pare mie ca nu are nimeni nimik cu mine dar le-am zis ca parul nu cade asa pur si simplu ca m-am stresat eu ca as avea HIV, poti sa stai stresat 5 ani si sa nu cada parul si mie mi-a cazut intr-un an rau de tot, am locuri libere unde nu a mai crescut parul pt ca nu s-a mai regenerat cum se regenereaza la toti oamenii si creste alt fir de par in locul celui cazut, ca m-am interesat si despre alopecie sau calvitie dar se vede de la distanta ca la mine nu din cauza asta mi-a cazut pt ca dk il lasa mai mare sa creasca se vede ca si cum ar fii camp arat, cu locuri libere si neuniforme, urat de tot ce sa zik si singura sansa este sa ma tund la 0 sau la 1 maxim ca sa-mi stea si mie cat decat si in legatura cu prietenii stiu sigur ca ei mi-au facut asa ceva, nu am niciun dubiu pt ca nu am 2000 de prieteni, am avut cativa care si-au batut joc de mine rau de tot dar nu o sa mai fie niciodata " prietenii " mei si mai bine ma lipsesc si stau linistit si nu mai ma intereseaza nimeni si nimik si cu timpul o sa-mi fac alti prieteni pt ca nu am stiut sa-mi aleg prietenii niciodata si din cauza asta ma avut de suferit, INVIDIA asta ce face din om, iar la psihiatru nu mai merg niciodata in viata mea si nici analize nu mai fac !!!!!!!!!!! Sanatate, fericire si iubire !!!!!!!!!!!
0
05-02-2011, ora 23:32
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Sunt sigur 100% ca mi-au facut mult rau ca sa sufar si sa tin minte toata viata mea de-acum incolo si nici nu ma lasa sa descopar ce am, ma tin asa pur si simplu 5-10-15-20 de ani ca pana la urma apar simptomele si presimt in adancul sufletului meu ca mi-au facut mare rau ca sa ma chinuie pt ce am zis si o sa vad peste cativa ani de zile ce fel de simptome am, ca nu m-au iertat ei pe mine asa de usor, m-au facut praf, m-au nenorocit intr-un cuvant dar pana la urma toti avem un destin si dk asta este destinul meu asa sa fie cum vrea bunul Dumnezeu ca deja mi-au zis doctorii ca pana la urma toti murim dar conteaza cum murim si din ce cauze si in ce fel, ca dk esti chinuit si batjocorit ani de zile de toata lumea nu inseamna ca ai avut o moarte buna, mai bine mori in accident de masina sau orice altceva, mai repede nu sa te chinuii toata viata sa mai dai si in boli mintale provocate de cine stie ce paraziti care ajung in creier ca se poate si asa ceva sau de la vreo substanta toxica sau o boala virusologika.

Dumnezeu sa ne ocroteasca pe toti !!!!!!!!!
0
06-02-2011, ora 14:10
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Si nu se poate sa iti greseasca analizele, si-au batut joc de mine rau de tot zicandu-mi ca am hepatita B in mortii lor de nenorociti ce sunt toti, asta au facut si stiam de prima data ca imi pregatesc ceva cand mi-am facut analizele si au facut asta ca sa mascheze intoxicatia din sange cu substante toxice ca sa dau vina pe hepatita B, ce plan diabolic facut de oameni pur si ismplu complet nebuni si dezaxati mintal nu sunt eu nebunul ci astia care mi-au facut asa ceva, m-au terorizat timp de peste 1 an de zile de am ajuns in ultimul hal, sunt cazut psihic de tot, am ajuns la limita gata, m-au otravit parsiveste timp de 1 an de zile ca sa-mi cada paru si sa dau in cine stie ce afectiuni entale, sa fiu nervos, irascibil, asociabil, sa ma dereglez psihic de tot ca mi-a si zis cine mi-a facut asa ceva ca mi-au facut asta si ca mai imi fac ca nu scap asa usor, mai pot sa mai imi faca multe chestii si sa ma innebuneasca de tot, pur si simplu innebunesti dk isi bate cineva joc de tien in halul asta, mintea omeneasca nu suporta asa ceva oricat ai fi de tare sau de indiferent, nu ai cum sa nu te enervezi extraodinar de rau, sa nu fii plin de ura pt tot ce ti s-a intamplat ca m-au batjocorit in ultimul hal mafiotii, comunistii astia care ne conduc pe noi si care detin puterea in tara asta, mi-e scarba de situatia in care a ajuns tara asta cu asa oameni de nimik care se razbuna rau pe cei care nu l-eua facut nimik personal, nimik fizik, absolut nimik nu am facut la nimeni doar ca sunt impulsiv si mai al dracu si nesimtit cateodata recunosc si de-asta am patit atatea !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
06-02-2011, ora 16:17
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Si cel mai mare rau pe care poti sa il faci unui om este sa-i omori familia lent, de mama imi este mie frika sa nu pateasca ceva ca i se poate intampla sa-i puna ceva in cafea la servici sau cine stie pe unde si dk ai fac asta timp de 1 an de zile o omoara lent si nici nu ne dam seama ce are si poate sa faca stop cardiac sau altceva, asa ceva este posibil si mafia asa opereaza, prima data iti elimina familia si dupa aia dk vor te elimina si pe tine si imi este tare frika sa nu pateasca ceva mama ca dk este asa e grav de tot ca nu se simte bine deloc de la un timp si cred ca i-au pus ceva toxic in cafea sau suc pe la servici sau pe undeva si la o doza de cateva grame de substanta toxica mori intr-un an de zile sau 2-3 ani depinde de cat de des si in ce cantitati pui otrava [ metale grele, aluminiu, benzen, cadmiu, uraniu, thaliu si alte substante foarte toxice pt organism si au mai murit altii tot la fel intoxicati lent, e cea mai parsiva metoda de a omora un om fara urme fara nimik, ca dupa aia dk faci analizele sau autopsia nu descoperi nimik ].
0
06-02-2011, ora 21:28
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Acum daca stau sa-mi aduc aminte si eu am crezut la un moment dat in timpul psihozei mele ca tata si mama vor sa ma otraveasca cu arsenic si ca de-aia ma cheama mama la ea la Brasov ca sa scape mai usor de cadavrul meu prin padurile de pe acolo. Chiar am tipat la mama ca nu-i pasa de mine si am aruncat cu un kiwi in perete, dupa care am parasit Brasovul si am venit acasa. Acum mi se pare chiar amuzant ce credeam atunci. Misto mai e faza cu iradiatul, aveam senzatia ca ma iradiaza serviciile secrete prin satelit sau cam asa ceva, era noapte si eu nu puteam sa dorm si cred ca de fapt imi amortise bratul despre care credeam ca este iradiat, lol. Asta in timp ce sora-mea se intalnise cu monstrul canibal si era taiata cu bisturiul, cica. Si ma mai mir ca am ajuns la supraveghere la Obregia. Ma mir ca nu am ajuns mai derveme!...
0
06-02-2011, ora 22:21
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@The_Eye: delirul paranoid e un mister, si sa stii ca am observat la multi pacienti, una fiind chiar o prietena buna de familie de-a mea care tot asa delira ca e iradiata si nu mai are organe interne, iar fratele ei i-a luat datele biometrice si le foloseste pe un telefon celular cu care comanda la satelit sa o iradieze pe ea oriunde s-ar afla. Din pacate pentru prietena aceasta a mea nu intervine nimeni din familie pentru a o ajuta, are 50 de ani si a avut un job excelent in domeniul IT...acum schizofrenia a adus-o la stadiu de epava; si-a abandonat serviciul, a vandut apartamentul ei pe mai nimic si s-a mutat la mama ei la tara.

Iar eu nu am cum sa o ajut :(
0
06-02-2011, ora 22:53
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Mi-am mai adus aminte ceva din timpul episodului psihotic: serviciile secrete aveau si aparatura speciala cu ajutorul careia vedeau aura si mie chiar vroiau sa mi-o fure si in acest scop o foloseau pe Ildiko Balmus care avea ea nu stiu ce puteri paranormale, iar eu la un moment dat am crezut ca mi-au furat sufletul, exact in noaptea in care am incercat sa ma sinucid. Sunt multe de povestit, doar am delirat timp de un an sau chiar mai bine. Dar ma opresc aici.

Imi pare rau pentru prietena d-voastra, si eu ma simt din pacate o epava si am doar 26 de ani. Nu stiu daca as mai fi in stare sa lucrez, oricum in vara mi-am terminat ultimul an de facultate la frecventa redusa, mi-am luat diploma de licenta si am incercat sa-mi gasesc un serviciu, dar nu m-a angajat nimeni. Chiar mi-a spus un angajator ca din pacate par introvertita si pentru un job in vanzari nu sunt potrivita. Adevarul e ca am ajuns sa fiu foarte izolata si tacuta.

Despre cauzele delirului paranoid nu pot decat sa-mi dau cu parerea. La mine totul a inceput cu frica de a nu ma face de ras, de a fi umilita, barfita si calcata in picioare de ceilalti. Chiar de cand lucram din timpul facultatii (am lucrat un an si jumatate), aveam impresia ca unii colegi de serviciu ma faceau proasta si handicapata. Apoi, mai tarziu, psihoza a inceput cu impresia ca prietenul meu imi pusese camere sa ma filmeze in intimitatea mea (si imi acoperisem toate geamurile cu ziare, cand intrai la mine in camera era ca-n grota). Dar cum am ajuns sa aud voci si pana la servicii secrete, tortuta, canibalism, raze si aure mai e cale lunga... Poate li se intampla doar persoanelor foarte introvertite si cu o anumita atractie spre misticism si paranormal (desi eu nu prea am crezut niciodata in aure, dar ma rog). Mai observ ca temele in general sunt recurente, sunt cateva teme ce se intalnesc la toti pacientii.
0
06-02-2011, ora 22:57
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
DrT, am uitat ceva. Cred ca e foarte important pentru cei ca noi sa evitam factorii stresori. Poate ca si pentru prietena d-voastra e mai bine sa traiasca in conditii de liniste si pace, fara stres.

Stiti cumva de persoane cu schizofrenie care au reusit sa se reintegreze in mediul profesional?
Adaugă un comentariu / răspuns
196 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •