Sclerodermie confirmata; posibila si o vasculita?

12-08-2009
Terra Mater
Nu este medic/terapeut
Terra Mater
Dupa trei ani de suferinte, cautari, umilinte si incapatanare de a nu mai accepta medicamentele alopate am avut confirmarea bolii pe care o suspectam aproape de la inceput ca ma devora: SCERODERMIA.
Am facut sute de analize de sange si urina, numeroase examinari si vizite de specialitate (de circa un an numai in regim "cu plata") dar numai in urma a doua capilaroscopii si a unei biopsii cutanale mi-a fost certificata aceasta boala autoimuna. Doresc sa aflu daca exista cineva in randul medicilor homeopati care imi poate veni in ajutor cu o terapie eficienta. Am urmat tratament homeopat timp de 15 luni, dar am renuntat dupa ce simptomele au revenit. Medicul care ma trata a respins mereu ideea unei sclerodermii, zicand ca " nu se verifica simptomele acesteia". Eu, care deja imi dadeam seama ca poate fi chiar aceasta boala, pentru ca ma regaseam 95% in descrierile (cu fotografii) publicate pe un site de reumatologie, insistam sa imi spuna ce analize si examinari trebuie sa fac pentru a exclude aceasta procupare, dar... era zadarnic. Pana la urma am reusit sa aflu pe cont propriu ce trebuia sa fac si am cerut medicului meu sa imi dea trimiteri pentru examinarile respective, amenintandu-l ca IL DENUNT DACA SE INCAPATANEAZA SA IMI REPETE CA NU ESTE VORBA DE SCLERODERMIE (intrucat nici unul nici altul nu isi bazau afirmatiile pe ceva concret sau pe anumite analize ale caror rezultate ar fi exclus aceasta boala rara. Ceea ce inca nu imi poate spune nimeni se refera la venutele care imi ies in relief (se deseneaza foarte vizibil) pe gambe si pe piept. Am dureri foarte mari acolo unde acestea devin vizibile, aspectul pielii mele pe tot corpul este acela de plasa, adica, un fel de desen de "ochiuri ", alcatuit din pete galbui si dare rosietice-vinetii. Imi scade temperatura corpului pana aproape de 35° C. Desi temperaturile in aceasta perioada sunt foarte ridicate, mie imi este mai tot timpul frig si pentru a reduce aceste stari trebuie sa ma acopar cu paturele calduroase; noaptea nu pot dormi daca nu am ciorapi de lanita pe picioare. Adesea (si acest fapt se verifica in ultima vreme tot mai frecvent) am crize de vasocostrictie, iar cand trebuie sa imi preleveze sange pentru analize sunt nevoita sa stau 10-15 minute cu bratele sub jet de apa fierbinte. Presiunea arteriala este mai tot timpul foarte ridicata, uneori ajungand chiar i la 20/ 12.
Am dese perioade ( ca de exemplu momentul actual) in care abia reusesc sa mai cobor din pat; dureri teribile la articulatiile membrelor inferioare, dar si la incheieturile mainilor, ( zona pulsurilor si a degetelor) insotite de mici vanatai aparute din senin, fara sa ma fi lovit cumva.
Transpir enorm; o transpiratie lipicioasa, foarte sarata, si care imi ingheata imediat pe corp iar in cateva secunde imi da senzatia de arsuri, asemanatoare unor intepaturi acide. Aceste intepaturi se prezinta in special in zonele suprarenale. Am VES-ul destul de ridicat, colesterolul in ciuda alimentatiei foarte atente la fel, ridicat. Desi am repetat analizele pentru menopauza de circa 15 ori in acesti 3 ani, menstruatiile se prezentau cu intermitente, pana cand anul trecut prin mai au disparut complet. Surprinzator, luna trecuta mi-a revenit menstruatia. Am hormonul LH foarte elevat.
Sunt in cautarea unui medic homeopat care sa nu nesocoteasca niciun simptom, care sa stie sa ma asculte si sa vrea impreuna cu mine sa dam de cap acestei boli. Nu am inca 50 de ani si VREAU inca sa traiesc! Toti cei cu care am venit in contact pana acum sunt de aceeasi parere ca aceasta sclerodermie, din momentul in care incepe sa se instaleze lasa sperante de viata cuprinse intre 7 si 10 ani. Eu deja am pierdut 3, in cautarile de pana acum. Dar nu am de gand sa capitulez in fata bolii. Am exclus din alimentatie orice aliment pe baza de carne si ma hranesc doar cu fructe, legume si zarzavaturi exclusiv biologice. cand nu sunt blocata in pat, faca miscare, mergand zilnic cam 4-5 km pe jos.Dar se pare ca nu este suficient. Intentionez sa recurg la terapia dr. Gerson. Daca cineva dintre medici stie despre aceasta terapie si crede in ea, il rog sa ma contacteze si sa ma "monitorizeze", intrucat de una singura nu stiu daca am sa reusesc sa o urmez in mod corect. -*

(*modificat de administrator)
19 comentarii
0
12-08-2009, ora 22:27
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Bine ati venit in club ! Sunteti singura de aici care doreste de la sine un tratament homeopat iar eu cred ca sunt singurul homeopat de pe aici. Cunosc si terapia lui Gerson.

Problema cu pielea are de aface mult cu contactul dvoastra cu mediul inconjurator si cu copilaria.
Daca nu gasiti cauza care a declansat boala pe plan sufletesc (multi homeopati nu-si dau seama de importanta acestui factor) nu aveti cum sa dati de cap acestei boli.

Imi place ca aveti vointa de vindecare si nu va lasati doborata de boala si ca dati importanta alimentatiei.
Nu pot sa va promit nimic, dar o sa incerc sa va ajut daca pot. Orice boala este vindecabila dar nu orice bolnav iar cine se lupta invinge in general, indiferent de numele bolii, daca a ales mijloacele potrivite.
Iar homeopatia este un mijloc potrivit. Dar exista si altele si mai potrivite cateodata si chiar si mai simple...

Va scriu un email atunci...
0
12-08-2009, ora 22:56
Terra Mater
Nu este medic/terapeut
Terra Mater
Va multumesc pentru atentia data lungii (si pentru multi obositoare) mele relatari, pentru raspunsul binevoitor si pentru disponibilitatea de a incerca sa va aliati cu mine in lupta impotriva acestui dusman al meu care este sclerodermia. Va asigur ca astept cu interes e-mail-ul dumneavoastra. Sunt convinsa de ceea ce ati afirmat referitor la vindecarea oricarei boli dar nu oricarui bolnav. Consider ca orice persoana care nu se lasa ingenuncheata de ideea de a se fi procopsit cu o boala grava si care vrea cu adevarat sa se vindece se afla deja la jumatatea drumului. Mai stiu si ca nu este chiar floricica la ureche, ca este nevoie de anumite "sacrificii" (renuntarea la anumite tabieturi alimentare, la dulcea leneveala in fata televizorului sau a PC-ului, slaba vointa de a se opune tentatiilor de a "gusta" cate ceva din ceea ce pare bun dar care in realitate provoaca doar daune in organism, etc). Dar fiecare are libertatea de a cantari singur si de a alege ceea ce vrea cu adevarat, ceea ce i se pare mai important: viata sau micile "comoditati" sau "vicii nevinovate". Eu am ales sa traiesc. Si oricat de greu va fi, am sa fac totul pentru a-mi recupera sanatatea si a-mi continua viata pana la batranete. Cine stie, poate voi fi prima persoana care va atinge varsta de 150 de ani...:) ;) :)))
0
25-09-2009, ora 14:04
Terra Mater
Nu este medic/terapeut
Terra Mater
Buna ziua tuturor!
Azi, la distanta de o luna si jumatate de cand am abordat aici aceasta tema, revin pentru a va comunica urmatoarele: am inceput sa imi aplic -partial- terapia Gerson. Spun partial, pentru ca medicul de familie nu a fost de acord cu administrarea produselor farmaceutice ( ex.: lugol si niacina), sustinand ca eu nu am cancer si ca boala mea este de alta natura... Asadar, mi-a fost imposibil sa obtin din farmacie aceste produse, intrucat si farmacista mea sustine acelasi lucru. Eu insa cred ca este mai mult o chestiune de dezinformare;
pe lanaga dieta indicata in terapia Gerson, iau zilnic dozele de ascorbat de potasiu, clorura de magneziu, tinctura madre de echinacea si vite rossa. Am dat jos aproape 5 kg, fara sa ma afecteze in vreun mod, lucru care nu s-a intamplat niciodata in cei ani de cand s-a declansat in mod evident aceasta boala. ( Ba dimpotriva, adunam destul de repede kg dupa kg). Pielea a inceput sa capete un aspect mai... viu si observ o usoara reducere a stratului ingrosat de pe membrele inferioare in special. S-au redus considerabil anumite simptome pe care le-am avut in precedenta printre care si crizele de hipertensiune arteriala. Acum, iau pastiluta de Lacirex doar la nevoie; destul de rar, in orice caz. Cred ca si problema adenomilor tubulari a inceput sa se rezolve, deoarece, in aceasta luna si jumatate am avut doar o singura sangerare si am mai eliminat mucus doar de 2 sau de 3 ori. Si fara terapia completa am avut cateva dintre reactiile "adverse" sau mai bine zis, dintre acelea care in carte sunt descrise ca reactii de vindecare: intoleranta la un moment dat fata de clismele cu cafea si chiar si cu musetel; senzatii de voma si dureri de cap; transpiratii puternice si urat mirositoare; dureri de cap inexplicabile. Dar totul s-a rezolvat relativ repede si fara a ma apasa prea mult. Voi continua la acelasi mod pentru inca o vreme. Apoi am sa fac din nou analize si investigatii specifice pentru a confrunta cu ceea ce era inainte de aceasta terapie. Am facut cateva analize de sange si doctorita s-a uitat la mine zicand ca au iesit mai bune ca ale ei. M-a intrebat daca sunt chiar eu, cea bolnava de scleorodermie, sau... sunt sora geamana a celei bolnave. Bine-nteles, nu ma voi lasa convinsa doar de cateva elemente. Pentru ca in joc este sanatatea mea, am sa acord importanta maxima la tot ceea ce mi se intampla. Am considerat ca este de datoria mea sa va informez despre evolutia acestei terapii si (cred eu) vindecari, atata timp cat chiar eu am lansat tema pe acest forum. Consider ca este necesar ca si alte persoane sa fie informate cat mai concret despre sansele de tratare si vindecare a unor boli degenerative despre care medicina conventionala afirma ca sunt categoric nevindecabile si pentru "tratarea" carora administreaza otravuri ( medicamente alopate)in cantitati exagerate. Multa sanatate, vointa, incredere si determinare tuturor!
A!
Cine ar putea sa spuna de ce toti medicii din structurile conventionale devin colerici cand ma aud ca resping categoric chiar si ideea unui tratament cu antiinflamatoare si cortizon? :)
0
29-11-2009, ora 14:40
ellaivani
Nu este medic/terapeut
ellaivani
Draga Terra Mater, te admir pt. ideea si vointa ta de a urma Terapia Gerson. Nu sunt medic dar de un an si jumatate ma lupt cu un cancer la san metastazat la piele. Am facut tratamente alternative si in Germania dar boala si durerile au avansat. Mi-am zis ca la o celula canceroasa agresiva trebuie aplicata o solutie drastica.
Asa am inceput acum 3 saptamani un fel de Terapie Gerson. Spun asa pt. ca nu beau chiar 12-13 pahare de suc /zi, nu am inca un storcator cu presa (astept sa vina din Anglia) si nu am inca medicamentatia pe care o astept tot din Anglia. Am insa multa vointa de a merge mai departe!!
Mi-ar placea sa impartasim din experienta. Daca si tu doresti acest lucru, te rog sa-mi scrii. Ti-am gasit povestea pe un blog.
Referitor la intrebarea din finalul articolului tau, raspunsul este unul simplu: daca ar fi multi ca tine, medicii, farmacistii si tot imperiul farmaceutic care-i sustin ar colapsa...
0
29-11-2009, ora 17:26
Terra Mater
Nu este medic/terapeut
Terra Mater
Iata-ma iar aici, in primul rand pentru a multumi pentru aprecierile (pe care le retin sincere) utilizatoarei de mai sus, si apoi pentru a va tine la curent cu evolutia terapiei-vindecarii mele. Nu o fac pentru ca pe cineva ar interesa persoana mea, ci, din convingerea ca oamenii TREBUIE SA STIE ca DE CANCER SI ALTE BOLI "nevindecabile" SE POATE VINDECA!!!!!!!!!!!! Si in mod foarte natural, uneori chiar fara medici! Destul sa privim si sa vrem sa vedem natura cu toate miracolele sale cu care ne inconjoara.
Deci, dragi bolnavi, nu va lasati daramati de stirea ca suferiti de o boala sasu alta! Ideal ar fi sa nu lasati bolile sa va afecteze. Dar daca totusi s-a intamplat, sa stiti ca puteti sas va vindecati, ca aveti la dispozitie tot ce va trebuie ca sa o puteti face singuroi, cat mai natural posibil.
Daca veti da dovada de determinare, vointa de otel, incredere in sansa de vindecare si credinta, cu siguranta vindecarea va veni.
O sustine dieta-terapie a dr. Max Gerson, a dr. Catherine Kousmine, a ing. Rudolf Breuss, a dr. Giuseppe Nacci, a dr. Luigi Di Bella, a dr. Hulda Regehr Clark si altii!
Oricare dintre aceste diete-terapii functioneaza, iar EU SUNT UN EXEMPLU VIU, CONCRET ca asa este! In mai mi-au gasit cu ocazia unei colonoscopii o multime de adenomi cu risc ridicat de displazie, adica
de a se transforma in tumori maligne si m-am programat pentru o noua colonoscopie pentru a mi se face exereza totala. Acum doua saptamani am mers pentru aceasta interventie si nu mi-au mai facut nicio
exereza, ca nu au mai gasit urma de adenomi; medicii erau nedumeriti, intrebandu-se cum de era posibil atata timp cat nu am luat nici macar un medicament. Dar eu imi pastram calmul pentru ca stiam ca totul era rodul dietei-terapii pe care o urmez din august. La o saptamana am avut rezultatul examenului histologic (mi-au luat 16 campioni pentru biopsie!) si sunt extrem de multumita. Nu mai exista urma de adenom ci doar o mucozitate abundenta, dar de tip reparator. Deci, din punctul asta de vedere sunt ca si
salvata! Voi continua, pentru a elimina si acea mucozitate si pentru a repara relele de la celelalte organe. Stiu ca va dura dar nu ma demoralizez, ci dimpotriva, sunt foarte senina, pentru ca deja am obtinut dovada reusitei. Nu este foarte greu dar nici foarte simplu, pentru ca dureaza si te tine tot timpul ocupat, pentru
procurarea fructelor si zarzavaturilor si pentru facutul-bautul sucurilor si efectuarea clismelor. Dar cand stii ca vrei sa traiesti, sa te vindeci si stii ca nu exista alta cale, pui tot sufletul si toate fortele. Eu de peste doi ani nu iau medicamente alopate. Am renuntat complet de peste o luna si al pastiluta de Lacirex, pentru presiune arteriala ridicata, pentru ca nu mai este cazul. Nu mananc sarat, nici prajit sau fript, nici carne, unt, branza, lapte. De curand am inceput sa beau odata pe saptamana un galbenus de ou; mananc
odata pe saptamana un borcanel de iaurt si 100 gr de urda; zilnic mananc salata de telina si morcovi rasi si andive sau ciorbita (sau supa) de zarzavaturi nesarata.
Merg mai departe cu sucurile si ceaiurile de plante, cu clismele cu cafea, musetel si ulei de ricin, ulei de peste. Iau in continuare ascorbat de potasiu (acid ascorbic sau vitamina C si bicarbonat de potasiu, ambele in stare purisima) combinat cu: clorura de magneziu, tinctura de echinacea si de vita rosie, Coenzima Q10, calciu ( praf de coral pur) si vitamina D, propolis in stare pura,
polen si laptisor de matca. Consum zilnic doua linguri de ulei de in
crud, rece (condimentez salata verde sau urda) si odata la doua zile
cate o lingurita mica, de-aia de cafea (NU MAI MULT!!!) cu amigdalina
(seminte de mere macinate cu rasnita de cafea). Cam de doua ori pe
saptamana presar peste salata un pic de praf obtinut din seminte de in,
susan si floarea soarelui, cimbru si rozmarin uscat. Mananc doar 2 feliute de paine de secara fara sare pe zi (uneori deloc), subtiri, aproape transparente. Beau destul de des ceai de coada calului si coada soricelului; pentru presiune arteriala ridicata, pentru circa o saptamana am luat praf de Branca ursului (zilnic cate o ligurita de praf tinut sub limba pentru aproximativ 20-30 de minute, si apoi inghitit cu multa apa, sau suc de fructe proaspat stors sau ceai). Acum am presiunea regulara in medie de 12/70.
V-am spus tot! A! Impotriva frigului la maini, picioare si nas, datorat Fenomenului Raynaud, fac bai calde cu macerat de obligeana, dupa cum este indicat in cartea "Sanatate din farmacia Domnului" de Maria Treben.
In cazul meu toate acestea s-au dovedit utile. Poate ca in alte cazuri trebuie alte ceaiuri. dar, in esenta, dietele terapii cu sucuri de fructe si zarzavaturi, cu vitamina C, potasiu, magneziu, Coenzima Q10, vitamina A si E si vitamina B17 (amigdalina). Sper sa va fiu cu adevarat de ajutor! Va doresc mult curaj, multa
tarie si vointa si incredere! Amintiti-va: Dumnezeu nu ne-a facut pentru a ne pierde! Altii sunt cei care ne vor sfarsitul. Si ni-l vor in chinuri. In timp ce noi suferim, ei se imbogatesc, prospera.
Daca tot mai multe persoane, bolnave sau nu, ar deveni constiente de acest lucru, poate ca lucrurile s-ar schimba astfel:
- ori ar colapsa industria farmaceutica si sistemele de ea finantate, cum afirma utilizatorul de mai sus al forumului,
- ori s-ar produce o reorientare a medicinei in beneficiul umanitatii, care ar da maxima atentie si respect simbiozei OM-NATURA.
Sa fiti sanatosi!
0
19-02-2010, ora 15:01
Terra Mater
Nu este medic/terapeut
Terra Mater
Au trecut circa 6 luni de cand am plecat pe calea autovindecarii folosind cocktail-ul Gerson-Treben-Pauling-Di Bella- Pantellin-Naccii, etc, va pot spune cu convingere maxima ca FUNCTIONEAZA!
Am eliminat complet riscul tumorilor intestinale despre care fusesem avertizata in mai, fapt confirmat prin examen colonoscopic in luna noiembrie.
Am eliminat (sau in orice caz diminuat considerabil emfizemul pulmonar (respir efectiv mult mai liber si mai cu sat decat in urma cu 6 luni), pielea mea a inceput sa isi recapete elasticitatea si sa-si piarda acel aspect de bloc de beton. (Toate acestea se considera ca ar fi afectate de sclerodermie).
Bineinteles nu am ajuns inca la capatul tunelului, dar in mod categoric am facut importanti pasi inainte.
La ora actuala lupt pentru curatarea venelor de colesterolul care... Dumnezeu stie de unde si din ce se formeaza, si care imi creaza o serie nu chiar de neglijat de probleme.
Merge ceva mai greoi vindecarea acum, cand lipsesc pregnant din comert o multime de alimente care sunt efectiv necesare acestei diete-terapii. Important este sa...supravietuiesc ( :) ) pana in primavara inaintata, cand va incepe sa rodeasca ceea ce am pus si voi pune in gradinita casei.
Din pacate, nu se poate avea incredere in toti oamenii... Ma refer la increderea ca produsele lor sunt chiar 100% biologice... Eu din pacate (sau... din fericire?!) avertizez si cel mai mic aport de produs chimic din alimente, din produsele de igiena, si de multe ori chiar si din atmosfera, ceea ce nu se intampla si celorlalti din preajma mea. Corpul meu a ajuns sa selecteze cu mare repeziciune ceea ce nu ii prieste...Merg mai departe cu sucurile, insa nu cu aceeasi continuitate de pana acum cateva saptamani,
pentru ca, asa cum am spus mai sus, persoanele in ale caror produse avam incredere au terminat proviziile, iar ceea ce gasesc in comert, chiar si in cel biologic, nu intotdeauna este chiar biologic cum vrea sa para. Acest lucru nu imi este de ajutor, dar sper macar sa nu imi dauneze...

Tratamentul meu pentru sclerodermie (si nu numai) consta in:
* de 3 ori pe zi cate 5 perle de thyosinaminum
*1 gr de ascorbat de potasiu /zi distribuit in 3 portii, dizolvat in circa 50-100 ml apa rece, de preferat inainte de mese cu circa 30 minute, in care am adaugat cate 30 de picaturi de tinctura de echinaceea.
*100-150 ml de apa continand clorura de magneziu (25-30 gr clorura de magneziu, dizolvata in 1 l de apa, care apoi se pastreaza la frigider), 5 gr de acid ascorbic (vitamina C) (deocamdata, pentru ca intentionez sa maresc doza cat de curand)
*150 mg niacina (vitamina B3) in 3 portii/zi, luata impreuna cu B complex. (cate o tableta)
*6000 mcg vitamina A, distribuita in 2 portii (doua perle/zi, la mesele principale)
*40 mg Coenzima Q10 (2 capsule / zi, la mesele principale)
*600 UI vitamina E, distribuita in 3 portii/zi (cate o perla in timpul meselor)
*cate 2 perle de ulei de peste cu Omega 3 (pana acum luam de la Nutrilite; in ultima vreme am luat direct ulei de merlucius, (cate 3 linguri /zi, intrucat am rezultat carenta de vitamina D)
**Pentru intestin si plamani am baut zilnic cate 6 inghitituri de macerat de radacina de "obligeana", inainte si dupa fiecare masa;
am baut (si inca mai continuu sa beau) cate 250 ml infuzie de "coada calului" dimineata cu 30 de minute inainte de micul dejun si 250 ml seara cu 30 de minute inainte de cina;
pe durata intregii zile am baut (si mai beau) 1, 5-2 l de infuzie de "coada soricelului";
in plus, am facut cateva saptamani la rand impachetari cu "coada calului" oparita pe aburi si cu bitter suedez, precum si bai complete si de sezut, cu macerat de "coada calului" (durata de 20 de minute).
**Pentru frigul la maini si picioare, datorat Sindromului Raynaud, am facut bai complete cu macerat de radacina de obligeana (durata de 20 minute).
** Pentru rinichi au prins bine aceleasi impachetari si bai cu "coada calului" si bitterul suedez, carora le-am adaugat infuziile de urzica, splinuta de padure si dragaica.
**Pentru ca incepusem sa am suferinte mari la nivelul venelor (in special safena mica) mi-am preparat crema de galbenele in casa, si mi-am facut impachetari si masaje puternice cu aceasta.
Pe langa beneficiile enumerate mai sus, si presiunea arteriala a reintrat in limitele parametrilor normali, fiind acum stabila intre 12/70-13, 5/85 (de la constant 21/11-19/9)...

Pana nu demult ma gandeam ca poate ar fi trebuit sa maresc doza de vitamina E, pentru ca aveam aldosteronul exagerat de marit si mare parte a simptomelor sugerau posibilitatea unei forme tumorale rare la nivelul suprarenalelor, pe care nimeni nu m-a ajutat sa o clarific desi dureaza de multa vreme. Dar nefiind monitorizata de niciun medic prefer sa merg incetunel dar sigur. Ce sa fac! M-am declarat in mod deschis impotriva oricarei terapii alopate si asta a atras dupa sine..."pedepsirea", in sensul ca, mi s-au refuzat sistematic chiar si trimiterile la a face pana si banale analize de sange. De curand am schimbat medicul, ca in 5 luni de zile a refuzat, in ciuda rezultatelor preocupante ale analizelor anterioare sa aprofundeze situatia...Si am facut cateva analize ale sangelui si urinei. Am avut satisfactia sa constat ca valoarea uneia dintre formele aldosteronului a reintrat intre limitele de referinta, iar ce-a de-a doua desi s-a redus considerabil este totusi inca deasupra limitei maxime.
Intr-un fel, acum chiar regret ca am facut aceasta investigatie, pentru ca in felul asta mi-au introdus in corp substanta de contrast care mi-a declansat o multime de reactii grele de suportat, pe care si acum ma chinui sa le elimin.
Am acceptat-o intr-un moment de slabiciune, cand de fapt ar fi trebuit sa gandesc ca nu mai era atat de necesara cum ar fi fost de exemplu in urma cu 6-7 luni, cand inca nu aveam niciun tratament si ar fi fost important de stiut ce se intampla acolo. Acum, ar fi trebuit cu atat mai mult sa o refuz, cu cat deja am probe inconfutabile ca terapia pe care merg da rezultate multumitoare. asta e! Acum am facut-o!
Chiar din seara respectiva am inceput sa simt efectele substantei de contrast: arsuri in gat, apoi pe trahee, apoi in tot corpul, in special la nivelul rinichilor unde am inceput efectiv sa ma umflu. Si transpiratii foarte abundente si usturatoare. Mi-a crescut tensiunea si cu greu am reusit sa restabilesc totul, marind numarul clismelor cu cafea si infuzie de splinuta, urzica si dragaica, si luand Clorella si Agint Colloidal, care au darul de a depura si respectiv elimina substantele radioactive, metalele grele si a toxinelor in general din organism.
Desi hiper-aldosteronemia asta cu toata suita ei de simptome grele si ciudate ma insotea de ani de zile, pana la punctul ca acum vreo 2 luni simteam in zona glandei suprarenale drepte un ceva cam aproape de marimea unui pumn, abia acum o saptamana, am reusit sa fac o rezonanta magnetica cu substanta de contrast, pentru a examina aceste glande. Nu m-ar surprinde sa mi se spuna ca..." nu este nimic". Pentru ca, sucurile proaspete de fructe si frunze verzi, impreuna cu avalansa de vitamine si alimentatia extrem de atenta si-au facut din plin datoria; asa cum s-a intamplat si in cazul intestinului, unde am reusit sa evit transformarea multimii de adenomi in tumori maligne si sa imi curat chiar intestinul de orice materie periculoasa; asa cum s-a intamplat la nivel de epiderma, unde nodurile subcutane s-au redus vizibil atat ca numar cat si ca dimensiuni, iar pielea redevine elastica.
Mai am ceva suferinte si in zona rinichilor, mai ales in partea stanga (unul dintre organele iubite de scleroza sistemica este rinichiul), dar... noul medic sustine ca din analize nu rezulta ca ar fi probleme... Asteptam rezultatul rezonantei.
Am tinut sa relatez toate aceste lucruri, in speranta ca aceste informatii ar putea fi de folos multor alte persoane care pe langa suferinta fizica generata de boala in sine, mai trebuie sa suporte si ingoranta, umilintele, nepriceperea si nepasarea pe care cu multa generozitate ni le ofera sistemul sanitar.
Si eu am bajbait si desi gasisem informatii indeajuns de logice, nu aveam curajul sa le aplic in cazul meu. Dar cand mi-am dat seama cum se sta la nivel global in privinta sanatatii si nu numai... mi-am asumat dreptul ca experimentele pe corpul meu sa le fac eu si nu altii.
Si ma felicit pentru asta, pentru ca nu numai ca in acest fel am evitat incarcarea corpului meu cu substante chimice (cu exceptia rezonantei recente) care in timp dauneaza iremediabil organismului, dar chiar am obtinut rezultate extraordinare, pe care putini, foarte putini medici sunt dispusi sa le recunoasca.
Celor care le-au admis (deci nu au avut nerusinarea de a nega evidentele documentate, ca majoritatea) le adresez intregul meu respect si sper ca intr-o zi lumea noastra sa fie populata cu tot mai multi medici cu asemenea cinste si morala profesionala si umana.
Un singur lucru mai adaug si apoi inchei: aceasta dieta-terapie pe care am urmat-o si o urmez eu, poate aduce rezultate excelente si in diverse forme de cancer si alte boli degenerative, pentru ca reprezinta de fapt terapia baza pentru curatarea corpului de toxine, alimentarea corespunzatoare cu vitamine si minerale, reeducarea sistemului imunitar pentru a redeveni apt si eficient in rolul sau de aparator al organismului impotriva oricarui factor agresiv.
Va doresc sa gasiti in voi curajul si taria de a alege ce este mai bine pentru recapatarea sanatatii voastre. Sa fiti sanatosi!
0
19-02-2010, ora 15:05
Terra Mater
Nu este medic/terapeut
Terra Mater
Am incheiat traducerea unei salbe de video, gandindu-ma la toti bolnavii de boli grave, in cea mai mare parte considerate nevindecabile, care, asa cum faceam si eu pana nu chiar de mult, nu contenesc a se intreba " de ce?" "cum de nu exista tratamente cu adevarat eficiente?", etc, etc.
Va invit sa le vizionati, si sa le faceti cunoscute cat mai multor oameni. Este important ca lumea sa inceapa sa cunoasca raspunsurile la atatia "de ce?" pana acum fara raspuns concret, pertinent, logic.
Sunt 14 in total, dar vor fi postate in internet pe rand, pentru ca nu am cunostiinte prea bogate in acest sens. Pana acum am postat deja 4 dintre ele. Va asigur ca dupa ce le veti viziona pe toate nu veti considera ca v-ati irosit in mod inutil timpul.
Exista, pe pagina unde vor fi facute publice, o rubrica de comentarii la dispozitia celor care viziteaza acest blog, pe care va invit sa o folositi, pentru ca de parerea voastra pro sau contra depinde daca vom duce sau nu mai departe acest blog, al carui unic scop este acela de a va pune la dispozitie informatii pe care niciun ziar, revista sau post de televiziune oficiala nu vi le va dezvalui vreodata.
-*


(*modificat de administrator)
0
22-02-2010, ora 17:45
fat_bastard
Nu este medic/terapeut
fat_bastard
sunteti oameni fara cap..tratati sclerodermia naturist, la fel cum tratati si autismul si cancere si multe alte boli, care chiar necesita tratament, sau boli fara tratament curativ, doar simptomatic si multumita voua, mor oameni care cred asemenea aberatii si refuza un tratament adecvat
e o intreaga industrie in medicina homeopata, ea ar trebui sa se incruciseze cu medicina traditionala, dar toate pana intr-un punct..nu poti sa afirmi ca vindeci cancere cu plante, cand ele trebuie rezolvate chirurgical (e doar unul dintre enormitatea de debitatii aberante)
medicina homeopata are si ea rolul ei, dar trebuie sa invatati pana unde vi se intinde plapuma si sa nu se ajunga la decese inutile pe seama voastra..ce nu fac oamenii pentru bani..TRIST!!!
0
22-02-2010, ora 19:09
Terra Mater
Nu este medic/terapeut
Terra Mater
"sunteti oameni fara cap..tratati sclerodermia naturist, la fel cum tratati si autismul si cancere si multe alte boli, care chiar necesita tratament, sau boli fara tratament curativ, doar simptomatic si multumita voua, mor oameni care cred asemenea aberatii si refuza un tratament adecvat
e o intreaga industrie in medicina homeopata, ea ar trebui sa se incruciseze cu medicina traditionala, dar toate pana intr-un punct..nu poti sa afirmi ca vindeci cancere cu plante, cand ele trebuie rezolvate chirurgical (e doar unul dintre enormitatea de debitatii aberante)
medicina homeopata are si ea rolul ei, dar trebuie sa invatati pana unde vi se intinde plapuma si sa nu se ajunga la decese inutile pe seama voastra..ce nu fac oamenii pentru bani..TRIST!!!"

Cu cine te certi? Cui te adresezi?
Sub nick-name-ul tau se intrevede un superficial si un ignorant care nu vede mai departe de lungimea propriului nas tinut in sus.
De astfel nu ar fi, ai fi realizat ca eu, deschizatoarea acestui topic, descriu starile mele si terapia pe care o urmez si prezint evolutia lucrurilor in ceea ce ma priveste. Ce am vandut eu mai otravitule?

Ca tie si altora din tagma prosternatilor la picioarele BIG PHARMA va convine sau nu, tratamentele naturiste si alimentatia atenta, echilibrata dau rezultate. Ei, bine, DA! VINDECA SI CANCERE!!!! Si chiar dintre cele mai grave; acele cancere pe care voi, alopatii (se subantelege ca esti unul dintre acestia sau oricum simpatizant al lor) dupa ce i-ati debilitat prin otravurile chimio si radioterapiei de la BIG PHARMA i-ati trimis acasa abandonandu-i destinelor proprii, recomandandu-le sa isi faca testamentele.
Si la fel, ca iti place sau nu sa o auzi, EU, cea care relatez povestea suferintelor mele si a drumului spre recuperarea sanatatii iti spun ca AM DEJA REZULTATE!!! SI LE POT DOCUMENTA!!!!!
Poti nega tu cat vrei eficienta naturii! Continuand s-o negi, te negi pe tine insuti. Lumea ar fi infinit mai buna daca nu ar fi impanzita de capete optuze care refuza sa gandeasca cu creierul lor. Ascunderea dupa degete, refuzul de a accepta evidenta, nu duce nicaieri. Ignoranta naste monstri! In lumea asta nu mai e loc de monstri noi! Avem si-asa destui! Lasa oamenii sa fie oameni, sa se ajute cu adevarat, eficient.
Te informez ca nu am sa iti mai dau alta replica. Si ca aici esti OFF TOPIC!
0
25-05-2010, ora 17:56
cezara_e
Nu este medic/terapeut
cezara_e
Am nevoie de ajutorul dumneavoastra! Acum cateva luni bunica mea a fost diagnosticata cu sclerodermie.Din pacate boala a evoluat foarte repede si i cuprins in cateva luni organele interne.Daca stie cineva ce tratament sa urmeze sau daca trebuie sa tina un regim anume?
va rog sa ma ajutati!
0
03-02-2013, ora 11:32
preutescu
Nu este medic/terapeut
preutescu
doamna Terra Mater eu am 31 de ani si mama mea are 59 si are aceasi boala ca a dumnevoastra sclerodermie a fost la toti medici in vaslui in iasi si prin alta parte ea dat tot felul de pastile si ceaiuri va rog trimitetimi si mie terapia lui Gerson. sa vad daca ai merge si ei poate reuseste sa scape mincarimi si de pete
0
22-01-2015, ora 14:15
cristiana1
Nu este medic/terapeut
cristiana1
Buna ziua, doamna Terra Mater, mama mea a fost diagnosticata cu sclerodermie Crest din anul 2012.A incercat diferite tratamente cu medrol, metrotrexat, dar nu si au facut efectul, ba din contra boala a avansat.Vrem sa incercam si tratamentul naturist si va rugam daca puteti sa ne trimiteti si noua terapia Gerson.Ea se regaseste in tot ceea ce ati descris dvs despre simtomele avute.Ea se trateaza la bucuresti la Spitalul Colentina la domnul doctor Baicus Cristian, dar nu da rezultate.Asteptam raspunsul dumneavoastra si va Multumim!!!
0
23-05-2016, ora 12:08
Reusesc
Nu este medic/terapeut
Reusesc
Buna ziua Terra Mater.Am citit postările tale și sunt foarte interesante.Cum pot intra intr-o discuție cu dumneavoastră?
0
26-05-2016, ora 15:08
Criket
Nu este medic/terapeut
Criket
Buna ziua Terra Mater si eu apreciez articolele d-voastra, sunteți o adevarata enciclopedie medicala atâtea lucruri stiti despre aceasta boala păcătoasă, de care am si eu parte de 5 luni.Nu cunosc mai nimic despre ea.Nuam nici posibilități materiale să merg în alte țări la tratent, de aceea as vrea să iau legătura cu d-voastra spre a afla alte lucruri pe care le știți Cu să vă contactez??
0
26-05-2016, ora 19:31
Reusesc
Nu este medic/terapeut
Reusesc
Buna criket.si eu ast un rasp de la Terra mater si nu am primit nimic până acum.pot să îți spun că singurul unguent pe care îl folosesc eu si vad ca e în regulă(îl folosesc de 3sapt) este uleiul de primula.tu cu ce te tratezi?
0
28-09-2016, ora 23:12
Reusesc
Nu este medic/terapeut
Reusesc
Buna seara.a auzit cineva de clinica dermatou din București?
0
30-09-2016, ora 23:22
Reusesc
Nu este medic/terapeut
Reusesc
Buna seara.pana acum cu tratament ulei de peste pastile si cu ulei de primula unguent, petele nu mai sunt dure, iar pielea este din nou elastica, dar petele încă nu au dispărut.voi ați găsit un tratament care să dea roade?
0
08-12-2018, ora 14:00
Titia
Nu este medic/terapeut
Titia
Buna ziua,

Sora mea a fost diagnosticata cu Sdr.Raynaud..si suspecta sclerodermie.Are simptome specifice bolii, din cate am inteles e in faza de debut.Nu a facut nici o analiza inca de sange.Un reumatolog i - a spus ca ar avea boala asta.in urma unui control de rutina.In momentul acesta a inceput un tratament cu ceaiuri, tinctura de propolis si regim dietetic.Eu as vrea totusi sa ii fac anticoprpii care sunt specifici in aceasta boala, pt a vedea daca este o evolutie pozitiva in urma ceaiurilor pe care a inceput sa le consume.Am citit mult despre tratament, nu as incerca nimic medicamentos, stiu reactii adverse care ar putea aparea si in plus nu trateaza cauza...reduc doar simptomele.Daca este cineva aici care ma poate ajuta, poate persoane care au aceasta boala autoimuna si care urmeaza tratamente naturiste, as dori sa stiu cum este evolutia lor?Ce terapii fac?Ce ma sfatuiti sa fac? Nu stiu cum sa o ajut...:( Va multumesc mult
0
01-08-2019, ora 23:17
Iezu
Nu este medic/terapeut
Iezu
Bună seara ce sintome avea? Titia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.