Scleroza multipla, nevralgie de trigemen, va rog nu treceti cu vederea | Forumul Medical ROmedic

Scleroza multipla, nevralgie de trigemen, va rog nu treceti cu vederea

01-10-2007
ilie2001
Nu este medic/terapeut
ilie2001
Buna ziua, este prima data cad intru pe un astfel de forum. Disperarea este mare. Tatal meu a fost diagnosticat acum aproape 20 de ani cu scleroza multipla. Cred ca stiti foarte bine despre ce vorbesc. Am vazut cum boala a evoluat in timp. Acum merge foarte greu. Inca se straduieste sa mearga cu cadru, dar foarte, foarte greu. Pentru ca este un luptator nu vrea sa se lase batut. Problema care a aparut in plus este o posibila nevralgie de trigemen. Are dureri groaznice la nivelul maxilarului drept. Daca pana acum erau mai rare acum au inceput sa fie zilnice si foarte dureroase. il deranjeaza mai ales cand mananca. Cum sa procedam? Ce sa va spun. e greu transportabil, locuieste la tara. Nu avem posibilitate de reflexoterapie sau acupunctura. Exista vreun tratament pe care sa il putem aplica acasa. Va multumesc.
2 comentarii
0
20-10-2007, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Buna ziua,
Scleroza multipla, dupa cum stiti, este o boala evolutiva care are insa perioade de acutizari. In aceste perioade evolutia se agraveaza, si boala evolueaza mai rapid decit in restul timpului. De aceea, pacientii in situatia tatalui dv in aceste perioade se interneaza in spital pentru citeva zile de perfuzii, care ii ajuta sa-si imbunatateasca starea. Va spun asta, deoarece inteleg ca locuieste la distanta de un spital sau o clinica medicala. Totusi, este important sa pastrati legatura cu un neurolog- el va poate ajuta cu probleme care apar pe parcurs, cum este aceasta nevralgie de trigemen. Exista tratament pentru aceasta problema; nu este insa ceva ce sa puteti lua fara reteta sau fara sa il urmareasca cineva. Nu des, dar trebuie sa il vada un neurolog care sa ii prescrie medicamentele acelea cunoscindu-i celelalte elemente medicale. Tratamentul este eficient in multe cazuri, si nu este scump. Daca ajungeti cu el in oras, o alta posibilitate ar fi sa cautati si un tratament homeopat (dar eu va recomand foarte serios si neurologul inainte). Tratamentele homeopate sint cunoscute a imbunatati astfel de stari, nu au efecte adverse, nu sint scumpe.

Multa sanatate,
Dr Ileana Constantin
Medic rezident psihiatru
0
26-05-2008, ora 00:00
raluca24
Nu este medic/terapeut
raluca24
Buna seara si bine v-am gasit.este prima data cand intru pe acest site si mi-as dori daca se poate sa aflu un lucru:tatal meu este diagnosticat cu scleroza multipla progresiva de 5 ani, a urmat si urmeaza si in prezent tratament cu interferon, insa nu se simte bine.am auzit ca un implant de celule stem i-ar fi folosotor.este adevarat ca un astfel de implant cu cellule stem poate fi benefic in cazul sclerozei multiple???multumesc...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.