Scoarta in ureche de mai multi ani... un sfat va rog

27-11-2012
marcel bratu
Nu este medic/terapeut
marcel bratu
de la varsta de vreo 12 ani (acum am 30) am aceasta problema cu care am fost de mai multi medici dar nu am reusit sa scap pana acum. Am facut tot felul de tratamente cu diverse medicamente si unguent dar nici un rezultat (trece 2 -3 sapt si revine la loc) nu mai stiu ce sa fac, ma deranjeaza foarte tare doarece acum parca se extinde din ce in ce mai tare aproape ca iese din canalul urechii inspre exteriorul urechii. Dati-mi un sfat va rog.
Ultima data am folosit fluocinolon si inainte Triderm.
3 comentarii
0
27-11-2012, ora 12:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauta pe forum.. otote externe, otite micotice...
acolo gasesti mii de sfaturi cum se ingrijeste corect conductul auditiv
0
27-11-2012, ora 12:26
marcel bratu
Nu este medic/terapeut
marcel bratu
Am citit pe forum despre otite externe si otite micotice, am facut in mare parte tratamentele ce sunt scrise acolo dar tot fara rezultat de aceea am si renuntat si folosesc din cand in cand unele unguente (adevarul e ca unguentul il aplic pe zona aia cu betisorul cu vata), multumesc oricum pentru promptitudine si pt ajutor, dak puteti sa-mi mai sugerati sa incerc altceva decat este scris acolo v-as fi foarte recunoscator, majoritatea tratamentelor pe care le-am facut ma scapau de problema max 2 -3 sapt. Multumesc!
0
27-11-2012, ora 13:38
popmonica1
Nu este medic/terapeut
popmonica1
Buna Marcel!Eu cred ca zona afectata a devenit imuna la substantele active din unguentele pe care le folosesti..motiv pentru care iti recomand sa mergi la medic dermatolog care sa-ti preleve proba de tesut pentru a o lucra intr-un laborator..in urma rezultatului daca se va gasi o infectie se va lucra antibiograma care'ti va insira substantele la care esti rezistent sau sensibil, ca urmare sa stii ce unguente sa cauti la famacie.
Mult succes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.