Scoaterea amigdalelor?

13-06-2013
A A Maria
Nu este medic/terapeut
A A Maria
Buna ziua, as dori sa stiu daca scoaterea amigdalelor in cazul meu este cea mai buna solutie. Acum 6 ani am avut meningita, nu stiu daca are vreo legatura, dar de atunci racesc constant ( de 2 ori pe luna ) si incepand din noiembrie 2012 am facut amigdalita pultacee aproape in fiecare luna, iar acum o saptamana dupa ce am terminat tratamentul cu penicilina, pe care l-am facut 3 zile, o data la 6 ore si dupa inca 5 zile pastile cefalexin la 12 ore ( acest tratament l-am primit de la medic de fiecare data ) mi-am revenit pentru doua zile, dupa care mi-a aparut din nou puroi pe amigdale. Medicul meu spune ca nu este recomandat sa imi scot amigdalele, dar vroiam sa vad si o alta parere. Tin sa mentionez ca am 17 ani. Multumesc in avans pentru un raspuns
2 comentarii
0
14-06-2013, ora 01:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Amigdalele au rolul lor de a apara organismul de eventualele infectii care ar putea patrunde prin cavitatea bucala.

Curatati-va limba cu o lingurita ascutita zilnic si incercati sa mergeti la Plafar si sa cereti produse naturiste pentru ridicarea imunitatii. Problema la dv. este cu imunitatea (mai ales daca aveti un fond usor depresiv sau anxios).
0
14-06-2013, ora 12:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalele au rolul lor
dar cand functia lor esre decompansata/// fac mai mult rau decat bine
amigdalitele dese duc la reumatizm sau alte complicatii in organsim ?renale sau cardiace?
mergeti urgent la un medic ORL.. sa decida ce e mia bine de facut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: