scoaterea amigdalelor reprezinta chiar o solutie?

26-02-2008
arual
Nu este medic/terapeut
arual
buna ziua!am 20 de ani si in vara acestui an am descoperit ca am aslo 1000.diagnosticul a fost amigdalita cronica.am urmat un tratament cu moldamin 3 luni din noiembrie-ianuarie.a scazut la 341.mi s-a recomandat scoaterea amigdalelor.am fost, deasemenea la un alt medic.aceeasi parere:moldamin toata viata sau le scoti.mentionez ca am probleme cu gatul mereu:dimineata ma trezesc cu usturime, ma doare mai mereu in gat.dar oare scoaterea lor e o solutie???exista posibilitatea sa racesc grav apoi?stiu ca exista riscul ca sa-mi afecteze restul organismului daca le pastrez:reumatism cardiac etc.ce parere aveti de spitalul panduri pentru operatie?nu sunt din bucuresti si nu cunosc spitalele si medicii prea bine.ma inspaimanta ceea ce citesc pe site-uri despre aceasta operatie.sunt foarte derutata!!!astept sfaturi de la cei care s-au operat si cum s-au simtit.deasemena rog sfatul unui medic.va multumesc anticipat!!!!
5 comentarii
0
26-02-2008, ora 00:00
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
eu fac moldamin de 3 ani, insa am renuntat. acum ceva vreme aveam reumatism articular, vara trecuta mi s-a zis ca am si reumatism miocardic. si mie mi s-a recomandat scoaterea amigdalelor, deoarece faceam des infectii, flegmoane, etc. si da, cred ca ar fi o solutie buna sa le scoti. eu tin la ele :)) desi stiu ca am mari probleme din cauza lor, dar mai bine e sa le scoti
0
26-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Arual.din cele descrise de tine recomandarea mea este sa scoti amigdalele!
pot sa.ti explic si de ce !
Analizele rata ca amigdalele sunt decompensate si riscul complicatiilor este mare!
Un factor FOARTE important este acela ca TU...ca si VIITOARE MAMA ! Nu ai voie sa risti cu sanatate a ta si a viitorului tau copil!
Imagineaza.ti ca in momentul cand iti este lumea mai draga..ai o familie, esti insarcinata... si Faci o amigdalita pultacee !!!
Risti sa perzi sarcina sau in cel mai bun caz dupa tratamente...afectezi samatatea copilului!
Nu cred ca iti doresti asa un scenariu!
Ce te sperie in operatia de amigdalectomie?
Pot sa stiu si eu..?
0
26-02-2008, ora 00:00
MedicORL
Identitate neconfirmată
MedicORL
In cazul tau operatia este obligatorie. Complicatiile le cunosti iar interventia este chiar banala si poate fi facuta in orice serviciu ORL nu numai la sp. Panduri din Bucuresti.
Deci curaj si "la treaba"!
0
24-04-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
ai incercat si alte medicamente ?
0
24-04-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
sa nu se duca in plamani dupa ce scoti amigdalitele, sa nu ai probleme cu plamanii, dar daca nu merge si nu merge operatie!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: