Scoaterea placutei... este obligatorie? Ce riscuri sunt?

03-01-2012
Pustan mircea
Nu este medic/terapeut
Pustan mircea
Buna ziua si LA MULTI ANI.In urma unei fracturi de calcaneu am fost operat si mi s-a pus o placuta si doua suruburi la sfarsitul luni ianuarie se implinesc doi ani de la operatie moment in care doctorul mi-a spus ca trebuie scoasa placuta.Intrebarea mea este daca este obligatoriu scoaterea ei, mentionez ca mobilitatea piciorului este de 80 la suta fata de cum era si ma doare doar cand il obosesc[mers mai mult de 5 km]nu stiu din ce material este placuta si va rog sa-mi spuneti la ce risc ma expun daca nu o scot si daca si ea incurca refacere mobilitatii de suta la suta.Va multumesc mult.
12 comentarii
0
05-01-2012, ora 16:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este obligatorie extragerea placutei decat in cazul in care va deranjeaza la piele sau suruburile afecteaza articulatia subtaliana.
Din experienta mea va pot spune insa ca mentinerea placutei pe calcaneu este urmata adesea de ruperea suruburilor de osteosinteza sau de alte complicatii importante.
Prin urmare, spre deosebire de fracturile altor oase, unde materialul metalic poate fi lasat toata viata, in acest caz trebuie extras ceva mai repede.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
06-01-2012, ora 09:06
Pustan mircea
Nu este medic/terapeut
Pustan mircea
Buna ziua multumesc pentru raspuns scoaterea placutei la implinirea a doi ani de la operatie nu ar fi o intarziere care sa duca la complicatii?Multumesc.
0
06-01-2012, ora 16:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sa inteleg ca nu ati citit raspunsul meu?? Era extrem de precis si punctual...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
08-01-2012, ora 08:48
Pustan mircea
Nu este medic/terapeut
Pustan mircea
Buna ziua imi cer scuze pt neatentie si va multumescpt raspuns.O zi buna.
0
10-08-2014, ora 19:12
rzb23
Nu este medic/terapeut
rzb23
Domnule doctor va rog frumos sa imi raspundeti unei intrebaricare nu imi da pace.In urma unei interventii de scoatere a placutei cu doua suruburi la maleola externa dreapta dupa operatie medicul mi-a transmis ca mi-a ramas un varf de surub rupt in os si ca nu ar reprezenta vreun pericol pe viitor. As dori sa-mi spuneti daca exista vreun risc pe viitor cum ar fi artroza sau alte probleme.
Va multumesc.
0
21-10-2014, ora 11:45
coronaco2001
Nu este medic/terapeut
coronaco2001
buna ziua,
am 43 de ani si pe data de 02.10 2014 am fost operat de fractura echivalenta bimaleolara dreapta, osul (peroneul) fixandu-se cu ajutorul unei placute si 5 suruburi. momentan sunt cu piciorul in gips, pe data de 04.11 2014 urmand a ma prezenta la dr. pentru suprimarea aparatului gipsat. as dori, daca sunteti amabil, sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu doua aspecte :
1. cand ar trebui sa incep sedintele de recuperare medicala ? (kinetoterapie, fizioterapie, etc ) si ce proceduri ar fi mai eficiente in cazul meu ?
2. materialele de osteosinteza, dupa minim 1 an, trebuie scoase obligatoriu sau pot ramane acolo unde sunt acum ? care ar fi avantajele si dezavantajele daca nu le mai scot ?
va multumesc anticipat
o zi buna
0
21-10-2014, ora 17:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
1. doar chirurgul care v-a operat va poate oferi aceste informatii, fiind singurul care poate cunoaste situatia pre, intra- si post-operatorie, stabilitatea montajului de osteosinteza etc;
2. se pot scoate sau pot ramane. Daca devin proeminente si se simt sub tegument, trebuie extrase.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-10-2014, ora 19:52
coronaco2001
Nu este medic/terapeut
coronaco2001
va multumesc frumos pentru raspuns, toate cele bune !
0
13-11-2014, ora 10:08
coronaco2001
Nu este medic/terapeut
coronaco2001
buna ziua,
pe ce adresa de e-mail pot sa va trimit 2 radiografii sa ma lamuriti si pe mine cu o problema ?
va multumesc frumos
o zi buna
0
14-11-2014, ora 22:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Aveti datele mele de contact cand faceti "click" pe fotografia mea sau le puteti obtine pe google cautand numele meu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-05-2018, ora 14:19
Ioana Ivan
Nu este medic/terapeut
Ioana Ivan
Eu am scos ieri tijele din glezne. Operatia a decurs bine, nu am dureri la nici unul dintre picioare. In cat timp am voie sa calc pe picioare? Am 35 ani, 80kg, sex feminin.
0
12-10-2022, ora 18:32
Tul
Nu este medic/terapeut
Tul
Bună ziua. Îmi puteți spune vă rog, după operația de scoatere a tijelor, la cât timp ați putut călca? După ce trece anestezia te poți ridica? Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul