Scolioza

07-07-2008
SufletDInger
Nu este medic/terapeut
SufletDInger
Buna ziua!
Am nascut prin cezariana in decembrie 2007. In perioada sarcinii am avut dureri de spate, dar nu le-am acordat o foarte mare importanta. Nasterea prin cezariana nu a fost datorata durerilor de spate. La 2 luni dupa nastere au inceput durerile de spate. Durerea era localizata in partea stanga si era ca o arsura sau intepatura. La un prim control am fost diagnosticata cu scolioza dorso-lombara, ghebus stang, asimetrie toracica si abdomen hipoton. La radiologie rezultatul se prezinta astfel : scolioza dorsala dextroconcava cu pct maxim de inflexiune T9-T10 (sau T20, nu inteleg prea bine ce scrie). Am facut 3 sedinte de kinetoterapie (mi-au fost recomandate 5, dar datorita lipsei de timp nu am reusit inca se le fac). Mi s-a recomandat inot pe spate, dar din pacate nu stiu sa inot. Merg la sala unde fac pilates si tae bo, asta faceam si inainte de sarcina. Nu iau medicamente si nici nu am luat.
Intrebarile mele sunt : Ce pot face sa diminuez durerea sau sa o previn? Durerile devin insuportabile mai ales seara si dimineata, probabil cauzate de statul in brate cu copilul meu. Ce analgezice sa iau ca sa nu mai simt durerea sau macar sa se amelioreze? Sportul pe care-l fac dauneaza bolii mele? Scolioza se poate transmite si copilului meu? daca da, care sunt pasii care trebuie urmati pentru a nu ajunge intr-o faza avansata a bolii?
1 comentarii
0
17-04-2010, ora 10:28
spider41
Nu este medic/terapeut
spider41
ce calmant pot sa iau cind scolioza pectorala ma chinuie?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.