Scurgere alb-gălbuie

13-05-2017
Adrian57
Nu este medic/terapeut
Adrian57
Buna ziua. In urma cu ceva timp am observat niște scurgeri albicioase pe vârful penisului, însoțite de usturime nu foarte accentuată la urinare. Am fost la un medic și mi-am făcut analizele secreției urinare, însă mi-a spus ca nu se vede nimic la microscop, dar totuși vârful penisului prezenta anumite iritații, despre care a spus ca ar putea fi cauzate de lenjerie, sau anumiți detergenți la care e posibil sa fiu alergic. Mi-a prescris 10 zile tratament cu zinnat, dupa care, in cazul in care nu trecea, sau pentru siguranța mea, sa revin la un nou consult. După 3-4 zile scurgerile și usturimea a început sa se amelioreze și a dispărut complet. Am continuat tratamentul și am fost și la control, însă din nou nu se vedea nimic la microscop, și de data aceasta nu mai era nici vreun semn de iritație la nivelul penisului. Dupa câteva luni mi-au reapărut aceleași simptome. Am fost din nou la medic, de data aceasta am fost atât la fostul medic, care mi-a recomandat același tratament, însă am mai consultat și o a doua opinie, care la fel nu vedea nimic la examenul secreției și mi-a spus ca este posibil sa fie ceva transmis de la partenera. Menționează ca am avut întotdeauna o singura partenera, pe soția mea, care și ea la rândul ei nu m-a avut ca și partener sexual decât pe mine. Atunci și-a făcut și ea analizele, însă fără vreun rezultat care sa implice vreo boala cu transmitere sexuală, sau care sa explice in vreun fel scurgerile mele. Așa ca am făcut din nou tratamentul cu zinnat, care a rezolvat iarăși problema (de data aceasta mai repede). Acum, după alte doua luni, se repeta același episod. Deja nu mai știu la ce medic sa apelez, și ce ar putea fi. Oare poate fi vorba despre vreo alergie - ma gândesc, poate chiar la vreun aliment/băutura; sau vreo infecție la nivel de rinichi sau alte organe care cumva comunica cu uretra; sau vreo boala cu transmitere sexuală contactata de la vreo toaleta publica? Menționez ca atât eu cât si soția, pe lângă analizele de care va spuneam ca ni le-am făcut, vis a vis de aparatul uro-genital, ne mai facem și analizele generale (urina/sânge) de doua ori pe an, si suntem in parametrii normali (nicio valoare ieșită din limite). Ma puteți ajuta? Va mulțumesc frumos pentru răbdare și pentru răspunsuri.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreții / scurgeri genitale la bărbați - cauze, diagnostic, tratament
  •