scurgeri ciudate, ovare olichistice, anticonceptionale

05-01-2009
serendipity
Nu este medic/terapeut
serendipity
Buna seara!

In urma cu 2 luni mi-am facut o ecografie la ovare si mi s-a spus atunci ca as avea ovarele polichistice, dar ca uterul meu are o consistenta normala. Am fost ulterior la endocrinolog care in urma analizelor la sange mi-a spus ca de fapt nu sunt chisturi acelea, ci foliculi si mi-a recomandat anticonceptionale "Y..." (ca sa nu fac reclama). am inceput sa le iau din decembrie, dar cu aproximativ o saptamana inainte a termina folia am inceput sa am scurgeri cu sange, care au continuat pana am terminat-o, adica acum doua 2 zile, de atunci fluxul fiind mai abundent.
in aceasta seara insa, am aliminat prin vagin un fel de tesut, destul de consistent.
Puteti sa-mi spuneti care poate fi cauza, deoarece la ginecolog pot ajunge abia la sfarsitul saptamanii cel mai devreme si sunt foarte speriata.
Multumesc!
5 comentarii
0
06-01-2009, ora 07:31
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu te speria, este normala scurgerea pe care o ai.Lunar mucoasa uterina, sub actiune hormonala se ingroasa, pegatind-o sa adaposteasca o sarcina.Nefiind sarcina, la un moment dat acest invelis uterin interior se desprinde cu ocazia ciclului menstrual, eliminandu-se.Deci tesutul mai gros, chegurile care le vezi pe tampon sunt bucati de mucoasa uterina.Tu fa pauza normala de 7 zile dupa Yasmine si incepe o noua folie din a 8-a zi, indiferent daca mai ai scurgeri sau nu.Intre timp vei ajunge si la ginecolog.Numai bine!
0
06-01-2009, ora 08:21
serendipity
Nu este medic/terapeut
serendipity
Multumesc pentru raspuns!

Problema este ca tesutul pe care l-am eliminat avea cam 5 cm lungime si 3 latime si arata ca si cum ar fi rupt de undeva, deoarece era mai deschis la culoare spre centru si rosu inchis spre margini. acele gheaguri mai mici le-am mai avut, acum insa marimea m-a speriat foarte tare.
0
02-08-2009, ora 02:43
flydreams
Nu este medic/terapeut
flydreams
buna ziua, de aproape doua luni am scurgeri de sange neregulate sau scurgeri marooni si putin sange in loc de o menstruatie normala.nu stiu dc au inceput, si am inceput d 3 luni sa iau din nou anticonceptionale pt a imi regla menstruatia, dar akm mi-a disparut si au aparut aceste scurgeri.puteti sa imi spuneti va rog ce ar trebui sa fac saiu care sunt motivele?
Va multumesc
0
05-02-2010, ora 00:05
eu01
Nu este medic/terapeut
eu01
buna...am o intrebare: am scurgeri de cand eram mica..cam de la 7-8 ani cred...acum am 19 ani...si nu mi-au trebut nici pana azi...pe la 17 anu am fost la doctor, mi-a luat o lama si cand am mers dupa rezultatul analizei mi-a spus k nu am nimic.aceste scurgeri le am in anumite perioade care nu sunt niciodata egale ji care apar de cand se termina menstruatia pana incepe iar...ji sincer imi sunt insuportabile...cateodata ma sperie ingrozitor cantitatea lor...si de multe ori le simt inauntru cum curg pana ajung afara...la un moment dat am inceput sa beu ceai de coada soricelului cu cicoare...mi-a fost un pic mai bn park dupa ce am terminat o cutie...puteti sa ma ajutati va rog si sa imi spuneti cum sa le opresc?
Va multumesc mult...
0
05-02-2010, ora 00:13
eu01
Nu este medic/terapeut
eu01
nu cicoare..cretisoara se chema planta respectiva...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: