scurgeri maronii in sarcina - semn de ingrijorare?

116 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
13-01-2010, ora 22:59
floreanr
Nu este medic/terapeut
floreanr
aveti mare grija ce faceti, nu consultati doar un medic si nu va multumiti doar cu infuzie de musetel cereti daca nu vi se da... TRATAMENT DE MENTINERE
la 6 saptamani am avut scurgeri maronii(, care de fapt sunt sangerari, )si m am prezentat la medic...unii spun ca sunt normale
am facut ecografie si totul era ffff bine chiar prea bine pentru ce a urmat
la 2 luni jumatate am avut socul unei alte scurgei si m am prezentat la medic in aceasi zi...
copil oprit din evolutie la 6 saptamani,
15 septembrie 2009 va fi intodeauna o zi de doliu pentru mine
Ii multumesc in fiecare zi lui Dumnezeu pentru ce mi a dat, caci am un copil si un sot sanatos
Cand voi mai prinde curaj sau mai degraba intr un moment de nebunie am sa mai incerc inca o data sa i fac o surioara ingerasului meu.
Imi place sa cred ca toate sunt cu un rost, ca a fost un semn de la Dumnezeu, o incercare.

va fi bine
aveti grija
0
27-01-2010, ora 15:01
dana_danutza
Nu este medic/terapeut
dana_danutza
Buna ! Acu un an am avut si eu o sarcina cu probleme care sa sfarsit prin sarcina oprita din evolutie..am avut sangerari si dureri...acu 2 sapt am aflat ca sunt insarcinata din nou..dupa multe incercari..exact in perioada in care trebuia s ami vina CM am avut o scurgere, dupa 3 zile am facut test si era pozitiv..am facut multe alte teste care au iesit pozitive..in unul din ele mi a zis ca am 4 saptamani de la concepere nu am fost la doctor ca sunt plecata din tara..si au niste sisteme tare ciudate...abia mane imi face programare dupa care merg la eco..problema mea e ca aseara am avut o scurgere maronie am facut dus..si azi nu persista..mie ff frica s anu trec din nou prin asta..oare e normal...data trecuta au inceput sangerarile..la o saptamana dupa CM cumva..mie ff frica,..si nu stiu cat va dura pana aflu ce e de fapt..a mai patit cineva asa?..multumesc mult si multa bafta!
0
27-01-2010, ora 21:36
Tweetybyrd
Nu este medic/terapeut
Tweetybyrd
Buna Dana! Parerea mea e ca trebuie sa mergi cat mai repede la medic pentru ca astfel poti afla sigur care e cauza scurgerilor.Nu te ingrijora prea tare, multe scurgeri sunt normale, mai ales daca sunt doar maronii si nu sangeroase.Incearca sa stai linistita pentru ca faci mai mult bine asa decat sa stai crispata gandindu-te doar la ce e mai rau.Iti doresc o sarcina sanatoasa si un bebe(sau doi) frumosi si sanatosi.Si...roaga-te, sa stii ca ajuta.pupici
0
29-01-2010, ora 21:31
nunita
Nu este medic/terapeut
nunita
buna tuturor! Am si eu o problema... acum 4 luni am avut o sarcina oprita in evolutie fara a se putea determina varsta sarcinii, cauza nu o stiu nici pana acum. Am vizitat medici care mi-au dat un tratament cu Duphaston si No-spa. Aveam scurgeri maronii inchis care se intensificau de la o zi la alta fara a-si pastra fluenta. Am scapat de chiuretaj pt ca m-am curatat prin aceste scurgeri si ulterior prin CM.
Acum am presimtirea ca am ramas din nou insarcinata, insa din data in care trebuia sa-mi vina CM, pe 25 ian., am avut scurgeri maro deschis, nu cantittative ca data trecuta, dar sunt. Testul nu a iesit pozitiv, cred ca este prea devreme. Astept parerea medicului joi. Voi ce ziceti, ca eu imi fac griji din nou:((?
0
30-01-2010, ora 10:46
Tweetybyrd
Nu este medic/terapeut
Tweetybyrd
Buna Nunita, imi pare rau pentru pierderea ta, dar acum tot ce poti face e sa ai rabdare, sa te odihnesti si...sa repeti testul de sarcina.Si mie mi-a iesit negativ de prima data si in loc de menstruatie am avut o scurgere maronie cam 5-6 zile.In aceasta perioada nu prea ai ce face decat sa astepti si sa speri ca va fi bine.Iti doresc sa te ajute Dumnezeu sa ai un bebe sanatos si frumos.Toate cele bune!
0
30-01-2010, ora 17:07
nunita
Nu este medic/terapeut
nunita
Buna Teetybyrd, multumesc pt raspunsul tau. Azi de dimineata am facut testul si a iesit pozitiv, insa secretia maro-deschis nu a incetat, ba chiar am gasit si o pata roza micuta. Ultimul contact l-am avut pe 11 ianuarie, exact la ovulatie. Oare s-o vedea ceva la echograf luni??/ Nu mai pot astepta pana joi sa merg la medic. Iau in continuare acidul folic si Magneziu forte. eu cred ca e o insuficienta de progesteron, din nou vechea problema.
0
30-01-2010, ora 17:17
Tweetybyrd
Nu este medic/terapeut
Tweetybyrd
E foarte bine ca mergi luni la medic, nu stiu daca va vedea ceva, pentru ca e destul de mic inca.Tine-ne la curent cu ce se intampla :). Numai bine!
0
31-01-2010, ora 18:59
subas renata
Nu este medic/terapeut
subas renata
Buna,
Sunt noua pe forum. Pe 28.01.2010 am facut un test si mia iesit pozitiv
Am fost la doctor pe 29 ianuarie si mi-a dat un tratament:acid folic, utrogestan /6 pe zi si cycloprogynova-decat pilulele albe).Pentru primele doua nu sunt asa ingrijorata pentru ca am vazut ca majoritatea dintre voi ati luat si este normal, dar pentru cycloprogynova sunt putin ingrijorata pentru ca sunt anticonceptionale si pe prospent scrie sa intreb medicul in timpul sarcinii.
Daca cineva stie ceva de medicamentul acesta in timpul sarcinii va rog sa-mi dati un raspuns. Va rog sa nu-mi spuneti sa-mi intreb medicul:)
0
31-01-2010, ora 19:38
Tweetybyrd
Nu este medic/terapeut
Tweetybyrd
Buna Renata,
trebuie sa intrebi neaparat medicul, nu trebuie sa iti fie jena de asa ceva, este dreptul tau sa stii de ce anume trebuie sa iei un medicament contraindicat in sarcina.Poate este vorba de o insuficienta hormonala.Nu astepta, este foarte importanta medicatia in cazul nostru.
0
31-01-2010, ora 19:52
Tweetybyrd
Nu este medic/terapeut
Tweetybyrd
Pilulele albe contin un hormon(estradiolvalerat) care este indicat in cazul insuficientei hormonale in sarcina. Cel mai bine, daca esti ingrijorata, e sa vorbesti cu el :D.Astept vesti :)
0
01-02-2010, ora 11:24
nunita
Nu este medic/terapeut
nunita
Buna tweetybyrd, nu am reusit programarea pt azi la dr., dar am vesti bune. Exact cum ai spus si tu scurgerile maronii s-au oprit dupa 6 zile. Numai Dumnezeu a facut sa fie asa. Sunt mai linistita acum. M-ai incurajat ff mult. si-ti multumesc. Programarea a ramas pt joi, pe 4 feb. Nu cred ca o sa se vada ceva... dar trebuie sa spun medicului despre acea scurgere, nu? Acum nu stiu daca este normal sa contunuu sa iau Magneziu pana joi. Din cat am citi pe internet se da in special pt pastrarea sarcinii. Voi ce ziceti? Aaaaa si inca ceva : gravidutele ce au mancat? Ca eu nu mai stiu ce sa mananc sa nu ma deranjez la stomac :)? Ieri imi era pofta de urzici :) am avut la congelator o punguta si am facut un puree. pe care nu prea l-am putut manca cu pofta pe care mi-o facuse :). Astept raspunsurile voastre!
0
01-02-2010, ora 13:25
dana_danutza
Nu este medic/terapeut
dana_danutza
buna!
voiam sa zic ca scurgerea mea..a fost doar o zi atunci..am mai avut oarecum una ieri dar era de alta culoare mult mai deschisa..am fost la medic saptamana trecuta si mia zid ca multe aceste scurgeri si sangerari sunt normale..si am maine dimineata programare la eco...nu stiu ce sa zic..partea buna cum zice sotul meu e ca..eu ma simt destul de rau..am greturi...si ma dor sanii..capul...acu nu stiu ce va fi..o sa vedem maine la eco..sa speram ca va fi bine..va pup si bafta..voiam sa intreb...eu am o stare de oboseala...mare..dar de cele mai multe ori nu pot dormi bine..ori ma tre zesc ff dimineata..ori adorm ff tarziu..voi cum sunteti?
0
01-02-2010, ora 13:38
nunita
Nu este medic/terapeut
nunita
Buna dana_ danutza ! Sa dea Dumnezeu si Maica Domnului sa fie cum iti doresti ! Si la mine sanii sunt tensionati si uneori mi-e greata, alteori sunt obosita... Emotii sunt, intr-adevar, deoarece nu mai pot rabda pana joi la ecograf:).
0
01-02-2010, ora 13:43
dana_danutza
Nu este medic/terapeut
dana_danutza
sa dea Dumnezeu sa fie bine la toate mamicile..sa ne bucuram..si sa ne tinem bebelusii in brate..cate saptamani ai nunita? eu am vreo 4-5...dar o sa mi zica maine exact.poop
0
01-02-2010, ora 13:49
nunita
Nu este medic/terapeut
nunita
dupa calculele mele pe data de 4 feb ar trebui sa am 6 sapt.. Poate se vede la ecograf maine sa ne spui si noua :). tu cum ai calculat data sarcinii??? Prima zi a ultimului CM pana in prezent?
0
01-02-2010, ora 14:06
dana_danutza
Nu este medic/terapeut
dana_danutza
daca e sa o iau din prima zi a ultimului CM am exact 6 saptamani..
0
01-02-2010, ora 14:55
nunita
Nu este medic/terapeut
nunita
sa ne tii la curent maine cu ecograful, chiar sunt curioasa, si eu pe data de 4 feb fac 6 saptamani. Am citit ca se vede embrionul incepand cu a sasea sapamana. Sa te ajute Dumnezeu sa poti vedea "samburelul"::)!
0
01-02-2010, ora 18:34
Tweetybyrd
Nu este medic/terapeut
Tweetybyrd
Buna fetelor, sunt frumoase si pline de nerabdare toate momentele din sarcina, eu am acum 17 saptamani si abia astept sa merg sa il vad din nou pe bebe la ecograf.Puiutul ar trebui sa se vada cam la 5-6 saptamani, deci sunt sanse sa se vada ceva.La inceput apare oboseala excesiva(mie imi trebuia sa dorm in fiecare zi pana la amiaza aproape), greata, dureri de cap, arsuri la stomac...dar trec si astea.Eu mancam iaurt cu bucatele de fructe(taiate de mine nu cumparat ca ala e plin de colorant si de arome), paine prajita, paine cu lapte...:)) mancare de copii mici.Multumesc lui Dumnezeu eu nu am avut greturi mari, m-am simtit foarte bine chiar, am mai avut mici dureri de burta care ma ingrijorau uneori dar uite ca a dat Dumnezeu sa fie bine, si sa dea sa fie si de acum inainte.Va doresc tuturor sarcini fericite, si bebelusi sanatosi.Tinem legatura:) Numai bine
0
02-02-2010, ora 15:51
dana_danutza
Nu este medic/terapeut
dana_danutza
buna..nunita...tocmai m am intors de la ecograf...pot sa ti spun ca sunt distrusa.. nu sunt in stare sa vb cu nimeni...am vazut...sacul..dar embrionul nu...mi au facut multe ecografe..cu 3 doctori..si toti au comfirmat...inima nu bate...sarcina oprita din evolutie... inca una...nu mai pot.vineri am programare la spital sa mi scoata sacul...stii m au intrebat daca vreau sa pastrez ce scoate...o parte din mine voia..alta nu...am hotarat sa las spitalul...sunt distrusa.nu am chef s avad pe nimeni...sa dea Dumnezeu s anu aveti probleme si sa va tineti bebeu in brate..eu nu mai am forta sa incerc..
numai bine si Doamne ajuta!
0
02-02-2010, ora 16:00
Tweetybyrd
Nu este medic/terapeut
Tweetybyrd
Dana, imi pare foarte rau pentru ce s-a intamplat, nici nu ai ce sa zici in astfel de cazuri :(

Nu renunta, toate sunt cu un rost pe lumea asta, ai incredere in Domnul si roaga-te.Nu renunta ca cine stie de ce se intampla unele lucruri.Sa te aiba Dumnezeu in paza Lui!
0
02-02-2010, ora 20:51
nunita
Nu este medic/terapeut
nunita
imi pare nespus de rau de ceea ce ti s-a intampalt, nu inceta insa sa te rogi Maicii Domnului si lui Dumnezeu, te va ajuta cu siguranta sa treci peste asta, fii alaturi de sotul tau !
0
02-02-2010, ora 20:54
nunita
Nu este medic/terapeut
nunita
Sa cititi mamicilor Acatistul Sfantului Acoperamant si Acatistul Sf. Ioachim si Ana, ajuta fff multsi puneti-va toata increderea in Dumnezeu orice ar fi!
0
02-02-2010, ora 23:16
dana_danutza
Nu este medic/terapeut
dana_danutza
mai e si Acatistul Bunei Vestiri...le am pe toate..si le am citit...sotul meu...e el alaturi de mine.eu nu pot fi alaturi de el...am plans toata ziua..el e mai tare..ca barbatii..poate ca mi as dori sa fie si el ca mine.uneori..dar nu e..el e mai optimist...ca mergem la orice clinica..ca multe altele..sa luptam...ca ne dorim enorm si cate altele..
el vb cu mine...eu nu puteam zice nimic...doar ca nu mai vreau s atrec prin asa ceva..niciodata...
ciudat e ca mi e mai usor sa vb cu voi decat cu cei apropiati..mai ales ca ei incearca sa ma faca sa ma calmez..sa nu plang..sa mi zica sa ma opresc si cate altele...eu vreau sa..fac ce simt...
apropo..stiti ce mi a zis aici...la spital."ca se intampla" si ca "sunt ghinionista...de fapt de 2 ori ghinionista", asta, mi au zis...si ca trebuie sa am 3 pierderi ca sa mi ia cazul la investigat, , , si abia atunci ma baga la nu stiu ce analize..si pe mine si pe sot...eu mi am facut toate analizele posibile in romania pt sarcina..a meu..doar cateva..nu stiu daca mai am forta..deocamdata sunt convinsa ca nu voi mai incerca...nu pot s amai trec prin asa ceva..e ingrozitor...si nu e prima oara..prima oara...se intampla...sa zicem..dar a 2 a oara deja e...cosmar..
0
03-02-2010, ora 00:02
floreanr
Nu este medic/terapeut
floreanr
nu ti pierde curajul.acordati va timpul necesar si mai incercati
poti face orice fel de analize vrei.dar cred ca mai degraba la un spital privat. vei fi ascultata.vb atat cu medicii generali/de famile cat si cu dr ginecologi...cere le sfaturi..ce fel de analize poti face...ce fel de tratament poti lua inaintei de sarcina si in timpul sarcinii

vei ajunge un ghiozdan de informatii...dar cel putin vei stii ca ai facut tot ce ti a stat in putere
curaj
0
03-02-2010, ora 00:12
floreanr
Nu este medic/terapeut
floreanr
am o cunostinta care a facut avort la 18 ani.trecuse de 26 si nu putea avea copii
stiti ce tratament ia dat????anticonceptionale
a ramas insarcinata. si toata sarcina a evitat baile fierbinti, poftele, hainele strane si toate superstitiile posibile si imposibile.si acum are un billyboy de toata frumusetea

scurgerile maronii ff deschise sunt un semn de prindere a embrionului...dar celelalte sunt un pericol pt bb din cate stiu eu

sus fruntea danutza, imbarbateaza te si poate vom reusi alaturi de celelalte fete care au pierdut sarcini sa ramanem insarcinate
te pup
0
04-02-2010, ora 09:38
nunita
Nu este medic/terapeut
nunita
Am gasit ceva care poate va foloseste :)"cat despre sangerarile in timpul sarcinii va pot spune ca depinde si de felul sangerarii: - erodarea colului(datorita cresterii nivelului de estrogen, chiar si de relatiile sexuale)si nu prezinta de obicei motive serioase de ingrijorare-sangerarea e mai deschisa (rozie) -implantare embrionului in uter((are loc cam de la 7-10 zile pana la 9 sap)t. Daca aceasta sangerare(de culoare bruna)nu este insotita de dureri nu este periculoasa. -zilele in care ai avut menstra... Poate ca organismul nu a uitat"... Apare o sangerare de coloare maronie cam intre sapt. 4-8. Daca nu apar dureri nu e periculos.. -formarea placentei poate fi o cauza a sangerarii.. Cand placenta se formeaza prea mult surplusul se strange, moare si se elimina... Dezlipindu-se de uter... Chiar insotita de cheag(sapt. 6-12)culoare acestei sangerari poate fi maroniu sau rosu proaspat. Daca sangerararea dureaza mai mult de 2 zile si devine abundenta trebuie apelat la medic... -polipii colului(nu ridica probleme) -sarcina extrauterina-poate fi cand sangerarile sunt abundente si cu mari dureri(sarcina uterina se poate intampla, de obicei, din momentul fecundarii pana la 12 sapt), acest gen de sarcina nu poate fi salvata... -avortul spontan-cand e sangerare cu cheaguri (unele femei nu sangereaza chiar atat de abundent) oricare ar fi felul de scurgere sau sangerare numai un medic poate sa stie cauzele si sa ia masuri. Nu va tratati dupa ureche si nu stati fara sa mergeti imediat la medic.. Sursa la cele ce v-am scris mai sus este revista supliment sarcina.
0
04-02-2010, ora 09:50
nunita
Nu este medic/terapeut
nunita
sa va spun si eu: ieri dimineata am dat cu aspiratorul prin casa (pe parchet), am unul vertical destul de dificil sa-l folosec... dupa cateva momente m-am pus in pat si am avut o mica scurgere maronie, mai mult bej, care m-a facut sa ma gandesc la ceea ce a patit dana_danutza.Nu am nicio durere stau in pat si nu mai fac nimic, dar nimic..!! Am incercat sa vb cu dr mea dar nu mi-a raspuns... Acum imi continuu tratatmentukl cu Utrogestan 2/zi intravaginal si cu acidul folic. E greu sa iau legatura cu dr mereu, mai ales ca e o femeie ff ocupata si suntem cam la distanta... eu sunt din VL, iar ea din SB. Nu ma poate primi mai devreme de joi. am inercat:((
0
11-02-2010, ora 21:24
luciad
Nu este medic/terapeut
luciad
Buna tuturor! citind toate mesajele voastre am simtit si eu nevoia sa scriu. maine implinesc 14 saptamani. saptamana trecuta am suferit un soc cand am avut si eu o scurgere maronie, si citind diferite mesaje de pe internet. era sa fac stop cardiac la cate am citit. imediat am mers la medic. am trecut la 6 pastile pe zi de utrogestan (de la 2). situatia sa ameliorat, doar ca la orice efort, inca o mica scurgere. dupa ce am facut o ecografie, mi sa zis ca bebelu e bine, doar sa desprins un pic placenta si trebuie sa stau cuminte. sincer nici nu stiu ce sa cred, uneori ma intreb daca ii mai bate inimioara, dar din pacate nu putem face ecografii in fiecare saptamana ca sa fim noi linistite. acuma ma rog la Domnul sa fie bine.
Legat de doctori ce sa zic? eu va recomand sa va intelegeti cat mai bine cu asistentele ca ele va programeaza mai repede sau va strecoara in programul medicului. asta ca sa nu va prelungiti chinurile cu nu stiu cate zile sau chiar saptamani.
Sarcina usoara si sa ne auzim cu bine.
0
12-02-2010, ora 18:37
nunita
Nu este medic/terapeut
nunita
buna! Am fost la eco aseara dar nu se vede sarcina! Sunt f suparata pt ca dupa calculul dr trebuia sa am 6 sapt ori nu a vazut decat un perete al uterului f ingrosat de 59mm/43mm. nu am nicio scurgere. Testul mi-a iesit pozitiv si acum 2 sapt si azi. Nu mai stiu ce sa cred si nici ce se intampla.
0
12-02-2010, ora 19:16
luciad
Nu este medic/terapeut
luciad
Nu dispera. Eu am facut eco la 10 saptamani si tot ce se vedea era o pata mica-mica alba (pe care numai doctorita a vazut-o). Saraca doctor incerca sa imi arate si sa imi explice si eu tot nu am vazut nimic.
Pentru linistea ta poti incerca sa faci un eco la alt doctor/cabinet. Oricum, dupa cartile pe care le-am citit abia la 6-7 saptamani se vede sarcina... poate e prea devreme. Curaj si rabdare.
Adaugă un comentariu / răspuns
116 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •