se pierde auzul din cauza otitei

21-05-2010
marina c
Nu este medic/terapeut
marina c
buna seara Baietelul meu de aprope 5 ani are probleme cu urechile foarte des cand raceste un pic il dor si urechile.Si asa cam din doua in doua luni.Mergem la dc orl ist ia tratament ii trece apoi iarasi.. si tot asa.problema e ca de fiecare data are probleme si cu auzul, vorbesc foarte tare sa auda. L-am operat in septembrie2009 de polipi, dar nici o schimbare, tot raceste, dureri de urechi, auz afectat.Acum doua saptamani am fost la dc ia dat tratament 10 zile Zinat comprimate, tonsilotren, vibrocil spray nazal, a terminat tratamentul, dar tot nu aude.Dc ne a recomandat operatia de amigdale sa si revina auzul.Chiar trebuie facuta? o sa i ajute? sau ce tratament sa i dam? MULTUMESC
3 comentarii
0
21-05-2010, ora 08:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu pot sa ma pronunt daca sa.l operati sau nu.
Depindecat de mari si afectate sunt amigdalele. Auzul are legatura cu nasul si trompa lui eustachii care trebuie sa duca aer in spatele timpanului.
Faceti o timpanograma, o trimite.ti pe mail si vorbim.
0
21-05-2010, ora 11:16
marina c
Nu este medic/terapeut
marina c
Mutumesc mult pt raspuns.NOI suntem din Botosani, se face aici timpanograma? am fost si la Iasi de mai multe ori, tot aceleasi rezultate, aceleasi tratament.Pareri diferite; aici ne spune ca o sa i revina auzul de la sine, la Iasi.operatie de amigdale.multumesc pt timpul acordat
0
21-05-2010, ora 16:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca n.o sa gasiti alta solutie.. o sa veniti la pascani
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: