se poate avea ovulatie in a 26-a zi?

15-02-2012
corn3l
Nu este medic/terapeut
corn3l
am facut dragoste ieri cu prietena, neprotejat.era in a 26a zi de cand i-a venit menstruatia...nu am ejaculat in ea.dar cand am facut un test de ovulatie indica 2 liniute. conform prospectului ar fii in perioada nefertila. a repetat ieri testul inca odata si au iesit tot 2 liniute si azi dimineata la fel. are mestruatie regulata nu am avut niciodata probleme cu asa ceva. e pentru prima data in 5 luni de cand folosim testele cand si ies 2 liniute. de regula iesea doar una singura si ne am speriat foarte rau. exista vreo sansa de a ramane gravida ???
7 comentarii
0
15-02-2012, ora 14:51
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Daca nu ai ejaculat inauntru atunci sunt sanse extrem de mici sa ramana gravida.
Poti avea ovulatie in a 26's zi, nu toate ciclurile sunt regulate, cateodata se mai intampla si asa.
0
15-02-2012, ora 15:08
corn3l
Nu este medic/terapeut
corn3l
pai da, dar am mai facut asa...si niciodata nu am avut surprize...pana ieri cand au aparut 2 liniute pe test. si ne am speriat. o sa pun o poza cu testul cand o sa pot. maine poimane trebuie sa ii vina menstruatia si asteptam cu frica...
0
15-02-2012, ora 15:12
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
se mai intampla ca ovulatia sa nu se produca mereu la fel, respectiv in ziua a 14'a, a 15 'a. Mai sunt si dereglari hormonale cateodata iar ovulatia are loc mai tarziu decat de obicei. O femeie poate avea intarzieri de menstruatie de pana la 14 zile si sa fie considerate normale.. Asta inseamna ca si ovulatia s-a produs mai tarziu in acea luna.
Sa nu va speriati daca menstruatia intarzie luna aceasta, intrucat menstra apare la 14 zile de la ovulatie, iar daca ea are ovulatie in ziua a 26's luna aceasta ( precum arata testul) atunci si menstruatia va veni mult mai tarziu.
0
15-02-2012, ora 15:28
corn3l
Nu este medic/terapeut
corn3l
bun...oricum la farmacie testul mi-a spus ca este negativ...dar daca e la ovulatie si nu ejaculez in interior oricum sunt sanse de a ramane gravida deoarece se scurge un pic de lichid prostatic in timpul actului care contine spermatozoizi. deci daca ar fii ar putea sa ramana.eu practic de asta ma feresc...sa nu ne trezim cu vreo sarcina nedorita
0
15-02-2012, ora 16:45
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Da, este posibila sarcina si daca nu se ejaculeaza in interior, insa nu-i o regula.
Din experienta mea iti pot spune ca nu se intampla, insa am prietena care a ramas insarcinata in asa fel- fara ca actul sa se finalizeze acolo...
Am ajuns la concluzia ca depinde de la barbat la barbat daca poate lasa o femei insarcinata doar cu acel lichid ori nu... Oricum eu cred ca nu ramane insarcinata prietena ta.
0
15-02-2012, ora 17:03
corn3l
Nu este medic/terapeut
corn3l
da, si eu sper. dar daca nici asa nu esti suta la suta sigur sa stai fara grija unei sarcini, atuni nu stiu ce sa mai fac...
0
15-02-2012, ora 19:24
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
foloseste prezervativ..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda calendarului
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Testele de ovulație
  •