Se poate face abces la o masea din cauza hipertensiunii?

09-12-2011
jethro4ae
Nu este medic/terapeut
jethro4ae
Buna seara!
Am postat întrebarea de mai sus la rugamintea mamei mele, care lucreaza ca asistent generalist la un dispensar dintr-o comuna! Acum cateva saptamani s-a prezentat la cabinet o pacienta de aproximativ 55 de ani care avea un abces la masea. Medicul de familie i-a prescris antibiotice injectabile, dupa care i-a recomandat, in momentul cand se va vindeca, sa scoata maseaua cariata. Pacienta nu a vrut sa scoata maseaua, iar la un timp iar a facut abces.
Nu stiu circumstantele prin care aceasta pacienta a ajuns intr-un centru medical din tara, la o doctorita cardiolog, care i-a spus că abcesele de la masea sunt cauzate de faptul ca sufera cu inima, anume hipertensiune arteriala.
In toti anii de experienta nici d-na dr de familie si nici mama mea nu au mai auzit de un asemenea caz. S-au mai consultat si cu alte persoane ce ativeaza in domeniu si doresc si eu sa va intreb daca este posibil acest lucru!
Va multumesc tare mult!
3 comentarii
0
09-12-2011, ora 20:38
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
A suferi cu inima nu inseamna neaparat sa ai hipertensiune arteriala.
Abcesele sunt infectii ale tesuturilor.
Abcesele dentare pot cauza diverse afectiuni ale organelor, de la forme simple, pana la unele foarte grave, chiar fatale.
Dar ca inima sa dea afectiune cu abces la masea este imposbil.
Exista doar posibilitatea existentei unei infectii in organism care sa se manifeste simultan si la inima si in cavitatea bucala.
Sa intrebe exact care este afectiunea pe care o are la inima, de curiozitate. Daca are numai HTA (si probabil marirea inimii sau alte efecte coronariene) nu sta in picioare ipoteza, , ,
0
09-12-2011, ora 21:30
jethro4ae
Nu este medic/terapeut
jethro4ae
Diagnosticul de la cardiolog a fost de hipertensiune de gradul III.
0
10-12-2011, ora 08:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
A inteles ea gresit..nu-i posibil ca un medic sa spuna ca abcesele la masele sunt cauzate de HTA...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Muzica lui Mozart și Strauss pentru tratamentul hipertensiunii
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Tensiunea arterială măsurată la domiciliu – imprecisă în 70% dintre cazuri (studiu)
  • Un nou contribuitor la bolile cardiovasculare
  •