Se poate face ceva cu dintele acesta?

18-02-2014
george1554
Nu este medic/terapeut
george1554
Buna ziua,
Am un dinte molar care este distrus in proportie de, as zice 90-95%. Am facut un mic desen care sa va explice care e treaba cu el.
http://gyazo.com/2a26c3cc8201d4264c82f8f072ab3814
Intrebarea mea este: cum s-ar putea extrage dintele, sau daca nu se poate, este posibil sa fie refacut?
Ma doare tot timpul carnea care iese prin dinte, iau Codamin P ca sa treaca durerea dar nu prea functioneaza, am laut 4 azi si a trecut cate 5-10 minute durerea... Ce sa fac?
1 comentarii
0
19-02-2014, ora 00:19
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Carnea sau gingia care a crescut se va taia iar dintele daca are radacina buna mai bine este imbracat in material si cu o coroana ca sa nu se sparga deasupra asta tiar raspunde un dentist bun, la mine asa sa procedat si mia mai zis ceva : ODATA SCOS NERVUL DINTELE MOARE MAI BINE SE TRATEAZA DECAT SAL SCOT.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce dor dinții la rece, cald sau dulce?
  • De ce doare locul extracției?
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •