Se poate fara carne?

02-03-2009
scrubaalina
Nu este medic/terapeut
scrubaalina
Buna.
Am 30 ani, cred ca sunt aproximativ sanatoasa.
As vrea sa va intreb daca pot trai toata viata fara sa consum carne, dar sa mananc lapte, oua, legume, fructe, cereale? Nici un fel de carne... Ar fi un trai sanatos? Am mai citit pareri pe internet, dar nu am gasit raspuns concret la aceasta intrebare. Doresc sa renunt la carne, fara sa existe riscul inbolnavirii. Prin consumul de lapte si oua inlocuiesc proteinele din carne? Astept un raspuns.

Va multumesc mult.
3 comentarii
0
03-03-2009, ora 00:17
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, desigur ca puteti. La pacientii mei lacto-vegetarieni nu am observat nici cel mai mic indiciu de lipsa de proteine. Sunt EVIDENT mai sanatosi decat pacientii care au alimentatie "normala". Unul are un copil mic facut la 72 de ani, iar principala distractie a altuia este sa inoate la 74 de ani in rau, impotriva curentului.
0
05-03-2009, ora 16:20
parisiana
Nu este medic/terapeut
parisiana
Buna, scrubaalina. Si eu am aproape aceeasi varsta ca si tine. Insa eu pana la aceasta varsta am fost o convinsa lacto-vegetariana (timp de 10 ani).
Cum s-a produs schimbarea ? Dupa 2 ani de chin cu o acnee cronica, cu diverse incercari de tratamente mai mult sau mai putin naturale, am ajuns la concluzia, dupa o dezbatere pe subiectul asta cu cel mai bun prieten al meu, ca problema mea ar putea fi si din cauza lipsei carnii in alimentatie.
Nu am fost de la inceput increzatoare, asa ca am inceput sa ma documentez pe internet. Si am aflat ca unul din elementele esentiale a carui lipsa/deficit determina aparitia acneeei este Zincul, si ca cel mai bine acesta se asimileaza din produsele din carne si din peste. Cum de peste ma cam feresc, pt ca am avut o data o experienta neplacuta, pt ca nu era destul de proaspat, iar stridiile, caracatita sau scoicile, nu imi sunt la indemana, mi-a ramas sa incerc carnea, alegand-o pe cea de vita, batuta bine si cu amestec de condimente pt a nu-i simti gustul (am uitat sa precizez, ca am fost lacto-vegetiana din cauza faptului ca nu agreez gustul de carne).
Dupa numai o saptamana in care am mancat zilnic 100 g de carne de vita, tenul meu e de nerecunoscut, in sens pozitiv, nu mai am acnee si semnele incep sa dispara. In continuare nu imi place carnea, dar o consider un aliment -medicament pt a ma putea impaca cat mai bine cu ea la masa.
Sunt convinsa ca nu este valabil acest fapt pentru toti oamenii, dar l-am relatat pt a lua in considerare faptul ca pt. unele persoane pot exista si dezavantaje ale unei alimentatii fara carne sau peste.
Iti doresc sa fii sanatoasa si sa gasesti un echilibru in toate, inclusiv in alimentatie!
0
07-03-2009, ora 14:18
scrubaalina
Nu este medic/terapeut
scrubaalina
Multumesc mult pentru ambele raspunsuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: dieta lacto-vegetariana

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: