Se poate ramane insarcinata dupa intrarea la menopauza? | Forumul Medical ROmedic

Se poate ramane insarcinata dupa intrarea la menopauza?

30-09-2010
alemia
Nu este medic/terapeut
alemia
Se pote ramane insarcinata dupa intrarea la menopauza? V a rog sa nu ocoliti si intrebarea mea.La inceputul menopauzei am trait clipe de cosmar.Un medic dupa 3 ecografii mi-a spus ca sunt insarcinata desi testele spunea ca nu. A trecut un an de cand sun la menopauza si nu am curaj sa mai fac sex.Multumesc anticipat pt raspunsuri.
1 comentarii
0
30-09-2010, ora 15:40
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ba ar trebui sa ai curaj sa faci sex, nu-ti face bine sa te abtii. Te poti proteja inca un timp, chiar dupa instalarea menopauzei pot fi luni in care sa mai apara sporadic ovulatia. Cel mai bine discuta cu un ginecolog, eventual sa-ti prescrie niste anticonceptionale daca e cazul, numai in stres sa nu stai. Sunt "remedii" care te pot ajuta sa treci mai usor peste perioada asta. Cat despre sarcina, testul FARA DUBII, este testul de sarcina facut din sange care arata si la 7 zile dupa conceptie daca este vorba de sarcina sau nu. Ecografiile sunt irelevante in prima perioada. Numai Bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să te pregateÈ™ti pentru menopauză
  •