Se poate ramane insarcinata si asaaaaa???

28-08-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
as vrea sa stiu daca o persoana masculina care are probleme cu viteza spermatozoizilor. poate sa ma lase insarcinata daca nu ejaculeaza in interior ( stiu ca exista spermatozoizi si in lichidul pre -ejaculare).
13 comentarii
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Chiar daca sperma contine spermatozoizi care sunt mai "lenti", nu inseamna ca ei nu ar fi fertilizanti.
Sperma are in compozitie si lichid seminal, provenit din vezicula seminala, care nu contine spermatozoizi (nu stiu sigur daca la acesta te referi); ceea ce spui tu este ca dupa o ejaculare poate ramane sperma pe canal, care, in cazul repetarii actului sexual la un interval scurt de timp, se elimina si este viabila.
Metoda de contraceptie prin coit intrerupt nu este 100% eficienta din aceasta cauza, succesul ei depinzand si de priceperea barbatului.
In concluzie raspunsul la intrebarea ta este "da, se poate".
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
dar daca mobilitatea spermatozoizilor este sub limita minima ???
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Exista analize specifice care determina viteza, morfologia, viabilitatea spermatozoizilor. Cel mai bine ar fi sa va adresati unui sexolog (de obicei sunt medici endocrinologi care au facut aceasta supraspecializare).
0
28-12-2008, ora 00:08
sherry
Nu este medic/terapeut
sherry
am si eu o mica intrebare...se poate sa ramai insarcinata cu lichid seminal?vreau sa precizez faptul ca nu ejaculase deloc nici inainte si nici dupa..se poate ramane insarcinata numai cu acel lichid?iar eu sunt virgina...a intrat poate in interior de pe degetele care poate aveau urme de acest lichid...iar penisul care nustiu sigur daca avea lichid seminal pe el a intrat doar pe jumatate sau poate mai bine zis pe un sfert..
0
20-01-2009, ora 21:57
sidhe
Nu este medic/terapeut
sidhe
aherry, aceasi problema o am si eu.prietenul meu s-a frecat de mn(m-a mangaiat cu pensiul in zona vaginului)fara a ejacula si fara penetrare.sunt cam 2 sapt jumate de atunci, cm nu mi-e regulat, asa k nu imi dau seama prea bn daca mi-a intarziat.ideea e ca ma doare in zona abdominala, am ceva ameteli si mi-e fff frica sa nu fi ramas insarcinata.si eu sunt virgina.anunta-ne ce s-a mai intamplat
0
21-01-2009, ora 17:02
sherry
Nu este medic/terapeut
sherry
sidhe, pai pe 25 decembrie s-a intamplat chestia si mi-a venit cm dar din nefericire doar 1 zi...culoarea era normala numai cantitatea putzin mai scazuta:P acum nush am mai auzit k st cazuri ff rare cazuri cand ejti pe stop dar ai si cm...acum nush c sa zic..dar am fost stresata ff multa vreme si cred k de asta s-a si dereglat;)) app lichidu seminal contine ff putzin spermatozoizi da aia saracii is handikpati nu au aja multa putere si stai relax k nu is ei aja de muscolo sa ajunga tocmai pana la ovare mai ales dak mai erai si in perioada nefertila nu are cum:Pdc crezi k sunt femei care isi doresc sa ramana si nu pot mai zicea cnv k dupa ce ejaculeaza in ea sa stea cu picioarele in sus pe perete k sa se scurga sperma pana acolo..si acu 1 miligram d lichid d ala crezi k ne poate lasa insarcinate?:))eu nu cred..app id meu sherry_lips_eyes poate mai discutam oleak:D:*pwpic dulce
0
21-01-2009, ora 17:05
sherry
Nu este medic/terapeut
sherry
pardon voiam sa zic k ejti pe stop dar sa fi ramas si insarcinta:">
0
16-04-2009, ora 00:56
modelino
Nu este medic/terapeut
modelino
am si eu o intrebare...este prima data cand fac asta si sunt destul de speriata... se poate ramane insarcinata cu lichid seminal ? probabil prietenul meu avea pe deget cand m'a atins.. mentionez ca nu a avut loc penetrarea cu degetuk si ca sunt virgina..isa sunt speriata! pot ramane? vreau rasp plz:((
0
16-04-2009, ora 00:58
modelino
Nu este medic/terapeut
modelino
adica mi'a bagat degetul, dar nu a patruns adanc, decat f putin, la suprafata...
0
17-04-2009, ora 11:27
modelino
Nu este medic/terapeut
modelino
imi rasp ji mie cinve avo roggg ?!?!?!
0
19-04-2009, ora 22:30
sherry
Nu este medic/terapeut
sherry
modelino adauga-ma in lista tu;) si vb mai multe;) poftim id meu : sherry_lips_eyes pup:D si paste ferishit
0
29-04-2009, ora 02:41
Pussyca
Nu este medic/terapeut
Pussyca
fetele ce sa va zic, in mare se prea poate, mai ales daca erati la inceput de drum(virgine), cu toate ca nu am inteles clar daca s-a petrecut actul sau nu.Lichidul seminal are in compozitie 50 % spermatozoizi, ca sa ramai gravida e de ajuns un varf de ac de sperma si gata.Iar de obicei majoritatea fetelor raman gravide dupa primul contact, mai ales daca e neprotejat, deoarece ferilitatea e mult mai mare fata de femeie de 27 de ani, plus ca fiind ceva nou in corp imediat corpul il asimileaza, cu ani fertilitatea incepe sa scada, dar voi santeti exact la inceput, si santeti cele mai expuse, ca si o floare abia imbobocita care are nectar mult, albinele trag la ea, azi, una, maine, alta, cu trecerea zilelor nectarul se consuma.Era un exemplu ca sa intlegeti ce se petrc in corpul vostru, albinele fiind spermatozoizii.Pentru linistea voastra va sfatuiesc sa va cumparati de la farmacie un test de sarcina care sant cam 90% sigure si care costa intre 10-15lei si sa-l faceti dimineata la prima urina ca sa iasa bine, aveti pe cutie modul de utilizare, difera de la unul la altul.Si sa nu va fie rusine sa cereti la farmacie, credeti-ma ca nu va judeca nimeni si plus de asta nu santeti singurele care cumpara asa ceva.As vrea sa stiu cum a iesit sa vedem mai departe ce e de facut, acum nu are rost sa presupunem pana nu faceti testul.Si nu disperati, de aceea vreau sa-mi spuneti ce ati facut, poate va pot ajuta.Si eu cand aveam 16-17 ani am trecut prin asa ceva, si nu mi-a fost deloc usor.
Acum am 24 de ani, casatorita de 3 ani, plus o fetita de 2 ani care a fost o sarcina dorita de amandoi, si care a venit cand trebuia.Mult Succes!
0
22-07-2009, ora 14:42
cata_lin
Nu este medic/terapeut
cata_lin
am si eu o intrebare:)...poate sa ramana o fata de 17 ani insarcinata daca e virgina? nu am facut-o doar am atins-o cu degetu si pe deget era posibil sa fie sperma. va rog ajutati-ma daca stiti. va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •