Se poate sa am epilepsie?

10-08-2013
gabi04
Nu este medic/terapeut
gabi04
Buna seara, ma numesc gabi si am 19 ani.am o problema care ma nelinisteste cam de 3 ani, cum spune si titlul, se poate sa am epilepsie?mentionez ca si tatal meu a avut aceleasi probleme cand era mai tanar, doar ca acum nu mai are (cica a scapat de ele intr-o seara cand si-a pierdut cunostinta si a cazut efectiv la pamant)
simptomele se manifesta in felul urmator, ca niste tresariri.am observat ca am aceste tresariri dimineata cand ma simt obosit, cand ma enervez si/sau cand ma emotionez sau cand sunt foarte 'implicat' intr-o discutie despre ceea ce-mi place (ex:imi plac masinile).
totul a inceput cam acum 3 ani ca niste mici tresariri, cam cand eram in clasa a10a, m-am trezit intr-o dimineata sa plec la scoala, mi-am facut un sandvis si mancam linistit, deodata am tresarit cu totul si in acelasi timp mi-a 'fugit' (ca sa spun asa) si privirea si am scapat si sandvisul din mana.la inceput, in primul an nu am dat importanta, am asociat acele tresariri cu cele pe care le are omul in somn, desi nu erau asa, abia cand s-au mai agravat am fost la medicul de familie ca mi-a pus ca diagnostic provizoriu 'suspect de epilepsie' si mi-a dat trimitere la un medic neurolog.am fost la consult, mi-a pus tot felul de intrebari specifice cazurilor de epilepsie, am facut o electroencefalograma care a iesit negativa (cum ca nu as avea epilepsie, am facut si o electrocardiograma si la aia a iesit la fel.mi-a spus sa nu mai beau sucuri acidulate, in special cocacola-pepsi, sa nu beau cafea si mi-a recomandat vitamax.am fost parca 2 sau 3 luni la control, timp in care am mai facut cateva electroencefalograme care au iesit tot negative.acele pastile nu au avut niciun efect, ba chiar mi se pare ca faceam mai rau de la ele, intr-un final am decis sa nu le mai iau.tin sa precizez ca inainte de toate acestea pierdeam nopti intregi in fata calculatorului.si acum mai am aceste tresariri, pastilele nu le-am mai luat de 3 ani.pana sa termin scoala, ma trezeam in fiecare dimineata la ora 6 si de fiecare data aveam aceste probleme, chiar si acum in ultimul an tot am avut si am observat ca tresar cand ma agit, sau mai bine spus doar daca ma misc in momentul in care nu sunt odihnit.de cele mai multe ori ca trezeam cu teama ca o sa am iar aceleasi probleme si 'aveam dreptate'...de cand am terminat scoala si dorm mai mult probleme au cam 'disparut', dar asta este doar o chestiune de timp, deoarece au fost aceleasi zile/saptamani si in trecut in care ma trezeam la orice ora dimineata si nu aveam nicio problema.cand erau mai grave problemele, tresaream si dadeam sa cad din picioare, mi se taia si respiratia (doar pt o fractiune de secunda) dar ma 'redresam' imediat.odata am cazut pe strada din cauza asta, am tresarit si in autobuz cand ma duceam la scoala (se uita toata lumea la mine, imi venea sa intru in pamant de rusine, de cele mai multe ori coboram la prima statie si ma intorceam pe jos acasa pt ca imi era rusine sa ma mai urc in autobuz), sau daca tresar si am un obiect in mana il scap, nu mai am niciun control asupra corpului in acel moment.am observat ca uneori tresar doar cand vorbesc despre aceasta problema (in special a doua zi cand ma trezesc).am citit pe anumite site-uri despre simptomele epilesiei si se cam aseamana).daca se poate sa ma ajutati cu un sfat sau un raspuns va rog.pe viitor vreau sa dau de permis si nu stiu daca acest lucru imi va pune 'bete-n roate'.va las si un video ca sa va faceti o idee despre ce vorbesc (la aceasta fata aceste tresariri sunt mai grave si nu se poate controla si face asa in continuu)
http://www.youtube.com/watch?v=JcKL8ihDL2Y
va rog frumos sa ma ajutati, nu mai stiu ce fac si ce sa cred, doctorii imi spun ca nu stiu ce am, ca sunt sanatos.
35 comentarii 12 Înainte ›
0
10-08-2013, ora 04:37
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Iti recomand niste sedinte la psiholog, te-ar putea ajuta mult, macar sa iti dai seama exact in ce consta problemele tale :)
0
10-08-2013, ora 14:52
gabi04
Nu este medic/terapeut
gabi04
multumesc pt raspuns, si eu tind sa cred ca este mai mult pe partea psihologica, deoarece in unele zile reusesc sa nu ma mai gandesc si nu am nicio problema.m-am gandit sa ma duc si la psiholog dar nu stiu ce costuri au asemenea sedinte.
0
10-08-2013, ora 14:58
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Pai incearca sa te interesezi sa vezi, daca nu poti incerca si online, poate iti e mai usor asa! :) Eu iti recomand oricum sa incepi cat mai repede macar niste sedinte, sa vezi ce e de facut mai departe..O sa te simti mult mai bine cand vei afla ca esti "normal" de fapt...Pot sa iti dau si eu cateva sfaturi din proprie experienta daca doresti. Chiar daca senzatiile sunt ciudate si simti ca lumea te-ar putea judeca, pana la urma ce conteaza..Cel mai important e cum te percepi tu, incearca sa te intereseze doar de tine, pana la urma lumea poate sa te judece usor, mai ales ca multi sunt superficiali si nu gandesc mai mult decat e nevoie :) Daca simti ca iti e greu sa iti desfasori si activitatile zilnice, poti incerca intai sa mergi si la medicul de familie, sau la psihiatru. Oricum iti recomand sa nu amani inceperea tratamentului, vei vedea pe parcurs ca merita! Mult succes!
0
10-08-2013, ora 16:52
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
Din ceea ce observ ai facut singur legatura intre latura afectiva, implicit psihic si manifestraile de acest tip, cat despre regimul de viata dezorganizat al adolescentilor cred ca este ceva specific, iar faptul ca EEG-ul infirma o patologie acest lucru aduce un argument consistent in ceea ce priveste faptul ca manifesterile sunt non-epileptice si cel mai probabil sunt psihogene.Persoanele anxioase prezinta printre altele si acest tip de manifestare, m-am gandit si la miocloniile hipnagogice, dar citind pana la capat am renuntat la idee, ma gandesc totusi la tulburarea de conversie.Sunt tulburarile pseudoneurologice, imita foarte bine tabloul clinic, insa fara o patologie existenta, totul fiind pe baza psihogena.Un psihoterapeut in cazul tau poate te-ar ajuta.Un alt aspect, in tulburarea de conversie este acela ca subiectul este convins la nivel subconstient ca sufera de boala respectiva, ceea ce in cazul tau s-a infirmat.
0
10-08-2013, ora 17:23
gabi04
Nu este medic/terapeut
gabi04
Multumesc mult pentru raspunsuri si sfaturi, deja parca am prins putina incredere in mine si sper ca intr-o zi sa devin iarsari normal.Am sa fac tot posibilul sa ma duc si la psiholog ca poate pana la urma macar el imi poate spune ce am.Deci sa inteleg ca ce am eu nu este epilepsie?este de natura psihologica mai mult?
0
10-08-2013, ora 19:16
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
Electroencefalograma confirma existenta epilepsiei, iar in cazul tau medicii au infirmat existenta acesteia, este adevarat faptul ca majoritatea oamenilor au tendinta sa caute informatii pe internet si sa fie convinsi de faptul ca sufera de boala respectiva, dar sunt multe afectiuni care pot fi confundate cu epilepsia, printre care si cele de natura psihiatrica precum tulburarea de conversie, nu vorbim de marea criza, putem sa vorbim chiar si de spasmele musculare pe care unele persoane le au in momentul in care se simt emotionate, panicate, sau implicate intr-o discutie asa cum tu ai precizat, deci ne gandim si la acest aspect.Faptul ca ti s-a oferit modelul de criza, poate chiar a fost intrerinut prin centrarea atentiei exclusiv asupra acesteia a dus la excerbarea simptomatologiei, practic daca astepti un lucru sa se intample ai sa observi ca se va intampla, asta se aplica si in cazul nostru, psihicul joaca un rol extraordinar in controlul propriului corp.Crize de pierdere a starii de constienta ai avut?Crizele au debutat in urma unui eveniment?In cazul tatalui tau epilepsia a fost confirmata de electoencefalograma?
0
10-08-2013, ora 19:29
gabi04
Nu este medic/terapeut
gabi04
Nu, nu mi-am pierdut niciun moment constienta si nu au aparut in urma niciunui eveniment, doar pur si simplu.In ceea ce priveste cazul tatalui meu, diagnosticul de "epilepsie" l-au pus "doctorii" dupa ce i s-au facut unele analize in spital deoarece s-a inecat acum cativa ani (a spus ca i s-a "taiat" de-o data "filmul" si s-a dus la fundul apei).Dar la fel, eletroencefalograma a aratat ca nu este vorba de epilepsie, acum el nu mai are nicio problema.
0
10-08-2013, ora 19:42
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
Ok, deci scad si sansele de a fi mostenit predispozitia catre crizele epileptice.Iar ceea ce tu descrii nu debuteaza atat de tarziu, iar daca se intampla asta, se intampla doar in cazul celor care au avut un traumatism cranian, o tumoare cerebrala, intoxicatii sau convulsii febrile.In cazul tau din moment ce vorbim de o persona care are un EEG normal si care nu a avut antecedente, cu siguranta vorbim de manifestari non-epileptice, regimul de viata trebuie sa fie echilibrat asta te-ar ajuta mult, un psihoterapeut cred ca te-ar ajuta, dar informatiile de pe internet si vizionarea videoclipurilor intretin si ofera model de criza.Ticuri ai?
0
10-08-2013, ora 19:48
gabi04
Nu este medic/terapeut
gabi04
Ticuri care constau in ce...?Ca nu inteleg la ce fel de ticuri va referiti.
0
10-08-2013, ora 19:55
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
Ma refer la ticurile motorii, la spasmele rapide involuntare care deseori apar si in contextul descris de tine, iar printre altele sunt incluse si in diagnosticul diferential cu epilepsia.
0
10-08-2013, ora 20:13
gabi04
Nu este medic/terapeut
gabi04
Ca sa va dau un exemplu, ticul se manifesta ca atunci cand te sperie cineva si tresari brusc, ceva de genul.Cat despre faptul daca stiu pe ce parte a corpului era, nu stiu, deoarece cand tresar, tresar cu totul si in acel moment nu-mi dau seama.
0
10-08-2013, ora 21:04
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
Am citit, recitit complet raspunsurile.Tresaririle apar frecvent dimineata, la trezeire, sunt evidente in momentul in care ai emotii sau esti implicat activ intr-o discutie, ceea ce ar implica o afectiune organica este infirmat.Incerc sa concluzionez, la trezire persoanele nevrotice au frecvent miocloniile hipnapompice, in general somnul poate fi superficial, neodihnitor.Iau tot mai mult in calcul ticurile care nu sunt constientizate, survin brusc.Ma gandesc la o forma de nevroza care se manifesta sub aceasta forma(nevroticii in general au spasme, crampe, tresariri, mioclonii si am vazut ca ingereaza Ca si Mg in disperare de cauza) acest tip de situatie isi gaseste rezolvarea la psihoterapeut. Caderile sunt amortizate?Deci nu-ti pierzi tonusul muscular, ci doar contractia violenta a muschilor te dezechilibreaza?este o contractie a tuturor muschilor sau doar a unui segment?printre altele incerc sa raman la parerea initiala.
0
10-08-2013, ora 21:17
gabi04
Nu este medic/terapeut
gabi04
In legatura cu somnul aveti mare dreptate, de cele mai multe ori nu ma simt odihnit nici chiar daca dorm 10 ore, alte ori pot sa dorm si 4 ore si sa ma trezesc la 5 dimineata spre exemplu si nu am nicio problema.cat despre contractii tin sa precizez ca in acel moment si mainile si picioarele si gatul tresar, mai exact 'scutur' din cap si da, doar ma dezechilibreaza, dar intr-o fractiune de secunda am iarasi control.eu m-am gandit ca pot avea epilepsie dar nu eram prea sigur, dat fiind faptul ca epilepticii au acele crize in care nu se pot controla, la mine m-am gandit ca poate este o forma mai 'mica' de epilepsie.
0
10-08-2013, ora 21:34
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
Nu vorbim de forme mai mici sau mai mari, vorbim de epilepsia partiala sau generalizata, ceea ce ar fi insemnat ca ambele forme sa fie evidente pe traseul electroencefalogramei.Energizantele, cafeaua, absolut tot ce contine cofeina, tigarile, privarea de somn sunt interzise(chiar daca nu vorbim de epilepsie).Cu conditia ca am sa ma repet, psihoterapeutul are solutia si in situatiile acestea.Multa bafta!
0
10-08-2013, ora 21:39
gabi04
Nu este medic/terapeut
gabi04
Multumesc mult pt ajutorul si sfaturile oferite!
0
11-08-2013, ora 00:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ gabi04

Nu ai nici o epilepsie.
Ai tulburare de conversie.
Documenteaza-te despre si mergi macar la psihoterapie.

http://www.romedic.ro/tulburarile-de-conversie
0
11-08-2013, ora 00:55
gabi04
Nu este medic/terapeut
gabi04
Multumesc foarte mult, acum macar stiu de ce boala sufar si stiu unde trebuie sa ma duc pt a ma trata, e ca si cum m-ati fi "scos din ceata" :).nestiind de ce boala sufar nici nu stiam incotro sa ma indrept.dar as mai avea o singura intrebare:boala asta ma poate impiedica sa-mi iar permisul de conducere?
0
11-08-2013, ora 00:58
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
nu are de ce. Senzatiile ar putea sa te deranjeze, dar in mare tot ar trebui sa reusesti sa fii conectat la ce se intampla. Eu cand m-am reapucat de condus eram foarte tensionat, cautam sa fac ceva constant cand eram la volan, cand eram la semafor pe rosu eram foarte agitat si fara stare, dar tot reuseam in mare sa controlez situatia. E neplacut, dar va fi ok! :)
0
11-08-2013, ora 01:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ gabi04

Tu cand o sa faci orele de soferie o sa iti dai seama singur daca te afecteaza la condus.
Poti sa nu declari boala.
Din ce am vazut eu in reportaj, acele fete aveau tresariri, cum le numesti tu destul de dese.
Nu cunosc cum le ai tu.
Dar daca ti-ar sari mana de pe volan de 10 ori intr-un minut, presupun ca nu ai putea sa conduci.
La tine nu cred insa ca sunt atat de dese si cu psihoterapie poate chiar le faci sa se rareasca si sa dispara apoi complet.
0
11-08-2013, ora 12:52
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
In cazul tulburarii de conversie(acesta a fost si prima mea varianta, dar fiind un diagnostic care se pune prin excludere am preferat sa nu am certitudinea ci sa adresez o serie de intrebari, m-am gandit chiar la ticuri si la miocloniile hipnapompice care pot sa apara concomitent cu tulburarea de conversie) hipnoza este una dintre cele mai utilizate metode de terapie, deoarece persoanele histrionice sunt sugestibile, un alt lucru demonstrat este acela ca persoanele cu inteligenta peste medie si care ajung sa constientizeze conflictul subconstient stopeaza manifestarile. Practic, totul consta intr-o simulare inconstienta a oricarei simptomatologii din sfera neurologica, de aceea se numesc si pseudoneurologice, daca pe vremea lui Freud si Charcot vedeta era neurologia, acum putem include cu siguranta si cardiologia.Repet, numai viziona videoclipuri cu crize epileptice, inceteaza sa citesti despre epilepsie, tulburarea de conversie in sine se bazeaza pe un mimetism fantastic.
0
11-08-2013, ora 13:24
gabi04
Nu este medic/terapeut
gabi04
Multumesc, cat despre condus, am mai condus acum doi ani, dat fiind faptul ca eram foarte emotionat (fiind prima data), chiar m-am simtit bine, nu am avut nicio problema, doar cand am coborat din masina imi tremurau picioarele de emotie:)).In ceea ce priveste autocontrolul, daca pot sa ii spun asa, de cateva ori am reusit sa stopez aceste tresariri, doar gandindu-ma la altceva.pot spune ca stiu cand pot aparea aceste probleme, in acel moment incepe inima sa-mi bata mai tare.
0
11-08-2013, ora 13:25
gabi04
Nu este medic/terapeut
gabi04
blajan_andrei: si tu suferi de tulburari de conversie?
0
11-08-2013, ora 13:27
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Eu cu depresia si anxietatea am avut treaba, momentan doar cu anxietatea generalizata, dar sunt mult mai ok fata de cum eram mai demult.. Tin minte ca si eu aveam ticuri de genul, simteam ca tot timpul trebuie sa fac ceva sa "combat" starile de anxietate, cand aveam activitati mai "stresante", sau cel putin asa le percepeam..Cand am inceput iar sa conduc mi-a trebuit o luna si ceva sa ma pun la volan, doar sa fac o tura in jurul casei. Acum e mult mai ok..
0
11-08-2013, ora 13:39
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
Deci avem si solutia:autosugestia.Da, tocmai aceasta este unul dintre elementele distinctive dintre criza epileptica si o pseudocriza, manifestarile pot fi intrerupte printr-un act de vointa sau distragerea atentiei.
0
11-08-2013, ora 13:43
gabi04
Nu este medic/terapeut
gabi04
blajan_andrei: ma bucur ca te simti mai bine acum, multa sanatate!
ela.dumitrascu: deci daca 'exersez' ma pot vindeca si singur? asta nu inseamna ca nu o sa ma duc si la psihoterapeut, dar este doar o intrebare.
0
11-08-2013, ora 13:51
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
Depinde de capacitatea ta de a constientiza conflictul subconstient, totul consta in convertirea conflictului in simptome, in cazul nostru capata forma ticurilor, sau crizelor epileptice atipice, autosugestia functioneaza, un climat familial si colectiv prielnic, dar ajutorul unui psihoterapeut este binevenit in conditiile in care manifestarile persista.
0
11-08-2013, ora 14:22
gabi04
Nu este medic/terapeut
gabi04
am observat ca de la o vreme nu prea am mai avut probleme, au trecut cam 3 saptamani sau poate chiar o luna, nu mai stiu sigur, dar ce stiu este ca, chiar daca mai am probleme, nu mai sunt asa de grave.
0
11-08-2013, ora 15:42
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Daca simti ca vrei sa fii mai bine decat atat, iti recomand sa mergi la psiholog. Vei afla mai multe decat crezi ca stii si te va ajuta mult. Eu fara psihoterapie nu as fi reusit sa fiu cum sunt acum. Dar am avut si mult noroc, sedintele au fost gratuite, iar doamna psiholog o femeie extraordinara!
0
11-08-2013, ora 16:04
gabi04
Nu este medic/terapeut
gabi04
blajan_andrei: dar nu ai idee cam cat ar costa cateva sedinte?
0
11-08-2013, ora 17:37
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Cred ca online ar fi mai ieftin, oricum. Poate sa coste cateva sute de lei probabil...Nu tare ma pricep, depinde si la cine mergi banuiesc..
Adaugă un comentariu / răspuns
35 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 aplicații de smartphone pentru epilepsie
  • Un grup de celule din hipocamp asociate cu comoțiile și pierderile de memorie
  • O nouă terapie pentru managementul crizelor convulsive?
  • Cum afectează Neurontin și Lyrica sinapsele creierului?
  • Opto-vTrap: un nou instrument dezvoltat de cercetători, ce ar putea fi utilizat în viitor pentru tratamentul epilepsiei
  • O peptidă protejează neuronii atât împotriva bolii Alzheimer, cât și a epilepsiei
  •