Se poate sa i se fi extins candida pe tot corpul chiar si la organe?

23-01-2008
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Mancarimi de piele, usturimi nu chiar tot timpul, uneori mai intens uneori mai putin intens, piele foarte sensibila, mancarimi de scalp si roseata scalpului la baza, roseata permanenta pe decolteu si piele aspra.Se poate sa fie vorba de o ciuperca?Initial a avut pe scalp.dupa cateva luni chiar 1 an i s-a extins si pe decolteu, apoi mancarimi pe tot corpul, dupa care a descoperit ca are si candida vaginala si se pare ca si candida bucala(mancarimi in gura, senzatie de arsura si caldura in gura, gust rau, gingia inflamata, cu toate ca respecta cu strictete regulile de igiena).De cand are probleme acestea se pare ca are si pb cu stomacul.Se poate sa se fi extins si la stomac sau la intestine?Ce analize ar trebui sa faca?Ce complicatii poate face?Si cum poate sa scape de pb astea?
20 comentarii
0
24-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
candidoza generalizata sau cea digestiva e o afectiune rara ce apare la bolnavii in stadiu terminal cu cancer, limfom, sau SIDA datorita deficitului imunitar(apararea practic compromisa a organismului).Mai mult ca sigur problema stomacului e ceva separat de afectiunea pielii si cea a candidozei bucale si vaginale.E posibil ca pruritul generalizat sa fie o urticarie sau pur si simplu nespecific sau de cauza nervoasa, candidoza bucala si vaginala e o alta problema iar problemele cu stomacul sint cauzate de altceva.Deci fiecare are tratamentul ei.Daca vrei detalii scrie-mi -*


(*modificat de administrator)
0
13-05-2008, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Se poate sa fii slabit sistemul imunitar atat de drastic din cauza stresului?Mentionez ca in ultimii 6 ani am avut o perioada f stresanta: 4 ani cu facultatea (stres mult, nopti nedormite mai ales in sesiuni cand 1 luna si ceva nu dormeam aproape deloc numai invatat si invatat, nu mancam uneori aproape deloc, toata ziua plecata) iar apoi alte pb.
0
13-05-2008, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Am inceput sa iau de azi Nizoral tablete 1tableta/zi, apoi sa ma spal cu samponul Nizoral pt pb. scalpului si sa ma dau prin gura cu o solutie data de medicul ORL care contine nistatina, ketoconazol, glicerina boraxata etc.Credeti ca acest tratament ma ajuta?Ce ar mai trebui sa fac?
0
14-05-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
e bun tratamentul deci continua si daca ramin probleme cu stomacul mergi la un internist ala mai mult ca sifur doare de la stres.Chestia cu inunitatea redusa pe stress nu prea e posibila (vreau sa spun nu atit de drastic)Multa sanatate.
0
14-05-2008, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Nu am mentionat ca acum 5 ani de zile am fost f grav bolnava, am luat o gripa, un virus f puternic de la care am facut pneumonie si am stat 1 luna jumatate in pat cu febra 39 si am slabit 5 kg, mi-a luat 3 ani sa ma pun cat de cat pe picioare.Se poate ca de atunci sa imi fii slabit sistemul imunitar? Pot sa iau si ovule vaginale nizoral?Sau sa iau dupa acest tratament?Cate zile imi recomandati sa iau acest tratament?Multumesc.
0
15-05-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
Posibila asta sa fi dus la proliferarea candidei in special daca ai luat atunci si ceva antibiotice mai tari.De obicei candida e prezenta pe mucoase si se inmulteste mai mult cind au fost administrate prelungit antibiotice sau cind glicemia e marePoti folosi si ovule cu nizoral.Tratamentul la o prima problema de acest gean e de 10 zile dar in cazul tau inteleg ca nu prima data ci e o recidiva si deci e nevoie de mai mult timp macar 14 zile daca nu 20 dar ai grija in special cu dozele orale ca antimicoticele ca nizoralul sint agresive pe ficat.Pt candida vaginala trebuie sa ia si partenerul tau tratament altfel recidiveaza.
0
15-05-2008, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Da, am luat f multe antibiotice, Augmentin de exemplu am luat foarte mult, Oxacilina, oricum atunci 1 luna si jumatate am luat non stop antibiotice si tot felu de medicamente am mai luat antibiotice si apoi pt ca, cu toate ca febra scazuse nu ma simteam prea bine.Legat de partener in prezent acest lucru nu e o pb. pt ca in prezent nu am prieten, vreau sa scap de aceste pb si abia apoi sa incep o alta relatie.O sa ma tin 14-20 de zile de acest tratament si o sa imi cumpar si ovule Nizoral.Cum sa le iau?Legat de tablete sa iau 1 sau 2 tablete de Nizoral pe zi?Cum imi recomandati?Si cu samponul la cate zile sa ma spal?M-am spalat miercuri seara cu el.Oricum deja ma simt m bine de cand iau acest tratament, mancarimile din gura aproape ca au disparut iar ale pielii au scazut f mult in intensitate, sunt aproape inexistente.
0
18-05-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
Ar fi bine sa iei 2 tablete pe zi dar daca ai ceva greturi dupa 10 zile poti reduce doza la 1 cpr pe zi.Samponul folosestel cam la 3 zile daca ai un par mai gras.
0
22-05-2008, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Da asa m-am gandit si eu ca e m bine sa iau 2 pe zi si asa am si luat:)Sa stiti ca iau acest tratament de m mult de 1 sapt si chiar da rezultate, pielea capului aproape ca nu ma mai mananca deloc, a corpului nici atat (luceste din nou si arata din nou tonifiata) iar bubitele de pe decolteu parca s-au mai rarit si ele sa nu mai zic ca in gura nu mai am deloc mancarimi:)Uscaciunea din gura si gustul rau au disparut deasemenea.Va multumesc si va mai tin la curent, tratamentul o sa-l iau pana in 27-30, cred ca totusi pana in 30 sa fie sigur.Sper sa nu revina simptomele dupa ce intrerup tratamentul sau sa nu fiu cumva nevoita sa iau antibiotice.Se poate ca daca cumva voi fi nevoita sa iau antibiotice in viit. aceste simptome sa revina?Sau sa iau concomitent cu antibioticele si nizoral ca sa previn?
0
22-05-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
posibil daca vei fi nevoita sa iei antibiotic sa revina simptomatologia, dar nizoralul e un tratament(trateraza boala odata declansata) nu are efect preventiv.Preventiv poti lua ceva ce creste imunitatea de genul echinaceea sau ceva care sa refaca flora normala saprofita a mucoaselor cum ar fi acidofillus 1 cps pe zi 10 zile pe luna 3-6 luni.
0
23-05-2008, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Oare sa iau Forever Probiotic din gama Forever Living?Am auzit ca reface flora pt ca, contine bacterii bune?
0
23-05-2008, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Ce parere aveti despre produsul Colonix?Tot am auzit de el, ca iti curata colonul, ca te scapa de paraziti intestinali, candida si alte pb.Chiar e bun sau e numai reclama de el?As vrea sa il cumpar si vreau sa stiu daca merita e si f scump si mi-e si frica sa nu aiba ceva efecte adverse.
0
25-05-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
nu cunosc prea bine colonix-ul nici pretul nu il stiu.Stiu ca e ceva pe baza de lactobacili asemanator probabil cu Acidophillusul ce il stiu eu dar nu ii stiu exact concentratie si excipientii ceilalti.EU cunosc produsul romanesc BIOtics ce il gasesti la orice farmacie, sau Ecoflorina-ceva asemanator dar de productie italiana il gasesti tot in farmacii si Acidophillus de vorbesc eu de el e cel al firmei Calivita ii stiu concentratia si doza e de -2cps pe zi 10 zile pe luna iar pretul e in jur de 600.000 vechi o cutie cu 100 cps Nu au pretentie de tratament dar refac flora normala saprofita a mucoaselor in general si previn recidivele de candidoze.Ca efecte secundare numai temporar cit il iei poti avea ceva scaune mai moi, dar nu neaparat.
0
27-05-2008, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Sunt f ingrijorata din alta cauza de cateva zile mi-a aparut o secretie vaginala maro, se poate sa fie de la Nizoral?E normal?
0
27-05-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
E posibil sa fie de la Nizoralul ovule.Daca persista mai mult de 3 4zile mergi la ginecolog din nou.
0
29-05-2008, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Nu am mai luat pana la urma si ovule, dar vad ca s-a oprit de azi.
0
01-06-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
tratamentul antimicotic cu ovule nu se intrerupe nici pe perioada ciclului.Si te sfatuiesc sa faci un tratament serios al candidei altfel o sa cronicizeze si o sa tot recidiveze dindu-ti de furca toata viata.
0
02-06-2008, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Nu stiu daca ce mi-a spus la maxilo are legatura cu simptomele care le am si cu candida dar se poate ca si acestea sa intretina ciuperca, d-voastra stiti m bine, am fost la un dr maxilo-facial f bun cu o radiografie panoramica si mi-a vazut ca am chisturi in maxilar, 4 in dreapta sus si 2 in stanga tot sus si mi-a zis ca ma va opera si ca " e urata treaba", azi ma duc sa fac si niste radiografii mici ca sa vada m bine ce si cum.Vreau sa va intreb daca aceste chisturi ar putea fi cauza eozinofiliei, ce simptome dau acestea si de la ce se fac aceste chisturi.Mi-e frica de operatie nu stiti e dureroasa si in cat timp se vindeca locul?Multumesc mult pt. ajutorul acordat.
0
02-06-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
eozinofilia e cel mai frecvent produsa de paraziti si de alergii, mai rar de micoze.Nu ma pricep la BMF dar nu prea cred sa aiba legatura candida cu afectiunea chistica a sinusului, numai daca nu asta a fost cauza pt care luai antibiotice.De obicei interventiile in sfera maxilo faiala se vindeca ceva mai dificil pt ca e umezeala si flora din cavitatea bucala, dar de durere nu cred ca va fi o problema pt ca oricum vei fi sub aneztezie.Simptomele acelor chisturi sint ca la orice sinuzita durere in pnctele sinusale surere de cap frontala sau pe jumatate de cap etc
0
16-06-2011, ora 18:51
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
Angelico
nu lua atatea de pe net si din ce-ti spun ceilalti ca o dai in gripa aviara, ai grija ca faza in care esti nu-i prea buna, daca nu esti in spital pana acum, sau daca nu esti moderator si traiesti pe site-ul asta din postari.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O nouă abordare în tratamentul candidozei orofaringiene
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  •