se poate sa raman insarcinata daca nu s-a rupt prezervativul?

02-06-2015
stefaniamaria
Nu este medic/terapeut
stefaniamaria
Bună ziua, sunt noua pe site si mi-as dori sa stiu cate ceva despre aceasta metoda de contracepţie : prezervativul. Pe 20 aprilie am avut perioada de menstruaţie, apoi pe 17 mai am avut contact sexual PROTEJAT, fără finalizare în vagin. Am ciclu menstrual neregulat, nu ştiu când am perioada cu fertilitate ridicata sau ovulaţia, nu coincid niciodată calculelor mele. În ceea ce priveşte contactul sexual, repet, a fost protejat, verificat la început şi la sfârşit. La sfârşit am folosit metoda strângerii, nu răsufla, nu curgea, sperma era în rezervor. Pe 3 iunie ar trebui sa îmi vina menstruaţia. De câteva zile am dureri de sâni, sunt stresata, irascibila, plâng din orice, simptome pe care le am în fiecare luna şi fac parte din sindromul premenstrual. Exista totuşi vreo şansă să rămân insarcinata? Sunt fricoasa de fel, nu ştiu ce am sa fac când voi avea o viaţă sexuală activa. Tot ce îmi doresc acum sunt sfaturile unor oameni cu experienţă, care sa ştie sa îmi explice şi sa mă facă sa înţeleg dacă exista sau nu vreun risc. În sinea mea ştiu ca nu as putea rămâne însărcinată, dar eu mereu pun răul pe primul loc. Mulţumesc anticipat pentru ajutor!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •