Se poate salva casnicia mea?

10-12-2014
dana.gameszone
Nu este medic/terapeut
dana.gameszone
Buna seara tuturor.. Ma numesc Valentina si am 41 ani, , , casatorita de 22 ani, 2 copii
Marea mea problema este gelozia sotului.
Va pot spune ca in acesti 22 ani am avut grija de copii, de sot, ei au fost pe locul 1..NU MI-AM INSELAT SOTUL NICIODATA
Nu am fost genul de femeie care sa am grija de mine
Sunt si asa am fost toata viata o femeie care nu sa aranjat, nu sa machiat, imbracat mai deochiat sau etc..Desi am fost acest gen, toti acesti 22 ani de casnicie am indurat gelozia sotului.
GELOS pe orice barbat din viata noastra fie el, prieten, vecin, sau grad de rudenie, daca vorbesc sau glumesc.
Spune ca eu ma uit intr-un fel anume la ei, ca sai atrag
Ultima gelozie a lui ma facut sa tremur de frica, doar ca mi sa spus telefonic de catre el ca vine acasa si vad eu ce patesc..Am fugit de frica..
In viata de zi cu zi, , nui dau motive, lucrez acasa, plec doar cu el, copii sunt acasa, , nu ma viziteaza nimeni decat neamuri, , dar si asa la fel mi se intampla..
Recent mia spus ca el asi imagineaza ca eu atrag, ating barbati, ,
Defapt dupa fiecare gelozie a lui spune...Iarta-ma, o fac ca te iubesc
Am ajuns la capatul rabdarii, , Nu stiu ce sa fac, Ma simt ultimul om de pe fata pamanului, , nu mai vreau viata asta, dar nici nu vreau sa=mi pierd familia


Cu disperare va cer ajutor, , ce am de facut, , este bine sa merg cu el la Pshihoterapeut?.Este si gelos dar si posesiv
Ma simt sechestrata.
Se vindeca de acest lucru?
Va rog sa-mi spuneti ce am de facut eu una nu mai gandesc, , desi cred ca nu se va schimba niciodata.

Va multumesc
10 comentarii
0
10-12-2014, ora 09:39
dana.gameszone
Nu este medic/terapeut
dana.gameszone
Apelez la sfatul dvs deoarece in ultimele 2 scene de gelozie, NU puteam sa-l recunosc, Nu era el mi se parea ca se transformase in alt om..Foarte agresiv ceea ce ma speriat foarte rau
0
10-12-2014, ora 10:20
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna ziua,

Cel mai bine este sa il vada un psihiatru, sa i se faca o evaluare, sa se stabileasca un diagnostic si apoi un tratament. Din pacate, daca nu se intervine, starea dansului se va agrava si poate deveni si extrem de agresiv.Singura problema ar fi daca el e dispus sau nu sa recunoasca ca are probleme si are nevoie de ajutor.
In acest caz primul drum se face la psihiatru si apoi, in functie de ce va hotari, se continua tratamentul si eventual consiliere psihologica.
Cea care ar avea nevoie de sedinte de psihoterapie sunteti dvs pentru a va ajuta sa iesiti din starea pe care o aveti, sa incepeti sa constientizati din ce motiv va lasati sechestrata, din ce motiv renuntati la propria viata. Relatia de cuplu nu presupune sa il faca fericit pe cel de langa prin a renunta total la mine!
0
10-12-2014, ora 10:30
dana.gameszone
Nu este medic/terapeut
dana.gameszone
Va multumesc frumos..
El dupa o scena recunoaste si spune ca ai este rusine de ce a facut pt ca nu merit asa ceva..si ca da va trebui sa mearga la doctor.Dar nu a mers niciodata..Dar am ajuns la concluzia ca o face de dragul de a ne impaca pt ca asa se si intampla..
0
10-12-2014, ora 10:56
dana.gameszone
Nu este medic/terapeut
dana.gameszone
V-as ruga sa-mi spuneti cum sa ma comport cu el..Poate eu sunt de vina..
Ar fi bine daca nu am mai merge in vizita la nimeni, , daca am sta numai in casa? Daca atunci cand un barbat ne-ar vizita as intra in dormitor si nu as iesi ca sa nu-l fac sa-si imagineze altceva?
Eu vreau sa-l vindec nu sa-l parasesc
0
10-12-2014, ora 12:20
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Buna ziua @dana,
asa cum a subliniat si colega mea, primul drum al sotului e la psihiatrie, deoarece aceste reactii ale sotului se pot schimba oricand in altele mai agresive. Iar dvs ati putea apela la sprijinul unui psihoterapeut, mai ales pt a intelege ce va retine intr-o relatie in care nu va simtiti in siguranta si nu va puteti bucura de viata.
Rolul dvs nu este sa il vindecati pe sot(nici n-ati putea, chiar daca ati incerca), iar solutiile pe care le propuneti nu sunt deloc cele potrivite. Alegeti sa va si izolati de lume, din dorinta de a continua relatia cu sotul. Chiar credeti ca veti reusi sa-l multumiti facand asta? Cat timp estimati ca va trece pana la urmatoarele reprosuri? Ce veti mai face atunci? Deja va asumati responsabilitati pe care nu le aveti, simtindu-va vinovata pt comportamentele sotului.
In copilarie suntem invatati sa luptam pt o relatie, uitand cei care ne invata acest lucru (sau din nestiinta), ca o relatie se formeaza intre 2 persoane si ambele impart responsabilitatile, se iubesc, au incredere unul in celalalt, se respecta ca oameni si se completeaza unul pe celalalt, deci in realitate, nu presupune vreo lupta pt ceva sau cineva. Dvs vi se pare ca primiti lucrurile de mai sus in relatia cu sotul dvs?
Sanatate!
0
10-12-2014, ora 16:31
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Ceea ce ati spus dvs ca alternative vor avea un efect opus celui asteptat, vor duce la inrautatirea starilor lui, la frecventa din ce in ce mai mare a episoadelor. Din pacate, sotul dvs chiar are nevoie de ajutor medical. De multe ori, astfel de cazuri ajung sa aiba si finaluri tragice, prin vatamarea serioasa sau chiar ucidere.
0
10-12-2014, ora 17:11
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu nu sunt psiholog dar in cariera mea am vazut nenumarate cazuri ca acestea si va pot spune ca una sa le vezi imediat dupa ce sau intamplat si alta cand vin la cabinet, cand se prefac cand devin din calau victime(soti ) sau invers ca sunt si femei geloase, si am observat urmatoarele: sunt categorii care nu pot fi schimbate asa le place sa fie seful iar ceilalti sa fie supusi, altii care se schimba radical atunci cand sunt amenintati sau parasiti de sotii si copii, altii care au amante si se comporta asa ca sa nu pateasca si ei asa cum patesc sotii amantei.
Solutia va sta in mainile voastre a sotilor care pot gasi o solutie care sa va avantajeze pe amandoi pt ca pe langa aceasta problema mai sunt si alte multe care au rezultat din ea, dar cel mai important este sa nu se ajunga la acte de violenta fizice.
0
10-12-2014, ora 18:53
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Stimata doamna cititi sfaturile pe care le-am dat la subiectul 'gelozia ma baga-n pamant', este aceeiasi patologie PSIHOTICA (cu delir de gelozie) si va recomand aceeiasi pasi pe care i-am propus si domnului cu sotia bolnava !
0
10-12-2014, ora 23:01
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Exista o gelozie fireasca in relatiile de iubire si alta patologica, cea pe care o descrieti in cazul sotului.
Puteti gasi pe internet doua articole pe care le-am scris pe aceasta tema "Gelozia" si "Cum este sa fii gelos"
Desi aveti o dragoste atat de mare incat permiteti celuilalt sa va faca rau, fiindca gelozia patologica este o forma de agresivitate la adresa celuilalt, daca veti crede ca puteti face si mai mult din ceea ce ati facut pana acum veti incuraja si sustine comportamentul sotului. Ce aveti de facut e sa-l trimiteti pe sot la medic ca sa-si rezolve el aceasta problema.
0
11-12-2014, ora 09:57
dana.gameszone
Nu este medic/terapeut
dana.gameszone
Va multumesc din tot sufletul.
Aseara am discutata cu el si urmeaza sa merg cu el la doctor.
Am cerut sa-mi explice exact ce vede ca eu as face gresit si mia explicat asa..Ca el se gandeste ca barbatul X care este in cercul nostru in acel moment vine langa mine, , si sta atent si urmareste si asa se intampla, , sau ca eu voi face o cafea acelui X si asa va fi..ca de aceea i se pune pata ca vede ca imaginatiile lui se adeveresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul