Se poate scapa de atacuri de panica si anxietate | Forumul Medical ROmedic

Se poate scapa de atacuri de panica si anxietate

11-07-2017
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Salut,
In urma cu ceva timp am fost diacnosticat cu tulburari de panica si anxistate generalizata, dupa 3 controluri cardiologice, repetat de 2x seturi de analize la sange, si a.s.m.d. starile mele erau urmatoarele:simteam ca fac infarct tot timpul, ca am ceva la inima, ca inebunesc, ca nu am sa ma apuc sa ma bucur de viata, ca nu pot sa respir, imi luam tensiunea de 5-6x pe zi, etc. Mentioneze ca am 26 de ani, fumez si lucrez într-un mediu foarte stresant, si datorita stilului de viata ama ajuns aici, 5-6 cefele pe ai, odihna putina, mancare nesanatoasa, lipsa miscare, etc. Intr-un final am ajuns la psiholog cu care am stat de vb de vreo 3-4x ( nu e cum vedeti in filme, nu iti zice ca esti nebun sau ceva de genul) la sfatul lui am mers la psihiatru, am primit anxiar 2xzi 1/mg si serlift de 100 1/zi. Am foat sceptic initial, si am crezut ca gata nj ma mai fac bine ca ajung rau daca am ajuns aici s a terminat smecheria :)). Dupa o perioada staril3 s au mai ameliorat, dar tot nu eram eu cel vechi, si am stat intr-o seara si m am gandit la toate scenariile posibile, si incet incet am ajuns la concluzia ca doar eu detin controlul, si ki am impus zilnic asta, pana cand intr-o zi m am simtit bine, dupa o saptaman, dupa o luna, dupa juma de an, si asa am ajuns la concluzia ca totul este doar in mintea noastra. Nu disperati, totul se poate vindeca, scum nu mai iau nici anxiar nici serfilift, doar ca din cand in cand mai am mici stari de maxim 20 de secunde care trec repede, puneti mana faceti sport, socializati, ganditi-va la viitor, iesi, nu va inchideti in casa, si daca ramaneti singjri incasa si va e teama incercati sa va ganditi astfel: pana sa aveti aceste stari cum stateati??incercati sa trageti de voi sa va demonstrati singhri ca totul este in capul vostru. Sper ca mesajul meu sa va ajute, si daca aveti nevoie de mai multe sugestii nu ezitati sa imi scrieti, multa sanatate!
1 comentarii
0
12-07-2017, ora 10:20
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Gabriel, cred ca este foarte util mesajul tau pentru cei care trec prin probleme emotionale similare.
Sanatate si toate cele bune in continuare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul