se poate trata o otita seroasa fara operatie?

02-04-2011
diat
Nu este medic/terapeut
diat
buna seara, domnule doctor.voiam sa va intreb ceva in legatura cu copilul meu in varsta de 3 ani.dupa mai multe otite in interval de jumate de an:prima am descoperit destul de tarziu..dupa febra 40 si voma in somn..nu a cedat cu augmentin si a tb sa faca timpanocenteza..urmatoarea a fost de fapt nevindecarea completa a primei...ultima a fost acum o saptamana...tratata cu injectabil...
copilul este operat de polipi si vaccinat cu prevenar...mentionez ca la analiza din secretia otica nu au iesit probleme...
ceea ce putem observa ca niste necunoscatori este ca atunci cand raceste si face muci tre sa mergem fuguta la orl ca sigur face otita
acum, domnule doctor, medicul de la spitalul de copii a spus ca e in regula, insa u alt profesor dr a zis ca ar avea o otita seroasa..ce ar tb scos lichidul...voiam sa va intreb in conditiile astea se poate trata o otita seroasa fara operatie..copilul este perfect sanatos...cel putin asa pare..ce parere aveti
suntem din iasi si venim des la pascani...sa venim sa vedeti copilul?
va multumesc
14 comentarii
0
02-04-2011, ora 21:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA, este mai bine sa vad coppilul si sa vorbim la concret.
este mult de povestit si de explicat.
0744 196583 pentru programare
Va astept Luni marti sau miercuri la orice ora.
DE joi 7.04 sunt in concediu 2 saptamani
Pot sa va sput ca aveti dreptate in privinta la mucus. Alimentele care provoca mucus(lapte, dulciuri, produse din grau)
trebuie excluse din alimentatie pe timpul tratamentului.
0
03-04-2011, ora 20:27
stefana2007
Nu este medic/terapeut
stefana2007
Buna seara, domnule doctor
Am un baietel de 3 ani si 4 luni, in data de 25.02.2011 i s-a efectuat operatia de vegetatii adenoide. Exact din prima seara de dupa operatie i s-a infundat nasul, a inceput sa curga (secretiile fiind vascoase si putin galbui) si sa tuseasca (tusea a fost seaca la inceput dupa care a inceput sa fie productiva). Am fost la control la medicul ORL-ist si mi s-a spus ca e rinita alergica sa-i fac aerosoli cu dexa 1ml si ser fiziologic 1 ml o sedinta pe zi timp de 10 zile si in acest timp sa-i administrez si Aerius. Am urmat acest tratament si situatia s-a mai imbunatatit dar nu total. Am fost iarasi la doamna doctor iar de data asta i-a prescris singulair 1 tableta pe zi timp de 30 de zile apoi sa mergem iar la control. Copilul imi spune mereu ca-i curg secretii nazale in gat si are tendinta de a-si drege vocea din cand in cand. Acum secretiile nazale sunt in cantitate mai mica si doar dimineata ii curat nasul, in rest nasul infundat (dar noaptea in somn respira normal pe nas), dimineata la trezire tuseste de cateva ori iar in restul zilei isi mai drege vocea.Nu stiu ce sa fac in privinta acestui tratament (singulair) are foarte multe reactii adverse si as fi mai incantata de un tratament naturist. Este rinita alergica sau e sinuzita ? Rinita alergica se trateaza sau doar amelioreaza? Am cumparat si aparat salin. Domnule doctor cu mult respect va rog din suflet sa-mi dati un sfat!
Va multumesc
Stefana L.
0
04-04-2011, ora 14:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cred ca este vorba de o rinita alergica
cel mai probabil prezenta vegetatiilor adenoide a impedicat eliminarea acestor secretii din sinusurile paranazale, acum dupa ce au fost extrasi polipii, secretile au inceput sa se elimina.
trebuie sa faceti Aertosoli cu ACC ca sa eliminati complet aceste secretii
pe nasul curat se administreaza Colargol 2-3 pic la 8 ore 10 zile. in pozitie culcat pe spate ca sa ajunga in rinofaringe, acolo unde se aflau vegetatiile adenoide
continuati tratamentul cu singulair pana ce nu mai sunt secretii nazale
0
28-04-2011, ora 12:50
stefana2007
Nu este medic/terapeut
stefana2007
Buna ziua, domnule doctor
Am inceput aerosolii cu ACC mai avem 2 sedinte si facem 10 zile de aerosoli, abia dupa a sasea sedinta a inceput sa-i curga secretii nazale galbui, vascoase si in cantitate mare.
Nu gasesc nicaieri Colargol, mentionez ca sunt din Galati. Acest aparat salin ajuta si el la curatarea secretiilor sinusurilor?
Va multumesc anticipat !
Stefana L.
0
28-04-2011, ora 14:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este bun si un aparat salin
0
29-04-2011, ora 16:10
stefana2007
Nu este medic/terapeut
stefana2007
Buna ziua, domnule doctor,
Am omis sa va intreb, 10 sedinte de aerosoli cu ACC este suficient? Dupa a sasea sedinta a inceput sa tuseasca si imi spune ca-i vin secretiile in gat. In afara de Colargol (pe care nu-l gasesc nicaieri) ce as mai putea folosi ?

Va multumesc din suflet

Cu mult respect,
Stefana L.
0
29-04-2011, ora 17:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sedintele de aerosoli se fac pana nu mai are copilul secretii. abia acum sau fluidificat si se elimina.
dupa ce ii aspirati nasul.. in loc de colargol se poate pune suc proaspat scurs din o frunza de aloe. sau un sprei cu Aloe vera
0
03-05-2011, ora 12:19
stefana2007
Nu este medic/terapeut
stefana2007
buna ziua, domnule doctor,
Am gasit in sfarsit Colargol !!!
Nasul i l-am curatat mereu (3-4 ori/zi) cu batistuta bebelusului dar de doua zile a inceput sa-i iasa secretii cu sange si imi este teama sa-i mai aspir nasul !

Cu respect,
Stefana L.
0
03-05-2011, ora 12:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca sange curge picatura cu picatura.. tre sa mergeti la ORL.. sa.l vada
daca secretiile sunt putin ros.. nu e nici o problema
datii vit C in siropel de baut
0
03-05-2011, ora 19:59
stefana2007
Nu este medic/terapeut
stefana2007
Buna seara, domnule doctor,
Nu-i curge picaturi de sange ci mai exact acele secretii sunt amestecate cu firisoare de sange.
Dar este normal sa mai tuseasca din cand in cand si sa i se infunde nasul ?

Va multumesc din suflet pentru ceea ce faceti si ca puteti fi alaturi de noi atunci cand, copiii nostri au probleme de sanatate

Cu respect,
Stefana L.
0
04-05-2011, ora 17:03
aliaariana
Nu este medic/terapeut
aliaariana
buna ziua, domnule doctor,
Am un baietel de 3 ani si de 3 saptamani ne confruntam cu niste secretii, in gat, care dau acel harait suparator.
Acum o luna si jumatate a facut o laringita si a fost tratata cu zinat si hemisuccinat, aerosoli cu adrenalina +ser fiz.
La trei saptamani dupa tratament intr-o dimineata copilul a inceput sa tuseasca din nou si avea aceeasi tuse latratoare binecunoscuta, ca si precedenta, dar dupa o sedinta cu aerosoli s-a ameliorat, insa tusea a trecut destul de greu cu o combinatie de siropele(muguri de brad si propolis, eurespal, stodal), oscilo, sinupret, biorhinil, aerius, aerosoli cu solutie salina. Acum are la fel de multe secretii in gat ca si la inceput, iar noaptea se trezeste si tuseste pentru ca se ineaca cu ele. Precizez ca tot de 3 saptamani are rosu in gat, destul de intens (dupa spusele d-nei doctor pediatru), dar fara febra. I-am facut exudat faringian si nazal si au iesit negativ.
Va rog din suflet, sa ma sfatuiti ce sa fac in continuare ca sa scapam de aceste secretii si rosu in gat, rosu in gat pe care-l face destul de des. (ii ofer o alimentatie cat pot de sanatoasa pe baza de fructe, legume, lactate, toate mancarurile preparate in casa si permanent numai miere, in loc de zahar etc. Va multumesc din suflet, si astept, daca puteti, sa-mi dati un raspuns.
0
04-05-2011, ora 17:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar fi bine sa renuntati la fructele citrice si mere ( sunt acre si irita faringele si mucoasa gastrica)
sa continuati aerosolii si tratamentul naturist care il faceti
Nasul trebuie neparat aspirat, chear facut spalaturi nazale inainde de masa si inainte de culcare
0
23-03-2015, ora 13:08
CRISTIANA2010
Nu este medic/terapeut
CRISTIANA2010
Buna ziua, am o fetita de 4 ani si de la varsta de aproape 2 ani de cand merge la cresa au inceput problemele. A inceput cu tuse care a tinut aproape 1 an.Am mers la mai multi doctori si toti spun acelasi lucru, este mai sensibila si nu-i prieste colectivitatea.
de aproape un an am dat peste o Doamna Doctor foarte buna care ne-a rezolvat partial problema, doar ca tot mai tuseste, are secreti in gat si de doua saptamani tuseste mai mult dimineata, tin sa mentionez ca este operata de polipi are IDR-ul facut acum sase luni, radiografii la plamani si nimic, tot tuseste, am facut tot timpul analize si exudate si nu a iesit niciodata nimic.
in momentul de fata facem tratament de imunizare, dar ce ne facem cu tusea care nu ne lasa, de fapt cu secretiile care le acumuleaza si care organizmul nu vrea sa le elimine in totalitate, ducand la tuse.
Va multumesc anticipat!
Cu stima!
0
23-03-2015, ora 21:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ati citit ce am scris pe forum despre
fructele citrice si sucuri?
despre posibil reflux gastro-esofagian..care irita, usuca mucoasa faringeui si duce la tuse???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: