se vindeca anxietatea ? | Forumul Medical ROmedic

se vindeca anxietatea ?

19-12-2017
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna seara, in urma cu 9 luni dupa o interventir
e chirurgicala am facut un fel de depresie postoperatorie..nu mai dormeam, faceam atacuri de panica, anxietate, nu puteam sa ma concentrez la nimic..din fericire in aproximativ 1 luna mi am revenit si mi am reluat toate activitatile ( am luat o jum de anxiar timp de 3 sapt, ult sapt 1 sfert )..de atunci nu am mai avut nicio probl..insa de curand simt cv neliniste, nu f intensa, intr o zi am fost mai nervoasa doar atat..imi e teama sa nu revina acele stari, este posibil sa revina asa din senin? precizez k inainte de interventie nu am avut niciodt probl legate de anxietate..si mai precizez ca la mom prez ma aflu intr o situatie mai solicitanta legata de mutat in casa. daca vreun psiholog imi poate da un sfat ? dr la care am mers in urma cu 9 luni mi a spus ca aceste stari pot reveni doar in sit f stresante nu asa din senin..eu atunci am reactionat asa si din cauza altei interventii esuate inainte (la nas, nu puteam respira ), insa acum sunt ok fizic catusi de cat, nu respir grozav p nas, dar m am obisnuit.
11 comentarii
1
19-12-2017, ora 20:18
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara, starile au revenit pentru ca situatia a revenit si mecanismul se repeta.Pare ca nu stati foarte bine cu gestionarea situatiilor stresante si asta puteti discuta cu un psiholog.
Este probabil ca prima interventie a produs o trauma care revine de cate ori se repeta anumite conditii.
0
19-12-2017, ora 22:01
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună seara!
Rezultate bune se obțin cu ajutorul psihoterapiei cognitiv-comportamentale.
0
21-12-2017, ora 18:01
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
buna, va multumesc pt raspuns..ma gandesc ca daca din cauza operatiei a fost trauma nu ar trebui sa patesc cv asemanator in situatii minim stresante..vad ca a fost o neliniste minora, de vreo 3 zile, p care am reusit sa o gestionez, nu asa intensa cum am patit mai de mult..acum.vad ca sunt ok, daca revin starile, ceea ce nu imi doresc, voi merge din nou la dr..dr mi a spus la mom respectiv ca daca depresia este din cauza unei interventii chirurgicale trece in timp si revine mult mai greu, decat in sit f stresante.o seara buna !
0
09-01-2018, ora 17:40
Psiholog Racheleanu Mioara
Psihologie, Galati
Psiholog Racheleanu Mioara
Buna seara! La fel ca si colegii mei va recomand sa mergeti la un psiholog. Medicamentele ofera solutii pe o perioada scurta, pentru a rezolva situatia aveti nevoie sa cunoasteti radacina starilor anxioase.
1
23-01-2018, ora 23:17
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Va multumesc pt raspunsuri! sunt ok, probabil in situatii mai stresante mai apar diverse simptome..incerc sa mi caut un echilibru si sa-mi gestionez emotiile, multa sanatate !
0
07-02-2018, ora 16:27
Daniel89
Nu este medic/terapeut
Daniel89
Buna ziua! Si eu ma confrunt cu stari da anxietate de 2 ani in uram unei operati de ampenticita care ma dereglat total. Nu mai sunt eu deloc, nu mai sunt persoana puternica vesela si visatoare si mentionez ca am 28 de ani. Imi place foarte mult viata eram mereu in centrul atentiei nu imi lipsea nimic era totul ok pana atunci. Acum nu mai scap de o frica o agitatie un tremur picioarele le simt mii si ma dor muschii, dimineata ma trezesc speriat si la cel mai mic sunet ma trezesc, dorm cu castile de la tel in urechi sa nu mai aud zgomote, sunt irascibil, nervis, melancolic, gantitor la tot felul de prosti paeca nu se mai termina odata cosmarul asta. Am urmat si tratament medicamentos de la psihiatru si nu doar unu cred ca 10 sa vi le enumar: am inceput cu cipralex care nu imi mergea ca baiat, efectin care am mers cu el 8 luni, pharmataz care ma doborat din doua jum, seroqel nu a mers, seroxat care a mers 4 luni pe urma tritico si fevarin care am stat 2 kuni numai intr.un rau la xare doctorul imi spunea sa strag din dinti si pana la urma lam lasat singur, pe urma am luat zyprexa timp de 14 zile sa imi revin cat de cat dupa care am luat zoloft si olanzapina am mers 3 luni si sa terminat si cu astea imi faceau rau, mirtazen la fel am luat o jum de pastila si ma terminat si sa aflu ca este la fel ca pharmatazul, si ultimul a fost prozac ca nu m.ia facut bn nici el. Si pe toata durata asta aveam rivotril seara. Dozele de rivotril tot ke.am jonglat am inceput din prima cu 2 mg la recomandarea doctorului si pe urma am iceput sa scad si cand imi faceau rau ad cresteam din nou rivotrilul si tot asa. Acum nu mai iau rivotril la recomandarea unui neurolog pt ca imi facea rau si inca imi este rau. Acum 3-4 luni au inceput sa ma dor muschii de la picioare ingrozitor si pe zi ce luam rivotril mai rau ma dureau. Acum la rec neuroligului iau xanax 0, 5 dim 0, 25 prans si 0, 5 seara sa mai imi amelioreze reactiile adverse ale rivotrilului. Dar pot sa va spun ca ma trezesc super speriat si agitat si nu stiu ce sa mai fac. Am vb si cu un psiholog dar nu simteam ca ma ajuta. Si pe urma am fost la psihoterapie si tot asa nu simteam ca ma ajuta si doamna aceea m.ia zis ca atata timp cat imi este rau su nu am o stare cat de cat echilibrata oe bn degeaba fac pt ca ajungeam acasa si trebuia sa iau ceva sa ma linistesc. Va rig frumos dati.mi un sfat. Multa sanatate tuturor si Doamne ajuta! Va mulrltumesc!
0
09-02-2018, ora 12:34
georgian321
Nu este medic/terapeut
georgian321
Seamana cu anxietate extrema, in genul celei post-traumatice, am avut si eu o perioada scurta, de 2, 3 saptamani, dupa un soc, pana s a atenuat in forma prezenta. Nu prea ai ce face in starea aia, organismul e in alerta maxima, ssri nu cred sa functioneze la ass ceva, doar doze mari de benzodiazepine, care sa te faca leguma si sa reduca agitatia, dar alea au efecte urate rau dupa in doze mari si pe timp lung, capeti toleranta, dependenta, iar dozele foarte mari te pot imbolnavi direct. Nici psihoterapia, ca nu prea ai cu cine discuta cand omul e inecat in adrenalina si toti hormonii is pe campii. Abia merge cand esti mai ok, dar si atunci trebuie sa fii usor influentabil, psihologul e bun (cazuri rarisime, peste 90% te obosesc cu clisee si inutilitati), iar problema e una rezolvabila.

Ce as face eu intr o situatie de genul daca s ar lungi prea mult? As lasa serviciul si as sta undeva la tara, fara stimuli, cu odihna si natura, sub supravegherea unui psihiatru, sau m as interna intr o institutie pana mi as mai reveni.


Ar trebui sa existe centre unde sa se ofere internare prelungita cu tratament si supraveghere, cu resurse si spatiu. Momentan spitalele sunt pline de oameni sanatosi internati cu spaga, sa iasa la pensie medical, aglomeratie, uneori 2 in pat, de aia cu probleme nu se ocupa nimeni decat daca se agraveaza si da in tulburari grave, cu catatonie, psihoza... Stiu doar eu 3 persoane internate la Sapoca perfect sanatoase, sa poata iesi la pensie.
0
09-02-2018, ora 19:56
Daniel89
Nu este medic/terapeut
Daniel89
Salut Georgian!

Da nu stiu ce sa zic... Am icercat sa vb si cu psiholog si psihoterapeut si mi.au spus k nu este ok dc nu sunt concentrat la sedinte si ca dau banii de pomana. Am sa icerc din nou un tratament de la psihiatru pt ca nu este ok ce se intampla cu mine sa ma redresez putin si pe urma incerc psihoterapia ca am inteles ca ajuta foarte mult. Si cred ca antidepresivele luate de mine nu au fost ce.mi trebuia. Sper ca pana la urma o scot la cap intr.un fel.

Sanatate!
1
09-02-2018, ora 23:45
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna!!! eu am 29 ani.. si eu tot in urma unei interventii chirurgicale am fct un fel de soc, 2 sapt nu am dormit decat f putin, apoi a aparut anxietatea..acum sunt f bn, abia in mom stresante am mai resimtit cv minor dar am incercat sa nu ma stresez, desi exista temerea de recidiva...cum am.reusit sa trec peste ? o sa va povestesc in cateva fraze...cred ca totul pleaca de la anestezie pe langa socul postoperator, pt k anestezia gen afecteaza creierul mai ales daca baga doze mari...luna dupa operatie mi a fost f greu k nu dormeam, eram un fel de zombi, imi venea sa ma urc pe pereti aveam capul amortit..cand m am.dus la psiholog&psihiatru ( lucrau impr) mi a prescris Seroxat p 6 luni urmand sa revin la psiholog...am.avut tarie f mare, m am.documentat, am aflat ca socurile postoperatorii se remit in timp si am luptat sa mi revin..primul obiectiv era sa mi revin cu somnul ( 2 sapt nu am dormit apr deloc, nu mai vedeam bn )..am fct doar 3 sedinte de psihoterapie, nu am continuat pt ca imi cauza stres mai mare sa dau bani dgb..initial mi se parea cv chinuitor si imposibil, credeam.ca nu mai scap...apoi am inceput sa ma incurajez si sa mi distrag atentia, intr o zi mi am spus gata, zilnic faceam.cate cv..mi am facut un calendar pe o foaie A 4 cu chenare in care scriam cat dorm, ce stari am si ce fac...pt ca nu mai faceam nici mancare/curat / nu mai mergeam la munca..am facut plimbari zilnice.. distragerea atentiei prin activitati e cea mai buna varianta de indepartare a gandurilor !! implica te tot timpul in ceva..la inceput pare imposibil dar vei reusi
0
10-02-2018, ora 00:00
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
dupa primele 2 sapt groaznice in care nu dormeam mi am zis gata si asa zombi cum eram mi am stabilit zilnic obiective..am citit cartea Codul Vindecarii in 6 minute de Alex Loyd, se gaseste si online..asa am invatat sa mi identific toate sentimentele negative din interior si sa le inlocuiesc cu iubire si credinta...imi scriam pe caiet din carte sau orice citat ma ajuta pe mine..iubirea invingea teama si gandurile negative...tratamentul cu seroxat nu l-am luat, am vrut sa incerc singura si am reusit fara..dupa 2 sapt la control psihiatrul mi a zis ca nu e nevoie sa l mai iau, nu i venea sa creada diferenta..mi a dat anxiar 3 sapt pt somn si anxiet..apoi am.mai luat eu melatonina 1 luna...treptat mi am.gasit linistea..dar am luptat sa mi construiesc un pod peste un rau, chiar dc puneam doar o pietricica zilnic si nu se vedea mai nimic..nici nu mi am dat seama cand am traversat in partea ceal..e chestie de durata, dar se poate !! trebuie sa depui niste eforturi la inceput, dar vei reusi !!..schimba medicul poate nu ti a prescris tratam corect, nu cred ca le poti schimba asa.
si nu uita, totul vine din interior, din minte !! o.poti controla..citeste cartea, te va ajuta f mult, treptat iti vei gasi linistea..multa sanatate!
0
10-02-2018, ora 16:54
Daniel89
Nu este medic/terapeut
Daniel89
Lilu6

Eu am fost anestziat de la 2:30 dimineata pana la 11si ceva a 2 a zi si tin sa mentionez ca ai eu mam simtit rau prima zi dupa anestezie cand mi.am revenit din amorteala dupa 8 ore si ceva. Cand am iesit din spital la 2 zile ma simteam ametit si acasa la fel. Si ma duce.am zilnic sa.mi schimbe pansamentul si ce ia venit la chirurgul care ma operat sa mai imi dea niste augmentin ca cica avem nevoie. Bun am luat si augmentin de 1000 mg din 10 in 10 ore sa se vindece mai repede. Dar surpriza a fost ca la 4 zile dupa am simtit ca inima mea a zburat din piept si ca eu nu mai sunt pur si simplu. Am incercat la inceput exact cum spui tu dar crede.ma ca pt mine nu este usor. Am vb cu mai multi medici si psihiatrii si neuroligi si mi au spus ca a fost un atac de panica foarte intens sui ca nu trece chiar daca vreau sa il controlez nu reusesc pt ca a fost de intbsitate mare:( si mai mi.au spus ca fiecare atac de panica poate sa fie cu ints foarte redusa asica sa.l suporti si unul foarte intens care este groaznic.

Sanatat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •