se zbate ochiul stang

07-06-2007
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
scriu pe acest forum cu speranta ca cineva ma poate lamuri si pe mine intr-o problema foarte stresanta
7 comentarii
0
07-06-2007, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
este vorba despre mama mea kre are aceasta problema de aproape 1 an.i se zbate ochiul stang in permanenta..a fost la oftalmolog...totul este in limite normale...vreau sa stiu daca aceasta problema tine de oftalmologie sau cumva este ceva neurologic sau altceva.Mama este foarte frustrata din aceasta cauza si nu stim ce sa facem...daca cineva va confruntati cu aceasi dilema sau stiti ceva despre acest lucru va rog inforamati-ma si pe mine.Preciziez ca mama poarta ochelari nu vede la apropiere ///probeleme de sanatate grava nu a avut niciodata are 51 de ani...deci ce ar putea determina aceasta problema ????
0
20-09-2007, ora 00:00
st3ph
Nu este medic/terapeut
st3ph
si mie mi se zbate de vre-o 3 zile...si mi-a spus cineva ca trebuie sa iei:"calciu+magneziu+zinc+seleniu"..si iti va trece...cred
0
16-02-2011, ora 15:09
de3a16
Nu este medic/terapeut
de3a16
am 16 ani si mi-e mi se zbate ochiuk stang de aprox 1-2 sapt maxim la inceput nu mi-am facut probleme dar acum ma cam ingrijorez mi se zbate din ce in ce mai des nu tre zi fara sa mi se zbata e vreo problema?si doar nu port ochelari si niciodata n-am avut probl cu ochii si nici n-am tic sa zici ca de la asta mi s e trage.
0
16-02-2011, ora 15:09
de3a16
Nu este medic/terapeut
de3a16
mie* ma scuzati
0
19-02-2011, ora 09:32
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Am citit mesajele de mai sus si cred ca pot sa spun urmatoarele; pentru fata de 16 ani: se pare ca ar fi vorba despre myokymia pleoapelor ochiului stang; eu am mai vorbit depspre aceasta afectiune ; iti recomand consult ofatmologic complet ( trebuie sa excludem o cauza de iritatie oculara; cicloplegie, poate este nevoie si de o prescriptie optica); investigatii snagvine: HL, VSH, sideremie, calciu ionic, calciu seric total, magneziu; de asemenea, evita consumul de cofeina si produse care contin cofeina( coca-cola, pepsi -cola, etc) ; trebuie sa te odihnesti suficient; sa dormi 8 ore pe noapte; in plus, Magneziu forte cu vitamina B6 -1 cpr pe zi, 14 zile, cura repetata la 3 luni;
La varsta de 51 ani, ne putem gandi si la myokymie, dar intra in discutie spasmul hemifacial( este prezent si in timpul somnului) datorat de cele mai multe ori unei compresii vasculare a nervului VII;se poate asocia si o pareza faciala;Va recomand un angio RMN si consult neurologic; numai bine
0
06-05-2011, ora 21:20
tulip
Nu este medic/terapeut
tulip
Buna seara.
Am si eu nevoie de o parere avizata. De o luna de zile mi se zbate ochiul drept in partea de jos de cateva ori pe zi, zilnic. Din ce cauza poate fi?
Tin sa precizez ca am si miopie.
Dna doctor am citit ca ati spus ceva despre refractie si ciclopegie? Ce inseamna asta?
Eu am inceput sa iau magneziu si calciu cate o pastila pe zi, insa tot se zbate. E nevoie sa iau mai mult?
0
22-05-2011, ora 08:27
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Cicloplegia medicamentoasa este examinarea prin care, in urma administrarii de medicamente cicloplegice ( eu folosesc frecvent 3 picaturi de Tropicamida 1% administrate la interval de 5 minute), se obtine pareza temporare a acomodatiei( dupa Tropicamida 1%, este maxima la 20 de minute dupa ultima picatura si dureaza maxim 6 ore) si se releva valoarea reala a viciului de refractie( dioptrii cu un minus mai mic in cazul miopiei si cu plus in cazul hipermetropiei). Trebuie sa faci si investigatii sangvine; citeste ce am scris mai sus; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Zvâcnirea pleoapelor ochiului - de ce mi se zbate ochiul?
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •