sechele de pe urma rahitismului

02-01-2010
gheorghed
Nu este medic/terapeut
gheorghed
de mic copil mama mea imi dadea lapte si consumam cam 2 litri pe zi iar cand venea vorba de alte tipuri de mancaruri cum ar fi carnea sau alte mancaruri, nu prea mancam.
totul a fost bine pana la varsta de 14 ani cand am inceput sa cresc, am crescut foarte repede am ajuns de la 160 cm la 170 cm intr-un an, si am ajuns cu un stern care iese in afara.
deci sternul e in afara.
va rog ajutati.ma cu sfaturi
multumesc anticipat
am 16 ani
4 comentarii
0
03-01-2010, ora 12:04
gheorghed
Nu este medic/terapeut
gheorghed
piept de porumbel se cheam deformarea
0
06-01-2010, ora 18:18
dr.andreeaj2010
Identitate neconfirmată
dr.andreeaj2010
Problema ta pare sa se numeasca torace in carena adica sternul este proeminent. Deja la 16 ani, daca problema este serioasa asa este si tratamentul. Te asteapta gimnastica medicala si corset pentru evitarea interventiei chirurgicale. Daca sternul este mult iesit in afara atunci se pune problema unei interventii chirurgicale. Incearca sa gasesti un medic ortoped pediatru care sa te consulte si sa vada cat de grava este treaba. Toracele in carena nu are legatura prea mare cu rahitismul (asta daca tu chiar ai avut rahitism, pentru ca e posibil sa nu, rahitismul de obicei lasa alte sechele). Eu una te sfatuiesc sa iei rapid masuri.
0
06-01-2010, ora 21:55
gheorghed
Nu este medic/terapeut
gheorghed
e iesit cu un centimetru.si am inceput sa fac flotari sala
la recomandarea unui pediatru
a zis ca dupa ce se dezvolta muschii nu se mai observa
0
06-01-2010, ora 22:36
dr.andreeaj2010
Identitate neconfirmată
dr.andreeaj2010
un centimetru nu pune probleme serioase, cel mult estetice. Faptul ca mergi la sala este foarte bine cu recomandarea de a evita culturismul pe moment. Nu stiu ce greutate ai pentru inaltimea ta dar e bine ca esti activ fizic. Atentie la alimentatie, est inca in perioada pubertara sau cum s-ar spune "in crestere" asa ca o alimentatie echilibrata ar fi bine. Nu recomand excesul de lactate, suplimente vitaminice sau alte derivate medicamentoase. Cel putin nu pe moment. Succes.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul