sechele de toxoplasmoza oculara

31-05-2009
Ioana-Daniela
Nu este medic/terapeut
Ioana-Daniela
Buna ziua.Cunosc o fetita de 10 ani diagnosticata cu strabism convergent cu ambliopie forte- sechele de toxoplasmoza oculara. Am inteles ca pentru a nu-si pierde vederea se poate efectua o interventie chirurgicala la o clinica din Belgia. Imi poate spune cineva mai multe dspre acest subiect si eventual despre ce clinica este vorba?
Multumesc.
4 comentarii
0
13-06-2010, ora 04:56
lizsalander
Nu este medic/terapeut
lizsalander
buna ziua.Am un baiat de 12 ani ce a fost diagnosticat acum un an cu toxoplasmoza oculara, dupa ani de tratament in tara, neputand stii ce are, am ajuns accidental la un control oftalmologic in spania, unde a fost diagnosticat.Nu inteleg, cum e posibil, ca la nastere si mai ales la 3 luni cand au inceput problemele de sanatate nimeni nu si-a dat seama ce era de fapt, desi s-a pus in discutie si o potentiala infectie cu toxoplasma, sa nu se fi confirmat acest diagnostic!!!!!!atatia ani de incertitudine si atatia ani in care poate nu am facut ceea ce trebuia pentru el!!!acum are si probleme de auz, un retard n.p.m, si as vrea sa stiu, ce evolutie in timp poate avea boala?ce noutati in domeniu se aplica ?exista in medicina alternativa ceva pentru aceasta boala?mi-as dori sa comunic cu persoane care se afla in situatii asemanatoare.Va multumesc!
0
11-10-2010, ora 12:45
serioussam
Nu este medic/terapeut
serioussam
buna ziua
Si noi ne confruntam cu toxoplasmoza congenitala, baiatului meu i-a fost afectata grav vederea ochiului stang. Am inteles ca in momentul de fata medicina nu cunoaste tratament sau operatie de refacere a retinei. Deci vederea ochiului stang e compromisa. Noroc ca ochiul drept e sanatos ca altfel ar fi fost crunt. Din fericire toxoplasmoza nu a afectat si altceva in afara de ochisor, in rest baietelul meu e perfect sanatos, multumesc lui Dumnezeu. I-am facut, acum cativa ani, cand am aflat diagnosticul si un RMN cranian si nu au existat modificari.
In cazul nostru infectia s-a produs intrauterin, deci s-a nascut cu corio-retinita cicatriceala provocata de toxoplasmoza. Acum distrugerea asta a retinei nici nu mai evolueaza nici nu se amelioreaza. E ceva stabil, nemodificabil.
Din cauza ca ochiul stang e mai degraba nevazator, are si un strabism divergent pronuntat. Pt. asta purtam ochelari si facem periodic exercitii de ortoptica, dar nu mi se pare sa-l fi ajutat in vreun fel.
Mi se pare insa ciudat ca baiatul tau, Liszalander, a facut ani de tratament fara a fi diagnosticat corect. Fiul meu a fost vazut de n oftalmologi in tara si vreo 2 in Ungaria si toti au pus acelasi diagnostic, din prima. Cica e f. usor de diagnosticat o corio-retinita cicatriceala toxoplasmica. Cand a fost diagnosticat, avea 1 an, am facut analize si investigatii complexe la un spital pediatric si timp de 1 an intreg a urmat un tratament cu daraprim (pirimetamina) pt. a preintampina ca toxoplasmoza sa afecteze si altceva in corp.
Cam asta am facut noi, continuam sa facem controale periodice la oftalmologie si de sange pt. a verifica indicii toxoplasmici.
0
12-10-2010, ora 04:53
lizsalander
Nu este medic/terapeut
lizsalander
Buna ziua!cred ca nu m-am facut bine inteleasa, acum sper sa reusesc.In niciun moment nu s-a pus problema unei afectiuni oftalmologice, fie ea si o sechela in urma toxoplasmozei.In 1997, ca diagnostic diferential a ceea ce atunci copilul avea, un sindrom febril prelungit, i s-au facut si analizele ptr toxoplasmoza si au iesit negative!!!!!!!Avand multe alte probleme de sanatate a fost aproape imposibil sa ne dam seama si de faptul ca nu vedea bine, asta pana cand a mers la scoala, iar acum un an aproape 2, am mers la oftalmolog si au descoperit aici in Spania, ca are pe ambele retine cicatricele tipice si ireversibile de toxoplasma.Vede cu fiecare ochi un 10%, acum cateva zile, am fost la control si ei spun ca de fiecare data cand organismul scade in anticorpi, parazitul se poate reactiva si ca ex riscul unei alte infectii, desi se intampla fff rar.Asa ca, teama si situatia pe care o traim ne fac sa speram ca poate candva, intr-o zi, in viitorul nu prea indepartat, se va descoperi ceva si pentru acesti copii!In momentul de fata se cerceteaza, au incercat transplant de retina, dar nu s-a reusit, nu ex tratament, dar sper sa ne ajute dzeu si sa se intample o minune!Va doresc toate cele bune si daca auziti de ceva nou, lasati un comentariu pe aici!Va asigur de acelasi lucru din partea mea!Un gand bun de departe.
0
12-10-2010, ora 10:02
serioussam
Nu este medic/terapeut
serioussam
Buna ziua din nou,
Acum am inteles Liszalander, la voi toxoplasmoza a fost dobandita probabil cand baiatul avea si alte probleme de sanatate si cum imunitatea era scazuta infectia asta l-a afectat. Ca in mod normal e asimptomatica, ca doar se zice ca vreo 70% din populatia globului e purtatoare. Si eu sunt purtatoare asimptomatica.
Si eu am trait o vreme in teroarea psihica sa nu cumva sa se reactiveze infectia, am facut eforturi s-o depasesc ca atfel o luam razna si nu ma mai puteam bucura de nimic in viata. Si la fel ca tine, ma gandesc ca micutii nostri au viata inainte si ca medicina evolueaza.
Noutati gasite de mine pe net:
http://www.descopera.ro/dnews/6260413-o-retina-artificiala-din-celule-stem-embrionale
sau:
http://news.sky.com/skynews/Home/UK-News/Macular-Degeneration-New-Procedure-Allows-Blind-Man-Nigel-Cook-To-Drive-Again/Article/200905315284923?lpos=UK_News_First_Home_Article_Teaser_Region_1lid=ARTICLE_15284923_Macular_Degeneration%3A_New_Procedure_Allows_Blind_Man_Nigel_Cook_To_Drive_Again

In al 2-lea link desi e vorba de degenerescenta maculara, am avut senzatia ca se cam aseamana la efecte cu corio-retinita, asa ca am luat chiar legatura cu Optegra Eye Hospital din Marea Britanie, dar ziceau ca nu trateaza copii.
Multa sanatate va dorim!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: