Sechele fractura epifiza distala radius cominutiva, cu deplasare, tratata conservator

18-06-2015
isabel30061964
Nu este medic/terapeut
isabel30061964
Buna ziua,
Am 51 de ani si in ianuarie 2015 am suferit o fractura de epifiza distala radius drept, cominutiva, cu deplasare. Avand o situatie delicata, nu m-am putut opera. Mi s-a pus mana in ghips 6 saptamani, fara indicatia de a repeta radiografia, fara control si sa-mi scot singura ghipsul. Am ramas fara extensie, cu flexie incat abia pot tine pixul, cu fragmentele telescopate si cu dureri permanente atroce. Acum am o cadere nervoasa puternica. Situatia mea ramane delicata, mama este in faza terminala de dementa, o ingrijesc la pat, nu avem alte rude, nu are cine ma inlocui.
Intrebarea mea este : ce se mai poate face dupa moartea mamei, pentru mana mea ? Nu imi voi putea castiga existenta. Nu pot trai dorind moartea mamei.
Va multumesc mult, daca imi puteti raspunde. Aici sunt invizibila pentru toata lumea.
6 comentarii
0
18-06-2015, ora 18:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Teoretic situatia poate fi oarecum schimbata printr-o interventie deosebit de delicata, practicata de un ortoped dedicat Chirurgiei mainii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-06-2015, ora 19:06
isabel30061964
Nu este medic/terapeut
isabel30061964
Va multumesc mult pentru promptitudine, raspunsul dumneavoastra, desi vag, imi da o oarecare speranta.
Cu toata stima, Isabelle Gutu
0
18-06-2015, ora 19:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Interventia este deosebit de delicata, fiind vorba despre o fractura articulara veche, neglijata si consolidata vicios.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-06-2015, ora 15:53
CosminIN
Nu este medic/terapeut
CosminIN
Buna ziua!
Am 27 de ani, iar in luna ianuarie am suferit un accident si mi-am fracturat ambele maini.
Am fost operat si mi-au fost introduse placute T fixate cu suruburi in antebrat. Diagnosticul la externare a fost fractura cominutiva bilaterala extremitati distale radius.
As dori sa stiu daca este necesara extragerea placutelor si care ar fi dezavantajele ramanerii lor in corp.
Precizez ca m-am recuparat bine si nu am dureri.
Va multumesc anticipat
0
21-06-2015, ora 16:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde, evident, de tipul acestor materiale metalice.
Principial, daca este vorba despre diafiza oaselor antebratului, mentinerea placilor metalice scade rezistenta mecanica a oaselor.
Exista, de asemenea, imposibilitatea practicarii unui examen RMN.
Teoretic placile ar trebui extrase, mai ales daca nu sunt confectionate din Titan.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-09-2015, ora 21:01
gabipop
Nu este medic/terapeut
gabipop
As vrea sa stiu dava v-a mai revenit mana.Am si eu mana rupta si vreau sa stiu daca-si mai revine cu timpul.Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul