Secretie anormala

21-04-2016
Didix
Nu este medic/terapeut
Didix
Buna seara! De vreo 2-3 luni am observat o scurgere vag**ala neobisnuita de culoare albicioasa, uneori cremoasa, alteori branzoasa care se poate observa pe organul genital al partenerului dupa contact se*ual, dar si pe lenjeria mea intima. Tin sa precizez ca are un miros usor neplacut, cateodata mai accentuat. Alte simptome nu sunt, insa e neplacut din punct de vedere se*ual pentru partener. As dori sa stiu daca este candidoza sau vag**ita bacteriana și ce tratament as putea urma... Sunt intr-o mare dilema avand in vedere ca nu pot ajunge la medicul ginecolog din cauza lipsei de timp.
2 comentarii
0
22-04-2016, ora 14:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se face test secretie, ~ 40 lei, la ginecolog (la stat) ca sa vedeti ce e.
La particular in general se cere si pretul testului de secretie si pretul consultatiei. Ajung cam la 200 lei impreuna.
In functie de diagnostic cereti tratament pt dv si separat tratament pentru partener.
Partenerul are si el infectia chiar daca nu are simptome. Este doar purtator.
Se face tratamentul concomitent fara intretinerea de relatii sexuale in timpul tratamentului si 3 zile de la terminarea lui, recomanda unii medici.

Infectiile netratate duc pe termen lung la infertilitate si la barbati si la femei sau rani pe colul uterin la femei.

Vedeti pe Youtube filmul Sexul in afara casatoriei are un pret, 500.000 vizualizari, care prezinta bolile cu transmitere sexuala pe care le puteti contacta si modul prin care se contacteaza (contact sexual sau doar petting). Durata. Tratament. Ce boli se iau cu prezervativ. Ce boli se iau fara prezervativ. Etc. Cu alte cuvinte cunostinte bazice pe care trebuie sa le stie orice tanar care se gandeste sa inceapa viata sexuala.
0
25-04-2016, ora 16:16
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Este recomandat un examen de secretie si sa nu va tratati fara a avea rezultatul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: