Secretie vaginala anormala?

30-06-2013
29andreea
Nu este medic/terapeut
29andreea
Buna!Sunt noua pe aici si v-as multumi tare mult daca ati putea sa ma ajutati.
Am 18 ani si mi-am inceput de curand viata sexuala.Ciclul menstrual il am regulat, venind in fiecare 20 al lunii.
Pe 19 iunie am intretinut contact neprotejat cu prietenul(partial), la final folosind prezervativul.Menstruatia mi-a venit si a decurs normal, de pe 20 pana pe 24.Fiind o persoana destul de paranoica, mi-am facut un test de sarcina pe 27, chiar daca nu trecusera 14 zile si mi-a venit menstruatia(a iesit negativ).Problema mea este ca sanii mi-au cam crescut si sunt mai moi iar de 2 zile prezint o secretie cam ciudata: galbui -maronie, maronie, sau chiar rozalie, dar intr-o cantitate foarte mica.Pot fi insarcinata?Sau pot avea o infectie, sau sa fi racit?Sau poate fi si de la ovulatie?
Imi cer scuze ca insist cu aceasta intrebare, dar observ ca sunt vizitatori, dar niciun raspuns:(..
Va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
30-06-2013, ora 22:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu se poate pune un diagnostic doar dintr-o descriere de acest gen.
Trebuie facut examenul ginecologic si testul secretiei, sa vedeti daca nu ati facut vreo infectie.
Intrebati cate partenere sexuale a avut inainte partenerul.
De insarcinata, nu sunteti din moment ce v-a venit menstruatia.
0
30-06-2013, ora 22:31
29andreea
Nu este medic/terapeut
29andreea
era virgin inainte.si eu, de asemena.Multumesc pt raspuns!
0
01-07-2013, ora 10:22
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Cel mai probabil esti la ovulatie si se mai intampla ca dupa prima data sa ai diverse dereglari hormonale, insa insarcinata nu esti. Unele femei au mici sangerari in timpul ovulatiei.
Daca aceste scurgeri inceteaza in urmatoarele zile, atunci esti OK si e vorba despre ovulatie. Daca continua atunci sa mergi la medic desi nu cred ca e cazul.
0
01-07-2013, ora 12:00
29andreea
Nu este medic/terapeut
29andreea
Multumesc enorm, Otilia!Nu ai habar cat m-a linistit raspunsul tau...
Si cresterea aceasta a sanilor si faptul ca sunt putin mai moi, poate fi de asemenea de la ovulatie sau de la vreo dereglare hormonala?
0
02-07-2013, ora 11:05
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Sanii de regula isi modifica marimea in timpul unui ciclu menstrual, de regula sunt mai mari si mai tari incepand cu 7 zile inaintea datei menstruatiei insa se poate intampla si mai devreme.
Dupa menstruatie in primele 14 zile sunt moi si mai mici in dimensiune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: