secretii din nas in gat

19-08-2015
dria
Nu este medic/terapeut
dria
Buna seara,
Acum trei luni m-am operat la un dinte sus stanga, aveam un granulom dentar care perforase sinusul. Am avut dureri incredibile de ureche si cap, fata ft umflata. Am avut si aditia de os. Dupa aditia de os, au aparut durerile. Am tinut tratamwnt cu augumentin, insa nu le-am luat cum trebuie, am sărit cateva pastile. 5 zile trebuia. La doua saptamani mi-au aparut aceste minunate secretii din nas in gat, ft vascose si galbene la inceput. Pe parcurs au devenit mai albe, insa tot aveau un miros ciudat. Din spatele nasului in gat, avand si o instructie nazala. Testele alergice au iesit ok, leucocitele destul de scazute. Si la analizele de boli infectioase mi-a iesit ca am avut virusul estbein barr (sper ca am scris corect), unul pozitiv, unul negativ. Acum tin tratament cu amokiclav 1 gr, sinupret, rinopanteina si apa de mare pt nas. Este de la operatia de la dinte sau este o formă de virus? Dupa doua zile de antibiotic au devenit mai apoase si mai dese, parca se dreneaza acolo, respir un pic mai bine. Asa a si aparut - ca o raceala initial. De precizat că la Ct nu a iesit sinuzita, am avut un reflux gastronomie esofagian pe care il tratez. Problema este ca imi irita faringele si parca înghit cu dificultate. Sapt asta ies si exudatele, faringian si nazal. Si in cat timp isi face total antibioticul? Nasul este iritat si coarnele mărite si rosii. Multumesc si sper sa ma ajutati cu un raspuns.
11 comentarii
0
24-08-2015, ora 08:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
interventia la dinte a fost facuta incomplet
dupa asa gen de infectiis e face interventia la maxilo-facial cu curatarea si sinusului maxila
cred ca acum este sinuzita maxilara odontogena
este necesar consult la Maxilo-facial
0
25-08-2015, ora 21:21
dria
Nu este medic/terapeut
dria
Am facut o tomografie computerizată pentru zona respectiva. Sinusurile maxilare sunt curate, operatia a reusit, osul perfect integrat, fara imflamatie nimic. Pe Ct nu a iesit sinuzita. Atunci ma durut urechea ft mult, ureche care este infundata de cateva luni, doar pe partea stanga, a ai tinuit de cateva ori. Am luat ca si medicamente sulfadeina, pt durere, augumentin si cam atat dupa operatia la dinti. Augwntin cam 10 zile legate. Inainte am tinut tratament doua luni cu nexium pt reflux. Am avut hipersalivatie la un moment dat si am tinut tratament cu sulfacrat, Gastrofait. La scurt timp a aparut asta, aproximativ două saptamani dupa investigatia stomatologica. Dupa doua luni cu tot felul de picaturi, am tinut tratament cu rinopanteina, apa de mare si antibiotic or ca era mari si mirosea ciudat, 7 zile, 1 gram augumentin si aerius. Este posibil sa fie o rinita mwdicamentoasa de la ceva? Sau ce este ? Simt o presiune la frunte sus si am so racit in pic. De precizat ca stau in aer conditionat. Nu inteleg de ce nu mai imi trece. Refluxul are vreo legatura? Nu mai simt ragaiala aia de la reflux so secretia vine din spatele nasului. Mi-am iritat faringele si gatul. deja tine de trei luni aproape, antibiotic nu mai iau, doar apa de mare si rinopanteina. Corticozoizii sunt indicati sau ce tratament pot face in acest sens? Multumesc mult, sper sa ma puteti ajuta.
0
25-08-2015, ora 21:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa recomand ceva
trebuei sa stiu ce aveti
din cele descrise nu e clar
1 cititi ce am scris despre refluxul gastro-esofagian..s cum afecteaza faringele
2 faceti o endoscopie nzala sa se vada pana in rinofaringe de unde vin acele secretii
din nas sau se formeaza in rinofaringe
0
28-08-2015, ora 16:18
dria
Nu este medic/terapeut
dria
Buna seara domnul doctor! Doctorita Orl nu stie exact de unde este problema. Ct curat- fara sinuzita. Tomografie computerizată curata la lucrarea dentara. Am tinut in astea trei luni tratwmt cu antibiotic, picaturi, vitamina A, apa de mare -nici un rezultat clar. Singurul tratament pe care nu l-am tinut a fost pt reflux
Nu a vrut sa imi faca endoscopie pe motiv că nu e nevoie daca pe CT nu se vede sinuzita. Ma trimis la medic homeopat. De exemplu astazi la pranz am mancat o salata cu ton, pâine prajita si feta, otet si ulei de masline si parca aveam mai abundente secretiile pe gat si am avut si o durere puternica in capul pieptului. Pana sa apara secretiile astea m-am operat la sinus si am avut o hipersalivatie. Atunci tineam tratamwmt cu gastrofait. La scurt timp a aparaut aceasta secretie. Adevarul este ca nu consum multe lichide. Am secretiile astea de trei luni, chiar nu mai suport. Sa iau iar nexium sau gastrofait?
0
28-08-2015, ora 16:19
dria
Nu este medic/terapeut
dria
De mentionat ca mi-a reaparut si candidoza si nici nu beau multa apa deoarece ma deranjează aceste secretii costante. A fost o perioada cd acuipam o Secretie galbenă din gat. Poate este de la tigari...
0
02-09-2015, ora 11:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ati citit ce ma mai postat pe forum???
un explic destul de clar si insistent ca NU aveti voie cu otet, lamai si alte prostii de acest gen???
0
02-09-2015, ora 12:50
dria
Nu este medic/terapeut
dria
Buna ziua si imi cer scuze domnule doctor. Am inteles ca nu am voie otet si se pare ca si tonul nu imi pica ft bine. Am inceput un tratament pt nas pt aceasta rinoree posterioara cu picaturi antibiotice Ceflox parca si Dymista un corticozoid nazal deoarece am mucoasa nazala ft rosie si imflamata si nasul infundat si uscat. Mi-a dat si Tantum spray nazal pt uscaiunea si curatarea nasului si ser fiziologic. medicul de gastro a confirmat ca secretiile care vin din gat galbui sunt de la bila si cele gen spuma sunt de fapt acid si a sugerat sa iau nexium. Ma simt destul de ciudat de la Nexium si vroiam sa va intreg daca stiti un remediu naturist pt reflux. Tinand cont ca inghit greu pastile si am gatul iritata poate stiti ceva gen pudra sau plicuri, sa pot dizolva in apa.Am citit pe forum ca trebuie sa evit prajelile, cafeaua, muraturile, otetul si citricile.
Mi-ar fi de ajutor si opinia dumneavoastra.
Va multumesc pt raspuns si inca o data scuze daca m-am exprimat gresit.
0
02-09-2015, ora 13:41
dria
Nu este medic/terapeut
dria
Rezultatul de la CT

Planseul osos al recesului alveolar al sinusului maxilar stang este perforat pe 3-4mm la nivelul alveolei edentate a premolarului II, dar nu se regaseste reactie inflamatorie, ingrosare de mucoasa adiacent intrasinusal sau retentie fluida asociata. In rest, planseul alveolar este integru. Hiatus semilunar liber, bilateral. Sinusuri paranazale anterioare si posterioare, precum si cavitati otomastoidiene, normal pneumatizate si aerate. Mica deviatie de sept catre dreapta posteroinferior, fara contact septo-turbionar. Cornete nazale normal conformate. Fara alte elemente obstructive in fosele si meaturile nazale. Concluzii: -Planseul osos al recesului alveolar al sinusului maxilar stang este perforat pe 3-4 mm la nivelul alveolei edentate a premolarului II, dar nu se regaseste reactie inflamatorie intrasinusal adiacen.
0
04-09-2015, ora 20:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trebuie sa vada un medic de la Maxilo-facial.. cavitatea bucala si acest rezultat CT
2 in rest am scris pe forum multe postari unde excplic care este regimul corect alimentar
0
11-10-2015, ora 15:55
fabyo
Nu este medic/terapeut
fabyo
Buna ziua de 2 ani am o tuse nu mai scap am fost mi am luat proba din nas si mi a gasit stfilococus aureus tin sa mentionez numai cand e frig si mananc dulce si tusesc numai ziua si am mult scuipat in git
0
12-10-2015, ora 09:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si tusea..si prezenta acelui microb..sunt doar urmarile unei probleme neglijate a nivelul tractului digestiv... care afecteaza direc si indirect calitatea mucoaselor nas, faringe, traheo-bronhice
1.Citeste ce am scris pe forum despre
refluxul gastro-esofagian
MUCUS si alimentele producatoare de mucus
2. faci consult ORL, pneumo-ftizio si gastrologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îmi curge apă din nas
  •