secretii nazale

20-02-2013
rodvoda
Nu este medic/terapeut
rodvoda
buna ziua,
Am in gat niste secretii nazale pe care le simt in gat motiv pentru care am mereu tendinta sa-mi trag nasul ca rup din secretii, si cred ca am si iritat mucoasa. Am pus nazomer multa vreme cu vit.A am luat paracetamol sinus si preparat farmaceutic cu antihistaminic si alte 2 ingrediente dar degeaba.
Insa am observat ca de cand iau xizal infllamatia mucoasei a cedat si secretiile s-au mai redus adica nu mai simt nevoia sa-mi trag decat foarte rar nasul.insa nu au cedat definitiv. Secretiile sunt transparente niciodata galbene.
Cateodata simt o apasare pe urche in interior mai ales pe partea dreapta care cedeaza dar revine
Acum patru ani am facut tratement cu xizal 1 luna pentru o eruptie pe piele si mi-a trecut.
Intrebarea mea este: poate fi cumva o alergie nazala si daca da. ce alte masuri trebuie sa mai iau, si ce sfaturi mai aceti pentru mine? Trebuie sa renunt la fumat?
In februarie 2010 mi-am scos amigdalele la Craiova care de un an de zile se inflamau in fiecare luna.
In septembrie 2010 m-am operat de cornete nazale la Hociota in Bucuresti deviatie de sept si amigdala nazala: iar cand m-am dus la control am specificat doctorului ca simt aceste secretii dar tratamentul a fost nazomer cu vit A. Apoi alt medic mi-a dat acel preparat farmaceutic, xizal si un preparat pentru gat cu iod
E posibil sa fiu nevoita sa iau continuu xizal?
1 comentarii
0
21-02-2013, ora 09:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e bine sa intelegi ca Alergiea.. este o stare generalizata a organismului..si nu tine de nas..sau bronhii
dar poti face si rinita alergica si astm
pe forum gasesti perea personala despre cum trebuie sa schimbi modul de viata si de alimentatie
cum trebuei sa faci cure de detoxifiere sa eliminni toxinele si potentialii alergeni din organism
NUmai cu tartament Local nazal..NU rezolvi probelma
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îmi curge apă din nas
  •