secretii nazale verzi

03-12-2012
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
Buna ziua.
Baietelul meu de 1 an si 7 luni este racit. a avut rosu in gat si febra slaba 3 zile. I-am dat ibalgin si i-am facut aerosoli cu ser si musetel (1ml si un ml din fiecare). Nu mai face febra, secretiile nazale pareau sa dispara si acum dintr-o data au devenit verzi. Este acesta un semn ca trebuie sa ii pun ceva mai puternic in nas, ceva cu antibiotic sau doar trebuie sa continui cu aerosolii cu ser si musetel? Deci sunt secretiile verzio un indiciu ca trebuie antibiotic? Si daca da ce as putea sa ii dau la aceasta varsta.(mentionez ca starea copilului in rest este buna, nu mai face febra dar nasul nu se mai termina ca sa zic asa).

Si alta intrebare- pot sa ii dau eventual aerius pentru uscarea nasului? Ce imi recomandati in plus fata de ceea ce fac deja?

Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
03-12-2012, ora 21:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. e bine sa stiti... ca la aceadta varsta..Febra... se considera de la 38 de grade in sus.
2 febra... este o reactie de aparare a organismului, benefica, cu temperatura ridicata organismul omoara virusii si microbii care ajung in corp... asa functioneaza sistemul imunitar
in concluzie
a scade febra cand e 37. e o gresala enorma, dati peste cap functionalitatea sistemului imunitar..
3. secretiile... si ele sunt o cale de a arunca din organism..microbii distrusi
e suficient de aspirat nasul, de facut inhalatii, aerosoli..pana la vindecare
4 personal nu consider ca e cazul de aerius si antibiotic
0
07-12-2012, ora 20:09
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
Bun, am tot facut aerosoli cu ser si musetel, nu mai facem febra in schimb putinele secretii din nas care coboara in gat pe timpul somnului dau o tuse foarte chinuitoare care nu ne lasa sa dormim. Ba noaptea trecuta a si vomitat de la tuse. Am folosit pt tuse koflet. Pe timpul zilei e cat de cat ok dar la somn... Putem adauga in aparatul de aerosoli pe langa musetel si ser si ceva care sa calmeze tusea? si daca da, ce am putea adauga?(tusea este seaca).

Si alta intrebare tot legata de aceasta raceala- ce facem cu baia pe timpul racelii? e recomandata sau nu(copilul nu are febra si e vioi altfel). Din ce constatam noi la baie- dupa baie totul e perfect se desfunda nasul si toata starea de bine care vine dupa baie o stim... Dar dimineata e ca si cum se intoarce raceala- stranuturi, curge nasul si mai tare, ca si cum baia ar fi stricat. Deci cum e cu aceasta baie pe timpul racelii?

Va multumesc pentru raspunsuri.
0
08-12-2012, ora 17:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tusea din cauza secretiilor din rinofaringe se combate cu aerosoli cu Acc...
spalaturi nazale inainte de somn..., aromoterapie in camera care doarme cu ulei volatil eucalipt si portocala
cat despre baie... nu... nu se face baie 5_7 zile dupa ultima zi cu febra
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îmi curge apă din nas
  •