secretii urat mirositoare dupa operatia de deviatie de sept | Forumul Medical ROmedic

secretii urat mirositoare dupa operatia de deviatie de sept

25-05-2011
GYULYA84
Nu este medic/terapeut
GYULYA84
Buna ziua,
la doua saptamani dupa operatia de deviatie de sept si ardere a cornetelor, secretiile nazale au capatat un miros neplacut si am senzatia ca s-ar scurge pe gat. Sunt vascoase si o culoare galben inchis cu maroniu. Nu am ajuns inca la medic. Dupa operatie am folosit o crema preparata in farmacie dupa reteta primita de la medic. Ce s-a intamplat de a aparut mirosul neplacut? Va multumesc.
14 comentarii
0
25-05-2011, ora 16:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nasul trebuie spalat cu ceai de musetel cald.. ca sa elimini acele secretii
0
25-05-2011, ora 20:10
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
Nu prea mai inteleg care este specializarea dvs. aveti vreun frate geaman, doctor de PICIOARE SI GLEZNE?
0
25-05-2011, ora 20:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt ORL
si frate geman nu am
Unde ati gasit un medic care seamana cu mine?
0
27-05-2011, ora 11:36
GYULYA84
Nu este medic/terapeut
GYULYA84
Sunt normale aceste secretii dupa operatie? Ele si-au schimbat consistenta in timp.Imi simt nasul infundat exact ca si inainte de operatie. In plus am si un miros neplacut. Rinita sau sinuzita ar trebui sa dispara dupa operatia de deviatie de sept si arderea cornetelor sau mai trebuie urmat alt tratament? Precizez ca la analizele de laborator facute inainte de operatie mi-a iesit si un pneumococ care era sensibil la multe antibiotice. Am urmat un tratament dar nu am refaut analiza deoarece secretiile nu s-au oprit. Ce ar trebui sa fac ca sa nu imi mai am aceste secretii ca nu mai pot! le am de aproape un an.
0
27-05-2011, ora 11:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa orice interventie chirurgicala este normal sa se mearga la control la medicul care tea operat pana la vindecarea completa.
cat despre secretii.. e normal ca un organizm sa elimine toxinele, radicalii liberi..s.a reziduri afara.
in caz ca nu se dreneaza bine prin intestin sau rinichi.. organizmul cauta alte cai.. pielea si mucoasele
0
27-05-2011, ora 12:42
GYULYA84
Nu este medic/terapeut
GYULYA84
La control am fost de vreo 3 ori penstru aspiratii la medicul care m-a operat si inca de vreo 3 ori la un alt medic si totul era ok, dar mirosul neplacut a aparut marti si abia azi ajung la medic. am fost si la farmacie si mi s-a recomandat sa spal nasul cu ser fiziologic si sa pun vitamina A. si e un pic mai bine. Dar nu a disparut mirosul in totalitate. Azi am exact 3 saptamani de la operatie. Dar cat timp mai am secretii ca nu le mai suport. Ma dispera.
0
29-05-2011, ora 20:41
GYULYA84
Nu este medic/terapeut
GYULYA84
Am fost la medic si totul e ok. mi-a spus ca pana la doua luni dureaza vindecarea, timp in care pot avea astfel de secretii.
0
19-12-2011, ora 13:07
GYULYA84
Nu este medic/terapeut
GYULYA84
Buna ziua. De la operatia de deviatie de sept si arderea cornetelor au trecut 6 luni, dar secretiile au reaparut si respir iarasi greu. Acum simt o presiune in in cap si ma dor urechile. Ce tratament sa iau? Va rog sa ma ajutati!
Precizez ca simt aceste secretii in spatele nasului parca ar fi in mijlocul capului si le elimin foarte greu. De multe ori trebuie sa imi pun ser filziologic in nas, dar dupa ce suflu nasul cu putere ma dor urechile, ca altfel nu ies aceste secretii. Va multumesc
0
20-12-2011, ora 07:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.Regiunea descrisa cu secretiile este Rinofaringele !!!!
trebuie de facut un consult ORL.. ENDOSCOPIC.. unde se vede foarte bine tot
2. trebuie facut si un consult la gastrologie.. tentru simplu motiv ca o problema de digestie duce la absorbtie difocila
a vitaminelor ( A, E ) care raspund de calitatea mucoaselor
3 citeste pe google despre MUCUS.. si scoti din alimentatie toatte produsele alimentare producatoare de mucus
0
11-01-2012, ora 22:33
catak05
Nu este medic/terapeut
catak05
vreau sa fac operatia de deviatie de sept la spitalul militari din galati la doctor sorin coanda cristian.cunoaste cineva?
0
16-01-2012, ora 12:04
GYULYA84
Nu este medic/terapeut
GYULYA84
Buna ziua,
Am fost la control si medicul Orl la care am mers mi-a recomandat ca si dvs un control la stomac pt helicobacter pylori si reflux gastro-esofagian. Am facut aceste anlize si mi s-a zis ca nu sunt din cauza stomacului acele secretii. Inre timp am folosit aerinaze, sinupret, biorinil, marimer. De la sinupret ma simt cel mai bine. Acum ce ma sfatuiti sa fac deoarece secretiile mele sunt prezente inca, iar de la craciun cand am racit au si o culoare galbena.
Va multumesc din suflet pentru sprijin.
0
16-01-2012, ora 16:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa citesti despre produsele alimentare producatoare de mucus si sa le excluzi din alimentatie
local inhalatii, spalaturi nazale, gargara
sinupretul cate 2 la 8 ore 2 saptamani pe luna
celelalte 2 saptamani Echinacee si coenzima Q 10
0
16-01-2012, ora 17:32
GYULYA84
Nu este medic/terapeut
GYULYA84
Va multumesc din suflet pentru raspuns.
0
19-10-2020, ora 14:21
AnamariaDe
Nu este medic/terapeut
AnamariaDe
Buna ! Ai găsit o rezolvare la problema ta ? Și eu sunt in aceeași situație! Mersi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: