secretii vaginale dupa montarea steriletului

12-04-2011
bibo
Nu este medic/terapeut
bibo
Doresc sa stiu daca sunt normale secretiile maronii la 10 zile dupa montarea steriletului, cat si durerile de burta ca si durerile de la menstruatie.
Mentionez ca am avut sterilet aproape 5 ani dupa care l-am scos, am facut toate testele (Papanicolau si secretii vaginale) si a rezultat ca am candidoza si streptococcus agalactie (grup B), am facut tratament cu Ofloxacin si Canesten apoi mi s-a montat alt sterilet.Pe acesta nu l-a suportat organismul si a trebuit sa-l scot si sa pun altul de acelasi fel(Copper T 380A ).Acum dupa osaptamana au aparut scurgerile astea maro si dureri de burta suportabile, dar vreau sa stiu daca ar trebui sa fac tratament sau sa scot iar steriletul?
9 comentarii
0
12-04-2011, ora 21:05
inna22
Nu este medic/terapeut
inna22
Buna seara...am o prolema f grava si v as fi recunoscatoare din tot sufletul daca o sa mi raspundeti la mesaj..cu aproximativ jumatate de an in urma m am inecat cu o bucatica de sunca...si am simtit k s a dus rau pe gat..si de aici au aprut toate problemele..in legatura cu respiratia..mi am facut o serie de analize ptr inima, plamni, am fost la ORL si nimic..toate analizele mi au iesit bine..dar problema mea continua..o doamna doctor mi a propus sa mi fac RMN_ul dar am refuzat din motiv ca sunt claustrofoba...apa si mancarea imi refluiau pur si simplu pe nas..nu tot timpu dar odata la cateva zile..cu timpul problema s a mai ameliorat..insa acum e mai grav..acum 2 zile am incercat sa beau o pastila de raceala, deoarece sunt putin racita..si in loc sa o inghit normal, nu stiu cum sa explic mi a luat o in sus spre nas, dar a ramas blocata undeva acolo...o senzatie f greu de suportat, acum pastila s a dizolvat si mi a trecut, insa m am tot fortat sa o scot afara si cred k mai rau mi am facut, , , deoarece a aparut alta problema dinspre stomac spre esofag simt cum urca un gol de aer..si trebe neaparat sa ragai ca sa fie bine...chiar nu stiu ce sa fac va rog din suflet sa mi dati un sfat.Va multumesc
0
12-04-2011, ora 21:29
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
pana va intra pe forum un medic ca sa-ti recomande ceva serios, iata o propunere "babesca" :

fa-ti mamaliga(nu prea tare..mai subtire..sau cum poti s-o mananci) si consum-o incet, cu lingurita..

daca vei reusi-fara probleme- continua si vezi rezultatul...DACA..NU, lasa sa vezi ce-ti scriu, medicii sau cineva din propria experienta.

Iti doresc sanatate si s-auzim de bine.

O seara buna.
0
12-04-2011, ora 21:38
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
precizare:

raspunsul era pt...inna22
0
13-04-2011, ora 10:30
GeoArb
Nu este medic/terapeut
GeoArb
buna ziua.sunt operat de 8 luni de zile de pancreatita acuta necrotica hemoragica op ( multiple necretomii cu laparostomie temporara)..ce regim alimentar ar trebui sa urmez si ce mancaruri nu trebuie sa mananc?
0
13-04-2011, ora 11:38
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
pentru bibo
Orice sterilet montat are o perioada de adaptare care dureaza pana la cateva luni, in care sunt posibile dureri menstruale, scurgeri maronii, cu sange, s.a. atat inainte cat si dupa ciclu. Deasemenea pot aparea si scurgeri albicioase (candida sau altceva), deoarece acele 2 fire - mustacioare ramase pe lungimea uterului nu permit eliminarea totala (100%) a sangelui SI pot provoca mici dereglari ale florei din vagin. Chiar si tratate, acestea pot reaparea..
0
13-04-2011, ora 13:01
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Pt. geoarb

pana intra pe forum un medic sa-ti recomande ceva, ai 2 variante:

- sa mergi sau sa dai tel.medicului care te-a operat..desi.. NU E PREA TARZIU??, , , oricum au trecut 8 luni??nu, ?

- sa intri pe Google si sa scrii diagnosticul si langa el, "alimente permise si interzise"..si vei afla raspunsul.

Iti doresc sanatate si s-auzim de bine.
o zi buna.
0
13-04-2011, ora 13:42
GeoArb
Nu este medic/terapeut
GeoArb
ptr. d-na lucia Tm.va multumesc ptr. indicatii si pe d-stra sa va tina dumnezeu sanatoasa eu am scapat cu viata intr-un spital din Nehoiu buzau operat de doctor profesor {Gauran Dan Anton sa-l tina dumnezeu si pe el sanatos un chirurg foarte bun ma operat cu o aparatura medicala foarte veche si sunt singuru supravetuitor cu pancreatita din spitalul nehoiu. o zi buna.saru-mina.
0
13-04-2011, ora 18:15
bibo
Nu este medic/terapeut
bibo
Nu inteleg ce e cu celelalte mesaje la subiectul deschis de mine SECRETII VAGINALE DUPA MONTAREA STERILETULUI ?
Chiar nu exista un administrator al Forumului, site-ul acesta e cat se poate de serios, nu?
0
13-04-2011, ora 19:12
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
cam..aveti dreptate.

Propunere:
incercati sa postati, iar.
O seara buna va doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Controlul dispozitivului intrauterin
  • Secrețiile vaginale
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Dispozitivul intrauterin este la fel de eficient în prevenirea sarcinilor ca ligatura trompelor și provoacă mai puține efecte adverse
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •