semne de menopauza?

20-01-2008
darie gabriela
Nu este medic/terapeut
darie gabriela
asi dori sa/mi raspundeti cat mai repede am o problema sunt operata de 8 ani de fibrom histerotomie sub totala atunci aveam 37 de ani pana in momentul de fata nu am avut mari probleme insa acum noptile au devenit un cosmar, nu pot dormi si transpir foarte mult va rog dati/mi un sfat ce sa fac, sa ma pot odihni.va multumesc
3 comentarii
0
20-01-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un tratament homeopatic ar putea da rezultate excelente în această problemă.
0
26-02-2008, ora 00:00
valia
Nu este medic/terapeut
valia
Simptomele par a sugera un deficit de estrogeni, dar trebuie cautat un diagnostiv integrativ complet (cu stres nutritional si ambiental, tablou hormonal complet - LH, FSH, prolactina, estrogen, progest, cortisol, adrenalina, stres emotional etc) care sa sugereze terapia potrivita. Mai ales starea suprarenalelor si prezenta ecotoxinelor sunt decisive in alegerea tratamentului potrivit.
0
27-05-2008, ora 00:00
Corina O
Nu este medic/terapeut
Corina O
Ca si tratament homeopatic unul foarte bun este Klimaktoplant de la DHU. Este un produs nemtesc, nu are efecte adverse, fiind natural. Mama mea a luat si pot spune ca se simte mult mai bine, insa trebuie rabdare pentru ca efectele apar dupa 3-4 saptamani. Se incepe cu 2 pastile de 3 ori pe zi si dupa o luna se scad treptat: 4 - 3 - 2 pe zi.
Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • La ce vârstă apare menopauza?
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  • Suplimentele de calciu ar putea crește riscul de demență la femei
  • Viața după histerectomie
  • Ovarectomia - păstrăm sau nu ovarele la histerectomie?
  •