semne de piele numite -alunite- | Forumul Medical ROmedic

semne de piele numite -alunite-

04-01-2008
broasca
Nu este medic/terapeut
broasca
am 28 de ani, sex feminin, si ma ingrijoreaza un semn pe corp, asa-numita "alunita". este de culoare maro si in relief. vreau sa aflu daca cat este de periculoasa si daca este indicat sa apelez la un dermatolog pentru a o elimina??
va multumesc anticipat.
cu respect, alina
4 comentarii
0
05-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Se pare ca este un naev nevocelular; daca are aspectul pe care il stii tu de ani de zile, nu sangereaza, nu a mai crescut, nu il traumatizezi, nu trebuie excizat; poti sa mergi la dermatolog si sa-i faci o poza, ca mai tarziu, la controale periodice, sa ai un document pentru comparatie;Numai bine
0
09-01-2008, ora 00:00
medic_online
Identitate neconfirmată
medic_online
La cea mai mica modificare trebuie sa consulti un dermatolog.Modificarile pot apare rapid :crestere in dimensiune, colorare diferita, isi modifica forma etc.Mare grija sa nu il traumatizati cu imbracamintea sau sa interveniti asupra lui cu metode babesti.Sanatate!
0
07-03-2008, ora 00:00
rodicalid
Nu este medic/terapeut
rodicalid
si mie mi s-a spus la un control la medicul de familie ca doua alunite care sunt de culoare inchisa-aproape negru-ar trebui extirpate ca sa nu evolueze in cancer de piele.Desi sunt nemodificate de ani de zile, medicul recomanda totusi sa fie scoase, zicand ca atunci cand se observa modificari poate fi deja prea tarziu.Ce parere aveti?
0
05-01-2009, ora 02:01
timmyjulie
Nu este medic/terapeut
timmyjulie
in ultimii 3 ani mi-au aparut mai multe semne.printre care si unele negre, unele cu margini incetosate, la unele s-a schimbat culoarea, unele s-au marit putin si am avut si un caz in familie d melanom malign...sunt p drumul cel bun nu?doctorita mea d familie a zis k toata lumea are semne.probabil cand mi se va marii destul d mult un semn va zice sa merg la dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •